Jak vybrat nábytek do dětského pokoje?

Dětský pokoj je na dlouhé roky nejbližším světem, který Vaše dítě má a kterým je obklopeno téměř po celý rok. Je pro ně útočištěm, hernou a také první zodpovědností, jestliže své dítko chcete vést k pořádkumilovnosti. Pro sourozence je jejich pokoj domácí základnou, klubovnou a někdy tak trochu bitevním polem. 🙂  Za všech okolností je však pro každé dítě jeho pokojíček místem, které pro něj znamená skutečný domov.

Samozřejmě, že je důležité, aby se ve svém království Vaše ratolesti cítily dobře. Pokud zařizujete, nebo se teprve chystáte pořídit svému potomkovi jeho vlastní pokoj, je potřeba zvážit několik věcí:

 • počet dětí
 • věk dítěte/dětí
 • velikost a dispozice místnosti
 • individuální potřeby

Hotové sestavy do dětského pokoje

Samozřejmě ta nejjednodušší možnost, jak vybavit dětský pokojíček tak, aby se k sobě jednotlivé kusy nábytku dokonale hodily a celý interiér tak působit celistvě. Je ale potřeba vše si důkladně prostudovat, zjistit, jaké komponenty sestava obsahuje (rozhodně nespoléhejte pouze na ilustrační fotky!) a vymyslet, jak bude nábytek rozestavěn konkrétně v pokojíčku Vašeho dítěte. Ať nepřijdete na to, že se Vám tam nakonec nevejde stůl, židle z pod něj nepůjde vysunout, nebo bude skoro nemožné dostat se do šatní skříně. Že nejde navrtat upevnění poličky tam, kde jste si ji přáli, protože na druhé straně zdi je koupelna, nebo že zrovna tudy prochází elektrické dráty…

Nic nového pod sluncem, je však třeba na to myslet – koupí hotové sestavy se mnohdy zavazujete k určitému způsobu rozmístění – zvláště v případě stěn. Nejlepší je zvolit takový set do dětského pokoje, ve kterém funguje každý jeden prvek sám za sebe (například skříň není pevně spojena s postelí, nebo psacím stolem).

Mnohdy můžete zakoupením sestavy navíc ušetřit nemalé peníze i čas a celý proces zařizování si značně usnadnit – místo toho, abyste hledali jednotlivé kusy nábytku zvlášť, platili více za dopravu a tak dále. Patří se zmínit obojí – klady i zápory. V případě dětských nábytkových sestav jsou to:

Výhody: 

 • stejný design
 • stejný materiál, jeho kvalita a způsob údržby
 • zvýhodněná cena oproti nákupu každého kusu zvlášť
 • je to jednodušší

Nevýhody:

 • nevhodné pro kombinaci se staršími kusy nábytku – rozdíl bude patrný na první pohled
 • nevhodné do atypických domů či bytů
 • vyžadují značný prostor

Jen to, co se nám hodí

Jestliže však víte, že je pro Vás zbytečné mít v pokoji skříň i komodu, že si bohatě vystačíte s dětskou postelí s úložným prostorem a menší skříní, místo nočního stolku chcete poličku a dětský stůl navíc už máte – pak je nákup jednotlivých komponentů nasnadě. Snažte se však sehnat co nejvíc od jednoho prodejce a ušetřit tak alespoň na dopravě.

Navíc, pokud se Vám líbí nábytek v různých barvách, jste kreativní a chcete si zkrátka dětský pokoj vyladit podle svého, pak je samozřejmě tato možnost logicky přijatelnější. Zařizování se však – s ohledem na různé dodací lhůty, jiný druh materiálu, výrobce, návodů pro sestavení či kvality, může zkomplikovat a také notně prodražit.

Užitečné tipy:

