Francouzský styl bydlení

Patříte k těm, kteří si pod pojmem francouzský styl bydlení vybaví honosné paláce, rokoko, vintage styl, Marii Antoinettu a obrovské, křišťálové lustry? Pak jste poněkud uvízli v čase. Stejně tak venkovský styl Provence není tím jediným, co tuto inspirativní zemi dokonale vystihuje. Francouzi jsou známí svým vytříbeným vkusem, který se promítá také do současného bytového designu a architektury – bydlení, které je šik, Vás však nemusí stát statisíce. Člověk jen musí být otevřený neobyčejným věcem a nesmí se bát výraznosti a osobitosti.

Ve všem francouzském je totiž něco neobyčejného. V interiéru to pak znamená dokázat skloubit věci tak, že Vašim návštěvám vyrazí dech. Francouzi dokáží skvěle kombinovat přednosti venkovského stylu bydlení – zejména jeho pohodlí, spolu s moderním a elegantním městským stylem. Výsledkem je útulný, „šmrncovní“ a originální interiér.

„Než vyrazíte z domu, zastavte se před zrcadlem a sundejte jeden doplněk.“ Přesně tímto citátem byste se měli řídit také při zařizování Vašeho francouzského interiéru. Jinými slovy: nepřehánět to. Coco Chanel dokázala svými citáty dokonale vystihnout to podstatné, o co jde především, aby  Váš styl působil uvěřitelně a ne lacině.

Čeho si jistě na první pohled všimnete, pokud se ocitnete v interiéru inspirovaném Francouzskou elegancí, je fakt, že zcela postrádá všechny výrazné barvy. Pravdou je, že pokusíte-li se obě tyto věci kombinovat, pak jste se pravděpodobně před pomyslným zrcadlem zastavit zapomněli. Jediný kontrastní , barevný odstín může být zastoupen tmavým dřevem. Zbytek barev je střídmý a brzy zjistíte, že nic křiklavého vlastně ani nepotřebujete. Vše spolu dokonale ladí i bez toho. Interiér dokonce vzbuzuje pocit, že se v něm určitě skrývá něco (na)víc. Pátráte po tom  a čím více si všímáte propojení jednotlivých prvků, tím více přicházíte na to, že dokonalý je vlastně samotný celek. A v tom je to kouzlo.

Dokonalá estetika

Nehledejte za tím nic snobského. 🙂 Důležité je pochopit základní prvky a uvidíte, že si s tímto stylem budete rozumět. Francouzi s oblibou zařizují své domovy s ohledem na jejich historii a příběh. Spousta bytů se nachází v domech, postavených třeba už v 17., nebo 19. století. Rozhodně to však není podmínkou. Stejně jako držet se stůj co stůj všech bodů, ve výčtu základních vlastností tohoto směru. Nedáváme Vám návod k použití. Stačí se inspirovat a dát věcem čas, přijít si na to své. Buďte taky trochu volnomyšlenkáři – jako mnozí Francouzi.

