Proč číst knihy – důvody a tipy na bestsellery

Čtení knih je nedílnou součástí našeho života a má mnoho výhod. Kromě zábavy a relaxace nám knihy rozvíjejí slovní zásobu, představivost a intelekt. Pomáhají nám lépe porozumět světu, prohloubit naše znalosti a názory a rozvíjet kritické myšlení. Díky nim můžeme cestovat do různých světů, poznávat různé kultury a být i lepšími lidmi. Čtení knih také pomáhá snižovat stres, zlepšuje paměť a koncentraci a může být skvělým způsobem, jak si odpočinout od každodenního shonu.

Knihy jsou nekonečným zdrojem potěšení a moudrosti a proto by mělo být čtení součástí našeho každodenního života. Jaké jsou důvody proč číst knihy?

Obohacení slovní zásoby

Průměrný čtenář, který přečte klidně jen jednu nebo dvě knihy za měsíc, má slovní zásobu okolo deseti tisíc slov.

Zatímco lidi, kteří prakticky nečtou, nebo tu jednu knihu přečtou třeba za půl roku, mají rozsah slovní zásoby zhruba šest až sedm tisíc slov.

Čtení zvyšuje kreativitu

Když čtenář čte fantasy knihy, dostane se do úplně jiných světů, než je ten náš. To, mimo právě zmíněné slovní zásoby, rozvíjí i představivost. Podle průzkumů vychází najevo, že nejlepší spisovatelé (a nejen spisovatelé) jsou právě z lidí, kteří hodně a rádi čtou.

Lepší výsledky ve škole

Ukázalo se, že lidi, kteří pro radost rádi čtou, se taky lépe učí, a zpracované informace jim zůstávají v hlavě déle – to je ovlivněno tím, že při čtení například dlouhých nebo složitě napsaných knih či celých sérií knih (například Upíří Deníky, Harry Potter, Odkaz Dračích Jezdců, Píseň Ledu a Ohně), si musí zapamatovat jména postav, místa, a aspoň přibližný děj předchozích kapitol či knih, což zlepšuje dlouhodobou paměť.

Čtení snižuje stres

Když je život moc „těžký“, moc ohromující a zkrátka se věci moc nedaří, čtení knihy pomáhá zbavit se přebytečného stresu. Při čtení se lépe zapomene na problémy, zklidní se ti tep a dech, a celkově se člověk uvolní, čímž nabere energii na řešení problémů.

To taky pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku – kdyby šel čtenář spát s myšlenkou na všechny nahromaděné úkoly a problémy, které musí vyřešit, spal by neklidně a moc by si neodpočal.

Zatímco když se čte před spaním, mozek se uvolní a bude se zaobírat jinými věcmi, a čtenář pak bude i po krátkém spánku mnohem odpočatější.

Čtenáři mluví a píšou srozumitelněji

Když se hodně čte, začne si čtenář časem nevědomky všímat toho, jak za sebe správně poskládá slova, začne si více všímat toho, kde ve větě se píše čárka, a jak vůbec větu sestavit tak, aby dávala větší smysl.

Tohle je taky důvodem, proč je „čti“ nejčastější radou pro všechny, kdo chtějí být spisovatelé, a nejen ty.

Díky tomu bude čtenář totiž schopen napsat srozumitelnější motivační dopisy nebo životopis, až se bude ucházet o práci, nebo zprávu o řešení nějakého problému.

Knížky inspirují

Čtení může pomoci dosáhnout svých cílů – nejen tím, že se čtenář bude učit, ale i tím, že knihy můžou inspirovat. Když se například budou číst příběhy lidí, kteří uspěli ve svém oboru, nebo lidí, kteří se nebáli následovat své sny, inspiruje to čtenáře k tomu, abys šli za těmi svými.

Čtení učí být člověkem

Díky čtení může člověk prožít věci, které by v běžném životě těžko prožil, a naučil se lépe vcítit do ostatních lidí. Příkladem jsou například knihy o lidech s rakovinou, jako je třeba The Fault In Our Stars (Hvězdy nám nepřály) od Johna Greena.