 • Vybírejte dětský nábytek – tedy takový, který je pro děti určený a bezpečný. V dnešní době je již v naprosté většině standardem, že pro produkty, označené slůvkem „dětský,“ jsou zbaveny ostrých rohů a hran, vyrobeny ze zdravotně závadných materiálů nebo a barev… Pro jistotu si to však vždy raději prověřte.
 • Pokud máte dětí více, vsaďte na skutečně značnou úsporu místa v podobě patrové postele.
 • Vždy si zjistěte, zda je k posteli rošt a matrace. A pokud ano, tak jaká. Kvalitní dětská matrace je základním předpokladem pro to, že Vašeho potomka nebudou za pár let trápit pohybové obtíže a časté bolesti hlavy, zad a nerovnosti páteře. Pokud bude v sestavě matrace obyčejná, počítejte s tím, že bude potřeba ji časem vyměnit za novou, nebo lepší. Stejně tak rošt. Pod klasickou, pěnovou matraci se v žádném případě nehodí rošt pevný (z jednoho kusu desky) – takový je vhodný pouze pod matrace pružinové. Do budoucna proto počítejte s výměnou, alespoň za jednoduchý, laťkový, kvůli prodyšnosti.
 • Pro rozmístění nábytku v dětském pokoji platí pár snadno uchopitelných pravidel:
 1. postel umístěte do klidové části pokoje – tedy ne ke dveřím a podle povahy Vašeho dítěte také zvažte umístění do rohu, či ke zdi. Bez ohledu na to, jak dobře to vypadá, některé děti se budou na posteli umístěné do prostoru zkrátka bát.
 2. pracovní stůl umístěte k oknu – denní světlo a vůbec dobré osvětlení celkově je zásadní a u dětského stolu zásadní – jak pro zrak a správný vývoj Vašeho dítěte, tak pro mnoho dalších faktorů. V ideálním případě dbejte také na ergonomii – leváci budou potřebovat světlo zprava, praváci zase zleva.
 3. ke všem úložným prostorům je třeba snadno se dostat. Musí být zkrátka dostupné – ať už jde o otevření šuplíků psacího stolu, dvířek skříně, nebo vysunutí zásuvky pod postelí.
 • Nechte místnost dýchat – zaplnit celý pokoj nábytkem není vůbec dobré, ať už k sobě ladí jakkoliv. Rozhodně neplatí, že co je Vašeho dítěte, musí mít ve svém pokoji. V domě nebo bytě přece žijete všichni společně – pokud je tedy dětský pokojíček malý, zvažte, zda sezónní dětské oblečení, lůžkoviny a další předměty, nebude lepší skladovat jinde, například ve velké šatní skříni v ložnici nebo šatně. Dětskému pokoji tím hodně ulehčíte.

Rady na závěr

 • Zapojte do výběru nábytku děti! Masivní dřevo je sice krásný materiál, ale jeho skutečnou hodnotu dokážeme docenit spíše my – dospělí. Ušetříte si navíc spoustu starostí se skvrnami od rozlitého pití, barviček a neustálého poučování o tom, co všechno Vaši potomci ve svém pokoji nesmějí. Děti milují barvy a konec konců, budou to ony, kdo se bude v pokoji učit, hrát si, nebo tam usínat. Kroťte své vlastní ambice a zkuste jim dát prostor – alespoň jim dejte možnost vybrat si z více možností, které projdou Vaším výběrem. Budou tak mít pocit, že na zařízení dětského pokoje podílely a přijmou ho snáze „za svůj.“
 • Nábytek vybírejte vždy s představou kompletního pokoje – včetně podlahy a stěn a neváhejte – když už jste v tom, třeba rovnou i vymalovat! Jaké barvy se k sobě hodí a jak je kombinovat zjistíte snadno, pročtením našeho seriálu o kombinování barev v interiéru.
 • Učte děti, že méně je více. Využijte stěhování do nového k důkladnému protřídění hraček, vyřaďte ty, se kterými si už vaše děti nehrají a (pokud to bude potřeba, tak nenápadně) se jich zbavte. Třeba i dobrým skutkem. Místní spolky pro děti bez domova, azylové domy nebo charity za ně jistě budou vděčné!
 • Snažte se nepodléhat momentálním rozmarům. Dětem lze prominout, že svůj zájem pravidelně směrují každý den novým směrem – jsou ve vývoji a objevují svět. Proto pokud má mít někdo při výběru dětského nábytku rozum, buďte to vy. Vybírejte nadčasový, jednoduchý design, vyhýbejte se aktuálním výstřelkům módy, nebo příliš konkrétním přáním své ratolesti. Barev se rozhodně bát nemusíte (modrá nebo růžová může vypadat skvěle také v pokoji teenagera, s pár úpravami a vhodnými doplňky), pokud si však Vaše dítě přeje mít pokojíček zařízený ve stylu oblíbených postaviček z animovaných filmů, knih, či komiksů, promítněte oblíbené motivy raději do interiérových dekorací. Velké samolepky (které lze v dnešní době již odstranit bez lepivých šmouh, dokonce opakovaně přemísťovat, nebo uložit a použít za nějaký čas znovu) jsou vždy lepší, než pevný motiv, který Vaše dítě za rok omrzí a za pět už bude působit možná i trochu trapně. Povlečení lze vyměnit a stejně snadno pořídit jiné. Plakáty, hračky a oblečení zrovna tak.
 • Na druhou stranu, usínat v posteli ve tvaru auta, zámku nebo třeba rakety je bezpochyby zážitek. Tím spíše je třeba ostatní nábytek vybrat tak, aby se k němu snáze za pár let hodila postel nová, střídmější.

Samozřejmě, že existují důležitější věci v rodičovství a mateřství, než zařízení dětského pokoje. Zkuste si však vzpomenout, jak jste na tom byli Vy sami. Jestli jste měli štěstí a měli pokoj jen pro sebe nebo jej neměli vůbec. Jak nadšení jste byli, pokud v průběhu let prošel výraznější změnou nebo dokonce kompletní rekonstrukcí. Jak jste se cítili, když jste jej opouštěli a zase se do něj vraceli, třeba z internátu, z prázdnin u babičky, z dovolené v zahraničí.

Dojmy a vzpomínky se možná mohou diametrálně lišit, jedno je ale u všech stejné.