Uspořádání pracovního stolu

Prý existuje asi pět typů uspořádání psacího stolu, které – podle psycholožky Lily Bernheimer, prozradí mnohé také o Vaší osobnosti. Nad to existuje bezpočet rad a návodů, které Vám budou tvrdit, že jedině takto dosáhnete poduktivity, zbavíte se prokrastinace a zkrátka podáte ten nejlepší možný výkon. Jenže při bližším zkoumání zjistíte, že si články, knihy, nebo jiné texty ve spoustě věcí protiřečí a nakonec si stejně uvědomíte to, co už dávno víte. Že každému zkrátka vyhovuje něco jiného.

Pojďme se proto společně podívat na zoubek některým v současné době nejoblíbenějším způsobům, napříč směry. S nadhledem. Důležitá je přece inspirace, myšlenka a to, abyste se u svého pracovního, psacího, či jakéhokoliv jiného stolu, u něhož plníte úkoly, tvoříte, nebo jen sedíte, cítili pokud možno v pohodě.

Teorie chaosu

Jako chaotik si s uspořádáním příliš hlavu lámat nemusíte. Nepovažujete pořádek za důležitý. Váš kancelářský či domácí pracovní prostor klidně může být zároveň kuchyňský či jídelní stůl. V kanceláři by klidně mohl stát v centru veškerého dění a vůbec by Vám to nevadilo – s každým kolemjdoucím byste prohodili pár slov.

Nemáte ponětí o konceptu, natož abyste se vydrželi delší dobu řídit určitým řádem. Jste tak trochu „kam vítr, tam plášť,“ zároveň však můžete být neuvěřitelně přizpůsobiví, plní inspirativních nápadů, nesmírně komunikativní, kreativní a rádi středem pozornosti.

Chaos a nepořádek na psacím stolu měli (možná ještě pořád mají) kupříkladu Albert Einstein, Mark Twain, Steve Jobs nebo třeba Mark Zuckerberg… Takže se rozhodně nedá říci, že by tento faktor byl zároveň i ukazatelem špatného výkonu, nebo dokonce neschopnosti či laxnosti. A rozhodně nemusí být doménou pouze mužskou! V tom lepším případě takový stůl značí člověka, který si umí vždy poradit, jen tak něčeho se nezalekne, dokáže se rychle zorientovat a má fantazii.

Pokud jste schopni u takového psacího stolu pracovat a fungovat, pak je vše v pořádku a nemusíte si dělat vrásky s tím, že pro členy Vaší domácnosti, návštěvy, nebo kolegy je synonymem (slušně řečeno) nepořádku.

Stůl uspořádaný odborníky

Vírou odborníků je ergonomie a moderní vědecké poznatky. Kladou důraz na nejvyšší možnou efektivitu a vyžadují schopnost dodržet určitý řád. Bude vyhovovat těm, kteří mají rádi přesně stanovený postup, s je pro ně podstatná také účelnost každé věci a jejich rozmístění. V bodech:

 • Počítač stojí ve středu stolu s monitorem ve výšce očí, nebo pár centimetrů pod. Vzdálenost od očí je 50 – 70 cm. K tomu to účelu lze využít speciální stojánky, nebo si pořídit psací stůl s policí.
 • Nejčastěji používané předměty (telefon, diář, propisky, zvýrazňovače aj.) jsou umístěny na Vaší dominantní straně, což záleží na tom, zda jste pravák či levák.
 • Vše, co používáte denně, ponechte na desce stolu, vše ostatní ukliďte do šuplíků či kamkoli jinam – mimo stůl. Věci podobné povahy skladujte vždy u sebe (dokumenty společně, katalogy jinde, kancelářské potřeby všechny pohromadě atd.)
 • Místo barevných lepicích papírků si pořiďte blok, do kterého si dělejte poznámky a po splnění je jednoduše škrtněte.
 • Po své dominantní straně si nechte volný prostor o velikosti A4 na odkládání dokumentů, se kterými momentálně pracujete, nebo – v případě, že se jedná o stůl v zaměstnání, pro podklady od kolegů / nebo pro ně.
 • Není těžké uhodnout, kam přijde hrnek s kávou či miska s ovocem. Je to zbývající prostor nalevo (nebo napravo, jste-li levák). Pamatujte však, že jen po dobu jejich bezprostředního používání.
 • Pokud je to možné, mějte za monitorem zelenou stěnu, nebo obrázek (plakát, či fotku) přírody. Spolehlivě totiž uklidňují a zbavují Vaši mysl stresu.

Aby Vám toto uspořádání vyhovovalo, měli byste mít určitou disciplínu průběžný úklid a čištění prostoru od všeho, co na pracovní plochu nepatří, by Vám nemělo činit obtíže. Jinak totiž velice snadno sklouznete do chaosu. Toto uspořádání bude vyhovovat introvertům a puntičkářům – co se nebojí rutiny a úkoly plní systematicky, jako na běžícím pásu, ale také příznivcům minimalismu.

Dá se také ale celkem šikovně kombinovat s ostatními směry, což znamená, že ty zase nutně nemusejí být neergonomické.

