Jeden obývák 3× jinak

Pořízení nové sedací soupravy, pohovky, nebo právě gauče je jistě vítaným osvěžením Vašeho domova – zvláště proto, že se nejedná o zrovna zanedbatelnou položku (i po finanční stránce). Tím, že nový kousek vybalíte z igelitu a spokojeně se usadíte, však proces zabydlování rozhodně nekončí! Řada z nás považuje doplňky za nepostradatelnou součást každé sedačky – jmenovitě třeba hřejivý pléd, hebkou deku, nebo dekorační polštáře – které dodají prostoru na pocitu pohodlnosti, zabydlenosti a přívětivosti. Dalším atributem, který nelze opomenout, je konferenční stolek, případně v současné době tolik oblíbené stolky odkládací.

Proto jsme se rozhodli ukázat Vám jeden obývací koutek ve třech různých aranžmá. Díky tomu snáze pochopíte, jak důležité jsou dobře zvolené doplňky. A co se týče volby stylů, jedeme na vlně v současnosti nejoblíbenějších trendů v bydlení:

  • Skandinávský styl je prověřený nadčasový trend, který se stále vyvíjí. Jasné barvy, spojované s tímto stylem, však již nějakou dobu nahrazují teplejší a tlumenější odstíny.
  • Jednotné barevné schéma už nás nebaví – stále více lidí nyní touží kombinovat a vytvářet design z různých barev, s nádechem Retro stylu.
  • Trend Japandi spočívá v souhře skandinávského a japonského designu a úctě k minimalismu a přírodě. Znáte ho?

A zase ta Skandinávie

Proč je „Skandi styl“ tak oblíbený? Protože kombinuje funkční minimalismus s pohodlím a útulností – co víc si od moderního bydlení přát?

Hygge můžete do svého domova vnést prostřednictvím přírodních materiálů a teplých barev. Velký návrat slaví také velké taburety, které lze libovolně přesouvat kam budete chtít a krom podnožky mohou posloužit i jako stolek.

Následující aranžmá v sobě pojí krásu kombinace dubu, mramoru (na desce stolku) a kožešiny. Kombinace čistě bílé barvy s barvami přírody, přinese do Vaší domácnosti autentičnost a klid. Nebojte se hrubých a strukturovaných látek, ani dekorací z přírodnin.

Více barev!

Barevný trend s nádechem Retro stylu dodá Vašemu domovu vzrušující, až eklektický nádech. A je jedno, jestli se jedná o obývací pokoj, nebo kuchyni. Práce s barevnou paletou je vždycky pestřejší a zábavnější, ale vyžaduje vyzkoušení vícero kombinací. Jedině tak budete moci vyladit atmosféru každého prostoru na míru svému vkusu.

Velkou výhodou soustředění výraznějších barev na doplňky je fakt, že je lze snadno obměňovat a tyto změny nejsou nijak zvlášť časově, či finančně náročné. Přitom máte pořád dostatek možností pro to vyjádřit svou osobnost. Polštáře, stylové doplňky, kusový koberec, obrazy a plakáty na zdech, nebo třeba taburet – cokoliv Vás napadne.

Retro designu se můžete dotknout více, či méně. Záleží na tom, zda se chcete pocitu starožitnosti pouze ‚dotknout,‘ nebo máte k dispozici konkrétní kousky v tomto stylu. Lesklý, lakovaný nábytek, zajímavé křeslo, nebo třeba kovovou lampu?

Nadějný nováček

Styl Japandi je vlastně mixem dvou stylů – skandinávského a japonského. A proč právě tyto dva styly? Jejich obliba se zakládá na několika společných znacích, z nichž nejpatrnější je zřejmě minimalismus. Mezi ty další se řadí přítomnost čistých, jednoduchých linií, přírodních barev a materiálů.

Rozdíly mezi Japandi a striktně severským bydlením je absence čistě bílé barvy, která je v tomto případě zastoupena krémovou, béžovou, nebo třeba smetanovou. Z materiálů se oproti skandinávskému stylu objevují hladké materiály (jako hedvábí), rýžový papír, či bambus. Japonci mívají také minimum nábytku – omezují se jen na to nejnutnější.

A jak už to s východními směry bývá, tento směr není založen jen na zařízení interiéru. Je také hodně o samotné filozofii – libuje si totiž v záměrných nedokonalostech, podobně jako japonské umění „Wabi-sabi“. Výraznějšími prvky proto bývají dekorace, vyráběné tradičními technikami, nebo ručně; surové, nebo jen hrubě opracované materiály, ale také přírodniny.

Styl Japandi se bude líbit zejména těm, kteří touží po klidném, harmonickém prostředí a zároveň jim nesedí určitá chladnost skandinávských interiérů. V mnohém bude rovněž vyhovovat i fanouškům dnes tolik oblíbené jógy, či duchovního rozvoje, na způsob východních tradic. Za nás je rozhodně ideální do ložnice!

Všechny tři způsoby zařízení jediného prostoru mají své kouzlo. Všechny tři pracují s aktuálními trendy – oblibou v přírodních tónech, materiálech a jednoduchosti.