 • jak již zaznělo výše – žádné křiklavé barvy. Čarujte s povrchy, strukturami, vzory a materiály – vždy však ve střídmých, tlumených a světlých barvách. Zaměřte se na přírodní odstíny. Pokud Vám světlé a jednolité plochy připadají fádní, využijte decentních vzorů, nebo potisků listů či květin.
 • V Francouzském stylu neexistuje čistě bílá barva. Jednoduše na ni zapomeňte. Vhodné jsou béžové odstíny, krémová barva, slonová kost, champagne, smetanová
 • Černou používejte mimo nábytek jen střídmě, nebo vůbec.
 • Nábytek může být tmavší, nebo tmavý – přesto by však měl výsledek působit jako by byl plný světla. Zdaleka neplatí, že se musí jednat o samé starožitnosti. Francouzi sice svůj nábytek neustále restaurují a recyklují, je však třeba uvědomit si, že v jejich případě se o skutečné starožitnosti opravdu jedná. Nebo o drahé a kvalitní kousky, které zkrátka nemůžete jen tak vyhodit, protože mají tradici a byla by to škoda. To se však o většině toho, co považujeme za „starý nábytek“ u nás, říci nedá. Naše země mají zkrátka jinou minulost. Zařizujete-li interiér nově, nebo jedná-li se dokonce o kompletní novostavbu, mohly by podobné pokusy o autentičnost působit spíše úsměvně, než aby dělaly dojem. Pokud nemáte nic s opravdovou patinou, z masivního dřeva nebo v nápadném designu, dejte přednost prostým, moderním věcem. I ty se dají ozdobit příjemně hřejivým způsobem a nebude to působit, že si na něco jen hrajete.
 • Rozhodující by mělo být pohodlí. Na to je v tomto směru kladen velký důraz. Prostorné pohovky, lenošky, široká křesla… Pokud chcete svůj interiér ve Francouzském stylu přivést k dokonalosti, pořiďte si pravé, francouzské křeslo typu „bergére“. Není to však nutné. Vystačíte si s dostatečně prostorným a měkkým sedacím nábytkem, na který lze rozmístit větší množství polštářů a hrubě pletenou, či zdobenou deku.
 • Sladit věci dohromady rozhodně neznamená, že vše musí být stejné. Právě naopak. Francouzi se vůbec nebrání odlišnosti, nebo různorodosti. Zejména pokud jde o prvky, které se v interiéru opakují – křesla, nebo jídelní židle u jednoho stolu… Důležitý je zkrátka útulný a líbivý celek.
 • Nebojte se zlata! Dotek zlaté barvy bývá v pařížských interiérech často klíčem k jejich ozvláštnění. Dalo by se dokonce říci, že tento prvek je hlavním pilířem i způsobem, jak vyvolat dojem luxusu. Váš obývací pokoj, nebo ložnice rozhodně nemusí připomínat komnaty Krále slunce (Ludvíka XIV.) – to je úplně jiný případ. 🙂 Jemné, zlaté prvky jsou však žádoucí – a skvěle se k tomuto stylu hodí. Mohou zdobit nábytek (třeba konferenční stolek, úchytky, nohy jídelních židlí, nebo taburetu), mohou se promítnout také v dekoracích (svícny, sošky, květináče) ale také čistě účelně (například v podobě zlatých příborů).
 • Velmi oblíbená a evokující francouzský styl, jsou také nástěnná světla v nápadném designu a jiná svítidla ve zlaté barvě, nebo alespoň se zlatými akcenty. 
 • Pokud nemáte v oblibě zlatou barvu, můžete se pokusit nahradit ji jiným kovovým prvkem – stříbrnou, bronzovou, měděnou, nebo zlatem s růžovým nádechem. Dávejte však pozor, aby výsledek nebyl barevný až moc, nebo naopak studený jako led. V takovém případě zvolte tmavší a na pohled teplejší čalounění (např. hnědé) a pokuste se prostor ohřát také uměním (např. na obrazech).
 • Umění je totiž dalším podstatným prvkem francouzského interiéru. Ať už ve formě obrazů, plakátů, nejrůznějších skulptur, nebo třeba knih. A řeč nemusí být jen o „veřejné části“ Vašeho bydlení. Vyzdobit „ve velkém“ můžete přeci i koupelnu, nebo předsíň. Samozřejmě nemyslíme přímo Maneta, nebo Picassa. Pařížská umělecká díla mají mnoho podob, ale nejjednodušší způsob, jak určit základní vzhled, je pomocí abstraktního umění.
 • S dalším zdobením a vybavováním buďte opatrní. Magazíny o bydlení Vás možná budou přesvědčovat o tom, že francouzský styl je o hromadách doplňků, krajek a „cingrlátek,“ ale je potřeba nemíchat jablka s hruškami. Styling v Paříži je opatrný a nikdy není přehnaný – nechte prostředí mluvit za vše. Jednoduchá skleněná váza, zajímavé zrcadlo nebo jednoduchý lněný polštář – to vše je pařížský byt, který nepotřebuje desítky věcí k tomu, aby byl dokonale nadčasový. A buďte rádi. Usnadní Vám to úklid.
 • Pokud přece jen zatoužíte po venkově, stačí dokoupit několik proutěných košíků a velký puget barevných květů, nebo nechat byt provonět vůní růží, či levandule. Jednoduchý design se dobře přizpůsobuje momentálním  náladám – tím spíš ten francouzský.
 • Francouzi s oblibou nechávají v místnosti či určitém prostoru jeden prvek vyčnívat, oproti těm ostatním. Tento má za úkol působit v prostoru trochu nepatřičně, avšak právě proto se stane výrazným solitérem a postará se o již zmíněný kontrast moderna s odlehčenou a ležérní atmosférou venkova. Může se jednat o krásnou, novou pohovku hned vedle oprýskaných rámů obrazů, nesladěných dekoračních polštářů, ledabyle pohozeného přehozu na posteli… Vše je o tom dodat prostoru také úmyslný nádech nedokonalosti.