Psací stůl podle Feng-shui

Toto východní učení nejspíš není třeba sáhodlouze představovat. Bezpochyby si již za uplynulé dvě desítky let získalo své příznivce a s nynější novou vlnou obliby východních směrů (jóga) jistě získá další. Pracuje s energií, zvanou Chi. V Japonsku Chi nazývají Ki, v Indii Prána a západní civilizace ji nazývá životní nebo také vitální energií. Ta má bez překážek proudit okolo nás, přinést do našich životů pohodu, zdraví a blahobyt.

Toto učení neřeší technickou stránku věci – což se ostatně dalo také očekávat. Podstatné je pro něj podstatné rozmístění dalších předmětů v určitých sektorech na desce pracovního stolu tak, abychom podpořili proudění energie tím směrem, na co se chceme zaměřit nejvíce. Předně je však třeba představit si základy:

 • Pořádek, a to nejen ve smyslu pravidelného uklízení, ale také zbavení se všeho starého, nepoužívaného nebo nepoužitelného (vypsané propisky, fixy, popsané papíry..)
 • Na stole mějte jen to, co skutečně potřebujete. Oblíbené pero + jedno náhradní, zvýrazňovač a blok. Zbytek pryč (pravítka, sešívačky, sponky, bločky…). Pokud nerýsujete nebo nepředkreslujete, tužku s gumou také běžně nevyužíváte, přesto na většině pracovních stolů přesto straší. Stejné je to s dokumenty nebo deskami, které nepoužíváte při práci denně. Méně je více.
 • Pokud je to možné, zajistěte, aby pomůcky, které používáte, měly zelenou, oranžovou a žlutou barvu. Podle východních kultur totiž obklopování předměty těchto barev přináší stabilitu, prosperitu a štěstí.

A zpět k již zmiňovanému rozmístění sektorů na psacím stole – jedná se konkrétně o:

 • Levý horní roh – bohatství a peníze.
 • Pravý horní roh – láska a vztahy.
 • Uprostřed stolu (myšleno směrem k Vám) vlevo – zdraví, rodina.
 • Uprostřed stolu vpravo – kreativita.  

Fotka partnera tudíž poputuje doprava nahoru, květina ve váze či květináči, jako symbol pevného zdraví uprostřed nalevo a pokud potřebujete být kreativní, můžete si stůl ozvláštnit dekorací ve střední části stolu vpravo a podpořit tím svou nápaditost a tvůrčí činnost.

Můžete je milovat nebo nenávidět – toto učení a vůbec způsob uspořádání Vašeho pracovního prostoru podle něj přijde vhod duchovně založeným jedincům a těm, kteří mají tendence hledat v běžných věcech „něco navíc,“ vyšší smysl. Rozhodně to však neznamená, že i ‚bezvěrcům‘ nemůže skutečně pomoci vyčistit si stůl i mysl a dosáhnout tak kýženého efektu harmonie!

„Pracovní“ prostor podle Hygge

V současné době takřka všemi milovaný skandinávský styl (jen knih o tomto stylu se za poslední roky u nás prodaly statisíce), jež pohání myšlenka šťastného a spokojeného života v domácké, útulné a čisté atmosféře, také nebude třeba složitě představovat. Je ho všude kolem plno…. A není divu. Většinou si však při představě myšlenku Hygge nespojujeme s prací a už vůbec ne pracovním prostorem. Napadnou nás deky, kožešiny, retro nábytek a hlavně pohodlí a odpočinek.

Jak tedy aplikovat myšlenku skandinávského způsobu života ve vztahu k pracovnímu stolu?

 • Obklopte se věcmi, které jsou Vám milé a cítíte se v jejich společnosti dobře. Prací trávíme převážnou část všedních dnů (příliš nezáleží na tom, jestli ve firmě, nebo z domu, pokud sedíte za psacím stolem). Je proto potřeba navodit atmosféru tím, co nám dělá radost a jsou pro nás motivací. Oblíbený hrneček, fotografie rodiny, či vzpomínek na nezapomenutelné chvíle. Ne každý zaměstnavatel však bude tímto druhem osobního obohacení Vám svěřeného prostoru nadšený. Pokud pracujete na Home office – máte však v tomto směru zelenou.
 • Na stole nesmí chybět zeleň – květina, pokojovka, jedna, dvě… Zkrátka rostlina, která Vám umožní zklidnit sem tam oči i mysl.
 • Součástí tohoto stylu je osvětlení, kladoucí důraz na více menších světel, místo jednoho centrálního – hlavního. To platí i v případě stolu. Svíčka, svítící řetěz nebo lampičky s měkkým příjemným světlem nesmí chybět.
 • A pokud Vás neruší, pomůže klidná hudba přehlušit šum kanceláře, i domácí pracovně dodá na příjemné atmosféře.
 • Nezapomínejte na pohodlí – ke každému stolu patří židle, v tomto případě spíše křeslo a samozřejmě nějaký ten přehoz, kožešina nebo polštář.

Mělo by se to však umět. Tak jako u všeho platí, že i sebelepší myšlenka se špatně uchopená může proměnit v nic neříkající změť předmětů, nebo Vám případně ztížit podmínky pro práci nedostatkem prostoru nebo velkým množstvím rušivých prvků. Nic se nesmí přehánět – ani pohoda za každou cenu.

Tak co, našli jste se? Našli jste způsob, který Vám vyhovuje, nebo se naopak utvrdili v tom, že potřebujete změnu? A nebo se Vám z každého směru zamlouvá jen něco? To všechno je samozřejmě správně.