Uspořádání pracovního stolu – teorie a tipy

Existuje asi pět typů uspořádání psacího stolu, které podle psychologů prozradí mnohé také o Vaší osobnosti. Nad to existuje bezpočet rad a návodů, které Vám budou tvrdit, že jedině takto dosáhnete produktivity, zbavíte se prokrastinace a zkrátka podáte ten nejlepší možný výkon. Jaké jsou nejčastější teorie uspořádání stolu?

Uspořádání pracovního stolu je klíčové pro efektivitu a pohodlí při práci. Bez ohledu na to, zda jste zastánci pořádku nebo pracovního nepořádku, organizovaný stůl dle vašich potřeb a stylu vám umožní lépe se soustředit a snadněji najít potřebné věci.

Jaké jsou tedy možnosti uspořádání pořádku na stole? A jaké jsou nejlepší výšky psacích stolů, jaká je ideální výška stolu podle výšky postavy a jak se liší norma výšky stolu pro děti a pro dospělé?

Obsah článku

Uspořádání stolu podle teorií

Jaká je ideální výška stolu podle postavy a věku

Ideální rozměry pracovního stolu podle potřeb

Kam je nejvhodnější umístit pracovní stůl

Teorie chaosu

Jako chaotik si s uspořádáním příliš hlavu lámat nemusíte. Nepovažujete pořádek za důležitý. Váš kancelářský či domácí pracovní prostor klidně může být zároveň kuchyňský či jídelní stůl. V kanceláři by klidně mohl stát v centru veškerého dění a vůbec by Vám to nevadilo – s každým kolemjdoucím byste prohodili pár slov.

Nemáte ponětí o konceptu, natož abyste se vydrželi delší dobu řídit určitým řádem. Jste tak trochu „kam vítr, tam plášť,“ zároveň však můžete být neuvěřitelně přizpůsobiví, plní inspirativních nápadů, nesmírně komunikativní, kreativní a rádi středem pozornosti.

Pokud jste schopni u takového psacího stolu pracovat a fungovat, pak je vše v pořádku a nemusíte si dělat vrásky s tím, že pro členy Vaší domácnosti, návštěvy, nebo kolegy je synonymem (slušně řečeno) nepořádku.

Stůl uspořádaný odborníky

Vírou odborníků je ergonomie a moderní vědecké poznatky. Kladou důraz na nejvyšší možnou efektivitu a vyžadují schopnost dodržet určitý řád. Bude vyhovovat těm, kteří mají rádi přesně stanovený postup, s je pro ně podstatná také účelnost každé věci a jejich rozmístění.

Počítač stojí ve středu stolu s monitorem ve výšce očí, nebo pár centimetrů pod. Vzdálenost od očí je 50 až 70 cm. K tomu to účelu lze využít speciální stojánky, nebo si pořídit psací stůl s policí.

 • Nejčastěji používané předměty (telefon, diář, propisky, zvýrazňovače aj.) jsou umístěny na Vaší dominantní straně, což záleží na tom, zda jste pravák či levák.
 • Vše, co používáte denně, ponechte na desce stolu, vše ostatní ukliďte do šuplíků či kamkoli jinam – mimo stůl. Věci podobné povahy skladujte vždy u sebe (dokumenty společně, katalogy jinde, kancelářské potřeby všechny pohromadě atd.)
 • Místo barevných lepicích papírků si pořiďte blok, do kterého si dělejte poznámky a po splnění je jednoduše škrtněte.
 • Po své dominantní straně si nechte volný prostor o velikosti A4 na odkládání dokumentů, se kterými momentálně pracujete, nebo – v případě, že se jedná o stůl v zaměstnání, pro podklady od kolegů nebo pro ně.
 • Není těžké uhodnout, kam přijde hrnek s kávou či miska s ovocem. Je to zbývající prostor nalevo (nebo napravo, jste-li levák). Pamatujte však, že jen po dobu jejich bezprostředního používání.
 • Pokud je to možné, mějte za monitorem zelenou stěnu, nebo obrázek (plakát, či fotku) přírody. Spolehlivě totiž uklidňují a zbavují Vaši mysl stresu.

Aby Vám toto uspořádání vyhovovalo, měli byste mít určitou disciplínu průběžný úklid a čištění prostoru od všeho, co na pracovní plochu nepatří, by Vám nemělo činit obtíže. Jinak totiž velice snadno sklouznete do chaosu. Toto uspořádání bude vyhovovat introvertům a puntičkářům – co se nebojí rutiny a úkoly plní systematicky, jako na běžícím pásu, nebo také příznivcům minimalismu.

Psací stůl podle Feng-shui

Toto východní učení nejspíš není třeba sáhodlouze představovat. Bezpochyby si již za uplynulé dvě desítky let získalo své příznivce a s nynější novou vlnou obliby východních směrů (jóga) jistě získá další. Pracuje s energií, zvanou Chi.

