Jak vytvořit francouzský styl bydlení?

Patříte k těm, kteří si pod pojmem francouzský styl bydlení vybaví honosné paláce, rokoko, vintage styl, Marii Antoinettu a obrovské, křišťálové lustry? Pak jste poněkud uvízli v čase. Stejně tak venkovský styl Provence není tím jediným, co tuto inspirativní zemi dokonale vystihuje. Co je tedy ta správná alfa omega francouzského stylu bydlení?

Francouzi jsou známí svým vytříbeným vkusem, který se promítá také do současného bytového designu a architektury – bydlení, které je šik, Vás však nemusí stát statisíce. Člověk jen musí být otevřený neobyčejným věcem a nesmí se bát výraznosti a osobitosti.

Ve všem francouzském je totiž něco neobyčejného. V interiéru to pak znamená dokázat skloubit věci tak, že Vašim návštěvám vyrazí dech. Francouzi dokáží skvěle kombinovat přednosti venkovského stylu bydlení – zejména jeho pohodlí, spolu s moderním a elegantním městským stylem. Výsledkem je útulný, „šmrncovní“ a originální interiér.

Obsah článku

Barvy do francouzského stylu – výrazné barvy jsou ve francouzském stylu bydlení tabu. Přednost by tak měly dostat přírodní materiály.

Základní principy – kromě barev je pár základních pravidel, které je potřeba dodržovat, aby pokoj měl ten správný francouzský nádech. Mimo barev se tak jedná například o restaurování nábytku.

Vhodné doplňky – správně zvolené doplňky mohou prostor osvěžit a dodat mu ten správný „šmrnc“. Je potřeba volit doplnky vhodně, aby výsledný efekt nebyl opačný.

„Než vyrazíte z domu, zastavte se před zrcadlem a sundejte jeden doplněk.“ Přesně tímto citátem byste se měli řídit také při zařizování Vašeho francouzského interiéru. Jinými slovy: nepřehánět to. Coco Chanel dokázala svými citáty dokonale vystihnout to podstatné, o co jde především, aby Váš styl působil uvěřitelně a ne lacině.

Vhodné barvy jako základ

Čeho si jistě na první pohled všimnete, pokud se ocitnete v interiéru inspirovaném Francouzskou elegancí, je fakt, že zcela postrádá všechny výrazné barvy. Pravdou je, že pokusíte-li se obě tyto věci kombinovat, pak jste se pravděpodobně před pomyslným zrcadlem zastavit zapomněli.

Jediný kontrastní, barevný odstín může být zastoupen tmavým dřevem. Zbytek barev je střídmý a brzy zjistíte, že nic křiklavého vlastně ani nepotřebujete. Vše spolu dokonale ladí i bez toho. Interiér dokonce vzbuzuje pocit, že se v něm určitě skrývá něco (na)víc.

Pátráte po tom a čím více si všímáte propojení jednotlivých prvků, tím více přicházíte na to, že dokonalý je vlastně samotný celek. A v tom je to kouzlo.

Dokonalá estetika francouzského stylu

Důležité je pochopit základní prvky a uvidíte, že si s tímto stylem budete rozumět. Francouzi s oblibou zařizují své domovy s ohledem na jejich historii a příběh. Spousta bytů se nachází v domech, postavených třeba už v 17., nebo 19. století.

Rozhodně to však není podmínkou. Stejně jako držet se stůj co stůj všech bodů, ve výčtu základních vlastností tohoto směru. Buďte taky trochu volnomyšlenkáři – jako mnozí Francouzi.

Jaké jsou tedy ta základní pro dodržení francouzského stylu?

  • Jak již zaznělo, žádné křiklavé barvy. Čarujte s povrchy, strukturami, vzory a materiály – vždy však ve střídmých, tlumených a světlých barvách. Zaměřte se na přírodní odstíny. Pokud Vám světlé a jednolité plochy připadají fádní, využijte decentních vzorů, nebo potisků listů či květin.
  • V Francouzském stylu neexistuje čistě bílá barva. Jednoduše na ni zapomeňte. Vhodné jsou béžové odstíny, krémová barva, slonová kost, champagne nebo smetanová.
  • Černou používejte mimo nábytek jen střídmě, nebo vůbec.
  • Nábytek může být tmavší, nebo tmavý – přesto by však měl výsledek působit jako by byl plný světla.

Zdaleka neplatí, že se v prostoru musí být pouze o samé starožitnosti. Francouzi sice svůj nábytek neustále restaurují a recyklují, je však třeba uvědomit si, že v jejich případě se o skutečné starožitnosti opravdu jedná. Nebo o drahé a kvalitní kousky, které zkrátka nemůžete jen tak vyhodit, protože mají tradici a byla by to škoda. To se však o většině toho, co považujeme za „starý nábytek“ u nás, říci nedá. Naše země mají zkrátka jinou minulost. 

Zařizujete-li interiér nově, nebo jedná-li se dokonce o kompletní novostavbu, mohly by podobné pokusy o autentičnost působit spíše úsměvně, než aby dělaly dojem. Pokud nemáte nic s opravdovou patinou, z masivního dřeva nebo v nápadném designu, dejte přednost prostým, moderním věcem. I ty se dají ozdobit příjemně hřejivým způsobem a nebude to působit, že si na něco jen hrajete.

Pohodlí na prvním místě

Rozhodující by mělo být pohodlí. Na to je v tomto směru kladen velký důraz. Prostorné pohovky, lenošky, široká křesla. Pokud chcete svůj interiér ve Francouzském stylu přivést k dokonalosti, pořiďte si pravé, francouzské křeslo typu „bergére“. Nebo si můžete vystačit s dostatečně prostorným a měkkým sedacím nábytkem, na který lze rozmístit větší množství polštářů a hrubě pletenou, či zdobenou deku.