Jde o poměrně krátkou a čtivou knihu, která dá úplně nový pohled na svět – pohled ze strany mladé slečny ve čtvrtém stádiu rakoviny, která neví, jestli jí zbývají dny nebo roky, pohled na to, jak ostatní lidi trpící stejnou nemocí, u nichž se přitom zdálo, že ji přežijí, umírají dřív, než ona.

Přitom nejde vyloženě o smutnou knížku, nicméně po přečtení si člověk připadá, jako by život, o kterém s se právě četlo, byl čtenářův vlastní, a hlavní postavy lidé, které čtenář zná ze své bezprostřední blízkosti.

Témata na rozhovory

Průzkumy vedené ve Velké Británii ukázaly, že více než 75 procent žen z celého světa si myslí, že muži, kteří čtou, jsou sexy, protože muži, kteří čtou, jsou chytří, a ženy vedle sebe rády mají rovnocenný protějšek, se kterým se mají o čem bavit.

Zhruba jen o šest procent méně mužů podle tohoto průzkumu mimochodem zastávalo stejné stanovisko, tudíž že ženy, co čtou, jsou sexy, nicméně většina z nich z důvodu, že jim přijdou sexy silné, sebevědomé ženy, které se nebojí inteligentně vyjádřit.

Čtení je (levná) zábava

Pokud chodí čtenář do knihovny, stojí ho přečtení libovolného množství knih ročně jen zlomek ceny, za které se kupují knihy v samotných knihkupectvích, jako je například Knihy Dobrovský e-shop nebo Dobré knihy.

Nejprodávanější knihy všech dob

Knihy jsou již od pradávna jedním z hlavních prostředků sdílení poznání, zábavy a inspirace. Každý autor má svůj unikátní styl a příběhy, které dokážou přitáhnout miliony čtenářů z celého světa. V tomto článku si představíme tři nejprodávanější knihy všech dob, které se staly nejen bestsellery, ale i literárními klenoty.

  • Bible

Její vznik se datuje již do 6. století před naším letopočtem a od té doby se stala nejprodávanější a nejčtenější knihou na světě. Bible obsahuje základní náboženské texty židovských a křesťanských vyznání, které v sobě ukrývají mnoho cenných poučení a inspirativních příběhů.

Tato kniha je k dostání v mnoha jazycích a je čtena a milována miliony věřících po celém světě.

  • Harry Potter a kámen mudrců od J. K. Rowlingové

Tato kniha se stala nejen bestsellerem, ale i celosvětovým fenoménem, který změnil svět dětské literatury. Je to první díl epické série o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi, který se dozvídá o své pravé identitě a vstupuje do světa magie.

Série knih o Harrym Potterovi se stala nejprodávanějším literárním dílem všech dob a byla přeložena do více než 60 jazyků. Příběh o lásce, přátelství a síle proti temným silám zaujal děti, mládež i dospělé po celém světě a stal se z něj kultovní předmět a inspirace pro další umělce.

  • Padesát odstínů šedi od E. L. Jamesové

Příběh o mladé studentce Anně, která se zamiluje do úspěšného a bohatého podnikatele Christiana Greye, se stal celosvětovým fenoménem. Tato erotická romance se stala nejprodávanějším titulem roku 2012 a vzbudila velký rozruch a debaty o svobodě sexuálního výběru a mezilidských vztazích.

I přes svou kontroverznost se Padesát odstínů šedi těší obrovské popularitě a inspiruje spisovatele i filmaře po celém světě.

Tyto tři knihy jsou jen drobným výběrem z tisíců literárních děl, které nám přinášejí nejen zábavu, ale i možnost poznat a prožít svět z jiné perspektivy. Knihy jsou nejen nástrojem k rozvoji našeho jazyka a fantazie, ale i zdrojem nekonečného množství poznání, moudrosti a inspirace.

V případě shlédnutí nějakého filmu či seriálu, je možné využít streamovací platformu Netflix předplatné cena.