V Japonsku Chi nazývají Ki, v Indii Prána a západní civilizace ji nazývá životní nebo také vitální energií. Ta má bez překážek proudit okolo nás, přinést do našich životů pohodu, zdraví a blahobyt.

Toto učení neřeší technickou stránku věci – což se ostatně dalo také očekávat. Podstatné je pro něj rozmístění dalších předmětů v určitých sektorech na desce pracovního stolu tak, abychom podpořili proudění energie tím směrem, na co se chceme zaměřit nejvíce. Předně je však třeba představit si základy:

 • Pořádek, a to nejen ve smyslu pravidelného uklízení, také zbavení se všeho starého, nepoužívaného nebo nepoužitelného (vypsané propisky, fixy, popsané papíry..)
 • Na stole mějte jen to, co skutečně potřebujete. Oblíbené pero + jedno náhradní, zvýrazňovač a blok. Zbytek dejte pryč (pravítka, sešívačky, sponky, bločky apod). Stejné je to s dokumenty nebo deskami, které nepoužíváte při práci denně.
 • Pokud je to možné, zajistěte, aby pomůcky, které používáte, měly zelenou, oranžovou a žlutou barvu. Podle východních kultur totiž obklopování předměty těchto barev přináší stabilitu, prosperitu a štěstí.

A zpět k již zmiňovanému rozmístění sektorů na psacím stole – jedná se konkrétně o:

 • Levý horní roh – bohatství a peníze
 • Pravý horní roh – láska a vztahy
 • Uprostřed stolu (myšleno směrem k Vám) vlevo – zdraví, rodina
 • Uprostřed stolu vpravo – kreativita

Fotka partnera tudíž poputuje doprava nahoru, květina ve váze či květináči, jako symbol pevného zdraví uprostřed nalevo a pokud potřebujete být kreativní, můžete si stůl ozvláštnit dekorací ve střední části stolu vpravo a podpořit tím svou nápaditost a tvůrčí činnost.

Toto učení a vůbec způsob uspořádání Vašeho pracovního prostoru podle něj přijde vhod duchovně založeným jedincům a těm, kteří mají tendence hledat v běžných věcech „něco navíc,“ vyšší smysl. Rozhodně to však neznamená, že i ‚bezvěrcům‘ nemůže skutečně pomoci vyčistit si stůl i mysl a dosáhnout tak kýženého efektu harmonie!

„Pracovní“ prostor podle Hygge

V současné době takřka všemi milovaný skandinávský styl (jen knih o tomto stylu se za poslední roky u nás prodaly statisíce), jež pohání myšlenka šťastného a spokojeného života v domácké, útulné a čisté atmosféře, také nebude třeba složitě představovat. Je ho všude kolem plno.

A není divu. Většinou si však při představě myšlenku Hygge nespojujeme s prací a už vůbec ne pracovním prostorem. Napadnou nás deky, kožešiny, retro nábytek a hlavně pohodlí a odpočinek.

Jak tedy aplikovat myšlenku skandinávského způsobu života ve vztahu k pracovnímu stolu?

Obklopte se věcmi, které jsou Vám milé a cítíte se v jejich společnosti dobře. Prací trávíme převážnou část všedních dnů (příliš nezáleží na tom, jestli ve firmě, nebo z domu, pokud sedíte za psacím stolem). Je proto potřeba navodit atmosféru tím, co nám dělá radost a jsou pro nás motivací.

Oblíbený hrneček, fotografie rodiny, či vzpomínek na nezapomenutelné chvíle. Ne každý zaměstnavatel však bude tímto druhem osobního obohacení Vám svěřeného prostoru nadšený. Pokud pracujete na home office – máte však v tomto směru zelenou.

 • Na stole nesmí chybět zeleň – květina, pokojovka. Zkrátka rostlina, která Vám umožní zklidnit sem tam oči i mysl.
 • Součástí tohoto stylu je osvětlení, kladoucí důraz na více menších světel, místo jednoho centrálního – hlavního. To platí i v případě stolu. Svíčka, svítící řetěz nebo lampičky s měkkým příjemným světlem nesmí chybět.
 • A pokud Vás neruší, pomůže klidná hudba přehlušit šum kanceláře, i domácí pracovně dodá na příjemné atmosféře.
 • Nezapomínejte na pohodlí – ke každému stolu patří židle, v tomto případě spíše křeslo a samozřejmě nějaký ten přehoz, kožešina nebo polštář.

Mělo by se to však umět. Tak jako u všeho platí, že i sebelepší myšlenka se špatně uchopená může proměnit v nic neříkající změť předmětů, nebo Vám případně ztížit podmínky pro práci nedostatkem prostoru nebo velkým množstvím rušivých prvků. Nic se nesmí přehánět – ani pohoda za každou cenu.