Sladit věci dohromady rozhodně neznamená, že vše musí být stejné. Právě naopak. Francouzi se vůbec nebrání odlišnosti, nebo různorodosti. Zejména pokud jde o prvky, které se v interiéru opakují – křesla, nebo jídelní židle u jednoho stolu. Důležitý je zkrátka útulný a líbivý celek.

Nebojte se zlata! Dotek zlaté barvy bývá v pařížských interiérech často klíčem k jejich ozvláštnění. Dalo by se dokonce říci, že tento prvek je hlavním pilířem i způsobem, jak vyvolat dojem luxusu. Váš obývací pokoj, nebo ložnice rozhodně nemusí připomínat komnaty Krále slunce, tedy Ludvíka XIV. 

Jemné, zlaté prvky jsou však žádoucí – a skvěle se k tomuto stylu hodí. Mohou zdobit nábytek (třeba konferenční stolek, úchytky, nohy jídelních židlí, nebo taburetu), mohou se promítnout také v dekoracích (svícny, sošky, květináče), nebo čistě účelně (například v podobě zlatých příborů).

Vhodné doplňky ve francouzském stylu

Velmi oblíbená a evokující francouzský styl, jsou také nástěnná světla v nápadném designu a jiná svítidla ve zlaté barvě, nebo alespoň se zlatými akcenty. 

Pokud nemáte v oblibě zlatou barvu, můžete se pokusit nahradit ji jiným kovovým prvkem – stříbrnou, bronzovou, měděnou, nebo zlatem s růžovým nádechem. Dávejte však pozor, aby výsledek nebyl barevný až moc, nebo naopak studený jako led. V takovém případě zvolte tmavší a na pohled teplejší čalounění (např. hnědé) a pokuste se prostor ohřát také uměním (např. na obrazech).

Umění je totiž dalším podstatným prvkem francouzského interiéru. Ať už ve formě obrazů, plakátů, nejrůznějších skulptur, nebo třeba knih. A řeč nemusí být jen o „veřejné části“ Vašeho bydlení. Vyzdobit „ve velkém“ můžete přeci i koupelnu, nebo předsíň. Samozřejmě nemyslíme přímo Maneta, nebo Picassa. Pařížská umělecká díla mají mnoho podob, nicméně nejjednodušší způsob, jak určit základní vzhled, je pomocí abstraktního umění.

Méně je více aneb na co (ne)zapomínat

S dalším zdobením a vybavováním buďte opatrní. Magazíny o bydlení Vás možná budou přesvědčovat o tom, že francouzský styl je o hromadách doplňků, krajek a „cingrlátek.“ Je dobré pamatovat, že vhodnější je nemíchat jablka s hruškami. Styling v Paříži je opatrný a nikdy není přehnaný – nechte prostředí mluvit za vše. 

Jednoduchá skleněná váza, zajímavé zrcadlo nebo jednoduchý lněný polštář – to vše je pařížský byt, který nepotřebuje desítky věcí k tomu, aby byl dokonale nadčasový. A navíc, méně doplňků Vám usnadní úklid.

Pokud přece jen zatoužíte po venkově, stačí dokoupit několik proutěných košíků a velký puget barevných květů, nebo nechat byt provonět vůní růží, či levandule. Jednoduchý design se dobře přizpůsobuje momentálním náladám – tím spíš ten francouzský.

Francouzi s oblibou nechávají v místnosti či určitém prostoru jeden prvek vyčnívat, oproti těm ostatním. Tento má za úkol působit v prostoru trochu nepatřičně, avšak právě proto se stane výrazným solitérem a postará se o již zmíněný kontrast moderna s odlehčenou a ležérní atmosférou venkova

Může se jednat o krásnou, novou pohovku hned vedle oprýskaných rámů obrazů, nesladěných dekoračních polštářů, které je možné navíc levně zakoupit například na Sinsay eshop cz, ledabyle pohozeného přehozu na posteli. Vše je o tom dodat prostoru také úmyslný nádech nedokonalosti.

Tipy na ložnici ve stylu francouzského venkova

Zařízení ložnice ve stylu francouzského venkova může být romantické, elegantní a příjemně rustikální. Jaké tipy je tak možné využít, aby ložnice vypadala jako z francouzské vesničky?

Použijte jemné a vzdušné barvy jako jsou světle modrá, krémová, světle růžová nebo mátová. Tyto barvy přinášejí do místnosti pocit klidu a svěžesti, který je typický pro francouzský venkov.

Zvolte nábytek vyrobený z přírodního dřeva, který má rustikální vzhled a patinu. Oblé tvary a zvlněné linie jsou charakteristické pro tento styl. Můžete zvážit nábytek v bílé, šedé nebo světle hnědé barvě.

Použijte měkké a pohodlné textilie jako jsou plátěné závěsy, brokátové nebo hedvábné povlečení a přehozy na postel, a plyšové koberce. Tyto textilie přidávají do místnosti pocit luxusu a pohodlí.

Začleňte do interiéru ložnice ve stylu francouzského venkova vintage prvky jako jsou starožitné šperky, starožitné zrcadla nebo starožitné nádoby. Tyto prvky přidávají do místnosti šarm a osobnost.

Použijte textilie a dekorace s florálními vzory nebo motivy, které připomínají květiny a zahrady. Levně je možné je sehnat také na Shein eshop cz. Tento romantický prvek je typický pro styl francouzského venkova.

Pokud je to možné, upřednostněte velká okna, která propouští hodně denního světla do místnosti. To zvýrazní lehkost a vzdušnost prostoru.

Zachovejte eleganci a jednoduchost ve výběru dekorací a nábytku. Francouzský venkovský styl je známý svou decentní a přitom rafinovanou estetikou.