Doporučená výška kancelářského stolu

Doporučená výška kancelářského stolu se odvíjí od výšky zaměstnance. Za univerzální rozměr se však považuje 75 cm. Myslete také na to, aby pod stolem bylo dost místa na nohy a aby se na stůl vešlo vše, s čím se denně pracuje.

Ideální výška kancelářského stolu se liší pro muže a ženy. Doporučení totiž počítá s tím, že jsou muži v průměru vyšší a celkově větší. Řiďte se reálnou výškou a tělesnými proporcemi. Pro lidi vyššího vzrůstu by měla být deska stolu ve výšce 65–76 cm.

Pro menší postavy stačí 61–75 cm. Když se však podíváte na nabídku pracovních stolů, nejčastěji najdete výšku 75 cm, která vyhovuje většině lidem.

Pro ergonomii je stejně důležitá také výška podsedáku židle a prostor mezi židlí a stolem – aby se zaměstnanci pohodlně sedělo, a taky aby se pod stůl schovaly područky židle. Základní výška sedáku židle je 40 cm, (odchylka může být přibližně 5 cm. Prostor mezi židlí a stolem pak je zhruba 20–30 cm.

Ideální výška stolu podle výšky postavy

Většina stolů se vejde do rozmezí od 70 do 80 cm. Je však důležité si uvědomit, že tato výška psacího stolu není vhodná pro každého, protože nižší nebo vyšší jedinci se mohou potýkat s obtížemi při hledání stolu, který by je správně podporoval.

Pokud patříte do skupiny lidí s výškou 157 až 173 centimetrů, měla by být výška psacího stolu přibližně 65-70 centimetrů. Pro osoby s výškou 174 až 190 centimetrů je optimální výška psacího stolu asi 70-75 centimetrů. Pokud jste vyšší než 190 cm, stůl s výškou 75-80 cm by měl vyhovovat vašim potřebám.

Správné nastavení výšky stolu a židle zajišťuje, že nohy jsou na zemi a lokty ve správném úhlu, což předchází bolestem zad a špatnému držení těla. Pamatujte na ergonomii a vybírejte stůl, který když bude pohodlný, bude také podporou vašeho zdraví.

Výška stolu – jaká je norma pro dospělé

Ideální výška pracovního stolu závisí na tělesných proporcích. Standardní výška stolu by měla být mezi 72 a 75 cm. Většina stolů se vejde do rozmezí od 70 do 80 cm

Je však důležité si uvědomit, že takto vysoký stůl není vhodná volba pro každého, protože nižší nebo vyšší jedinci se mohou potýkat s obtížemi při hledání stolu, který by je správně podporoval.

Jaká je tedy doporučená výška psacího stolu?

Pokud patříte do skupiny lidí s výškou 157 až 173 centimetrů, měla by být výška vašeho pracovního stolu přibližně 65-70 centimetrů.

Pro osoby s výškou 174 až 190 centimetrů je optimální výška stolu asi 70-75 centimetrů

Pokud jste vyšší než 190 cm, stůl s výškou 75-80 cm by měl vyhovovat vašim potřebám.

Pracovní stůl – rozměry pro děti

Pracovní stůl pro děti je důležitým prvkem jejich školního prostředí. Při výběru stolu bychom měli brát v úvahu několik faktorů, aby byl ergonomickýbezpečný a pohodlný.

Také pro dětské židle existují normy. Poměr výšky k minimální výšce sedadla je například:

 • 80–100 cm: 22 cm
 • 101–115 cm: 26 cm
 • 116–130 cm: 30 cm
 • 131–145 cm: 34 cm
 • Více než 145 cm: 38–48 cm

Jaké jsou doporučené rozměry pracovního stolu pro děti?

Rozměry pracovního stolu pro děti by měly být pokud možno nastavitelné podle výšky dítěte, aby nebyl vysoký stůl pro děti až moc. Obvykle se dají nastavit od 50 do 75 cm. Doporučený náklon desky stolu při psaní a čtení je od 6 do 16 stupňů, u kreslení až 45 stupňů.

Dělená deska je praktickou volbou, kde pevná část slouží jako odkládací plocha. Stůl by měl mít také dostatek šuplíků na ukládání školních pomůcek a učebnic.

Proč mít psací stůl pod oknem

Umístění psacího stolu pod oknem může být zajímavou volbou, záleží však na konkrétní situaci. Proč je tedy nejlepší umístit psací stůl pod okna?

Psací stůl pod oknem vám umožní využívat přirozené denní světlo. To je příjemnější pro oči a může zlepšit kvalitu práce.

Výhled z okna může být inspirativní. Pokud máte krásný výhled na přírodu nebo město, může to být příjemné prostředí pro práci.

Dbejte na to, aby sluneční paprsky nezasvěcovaly monitor počítače. Ideální je umístit stůl kolmo k oknu nebo trochu mimo osu slunečních paprsků.