Jak vylepšit jednotlivé pokoje – tipy a DIY inspirace

Hledáte způsoby, jak udělat váš pokoj ještě útulnějším a stylovějším? Mnohdy stačí jen pár drobných změn a pokoj dostane úplně jinou atmosféru. Váš pokoj je vaše útočiště, místo, kde trávíte mnoho času odpočíváním, prací nebo zábavou. Ať už jste ve svém pokoji dlouho nebo jste právě nastěhovali nový byt, vždy je možné udělat nějaké změny, které váš prostor ještě více zvýrazní a udělají ho ještě příjemnějším. Jak vylepšit pokoj a jak do něj začlenit domácí dekorace?

Bez ohledu na váš styl a rozpočet existuje celá řada způsobů, jak vylepšit váš pokoj a udělat ho prostředím, ve kterém se budete cítit útulně a spokojeně.

Obsah článku

Co před předělávkou promyslet – před tím, než se začne s přestavbou nebo zabydlováním místností, je potřeba si zodpovědět základní otázky, díky kterým je potom zařizování jednodušší

Jak na elegantní výzdobu pokoje – existuje řada základních prvků, které by měl obsahovat pokoj, který má být elegantní a zároveň praktický

DIY dekorace – jaké jsou ty nejefektivnější „do it yourself“, ve volném překladu „po domácku vyrobených“ dekorací?

Skvělým začátkem bude úplný základ. Jak ten fyzický, tak ten nehmotný – každý pokoj ve Vašem domově je svázán s určitými očekáváními. Položte si proto základní otázky, které Vám mohou při následném rozhodování pomoci.

  • vyhovuje Vám současné rozvržení pokoje?
  • je něco, co Vám už nějakou dobu nevyhovuje, co byste chtěli změnit?
  • jakým činnostem, které provozujete, má obývací pokoj sloužit?
  • má Vás obývací pokoj (za)bavit, nebo jej raději využíváte k relaxaci a odpočinku?
  • máte nějakou představu o tom, co by se Vám líbilo (např. určitý styl, který jste nedávno zahlédli v časopise, produkt, barva…)

Vycházejte z aktuálního stavu věcí. Zvláště tehdy, pokud se ve Vaší rodině změnily poměry (počet členů domácnosti, zájmy, aj.) Identifikace hlavních činností je klíčová už v procesu navrhování.

Samozřejmě, že hodně udělá také pořádný úklid. Potah sedacího nábytku stačí mnohdy jen pořádně vyčistit a oživit barvy trochou octového roztoku, důkladně vysát, dřevo natřít leštěnkou či olejem.

Nebraňte se ani nové výmalbě, či tapetám – barvy a vzory dokáží hotové divy a doba už je taky trochu jinde. Krom toho záleží jen na Vás a na tom, jak se cítíte, obklopeni určitými barvami. Mít modrou, šedou, růžovou, zelenou či žlutou zeď je v dnešní době zcela běžné.

Jak si vyzdobit pokoj pro hosty

Vyzdobení pokoje pro hosty je skvělý způsob, jak zajistit, aby se vaši hosté cítili vítaní a pohodlně během své návštěvy. Jaké jsou ty nejjednodušší tipy, jak si vyzdobit pokoj pro hosty, aby byl útulný?

Základem každého pokoje pro hosty je pohodlná postel. Zvolte kvalitní matraci a povlečení, které poskytnou vašim hostům maximální komfort během spánku. V případě, že jste členy Sconto club, je možné navíc na vybraný nábytek získat lepší cenu.

Poskytněte dostatek úložného prostoru pro vaše hosty, aby mohli vybalit své věci a udržet pokoj čistý a upravený. Zvažte umístění šatní skříně, komody nebo poliček pro tento účel.

Přidejte do pokoje pro hosty dekorativní prvky, které vytvoří příjemnou a relaxační atmosféru. To může zahrnovat umělecká díla, květiny, polštáře nebo dekorativní deky.

Zajistěte dostatečné osvětlení v pokoji pro hosty, které umožní čtení, relaxaci nebo práci. Kromě stropního osvětlení můžete zvážit umístění lampy na noční stolek nebo stojací lampy.

Zajistěte vašim hostům soukromí a pohodlí tím, že poskytnete záclonky nebo žaluzie na oknech, aby si mohli regulovat světlo a soukromí podle svých preferencí.

Co si vyrobit do pokoje

Chcete zkrášlit svůj pokoj a zároveň nezruinovat rozpočet? Samozřejmě existuje celá řada dekorací, které si můžete velmi snadno a levně vyrobit pouze s využitím několika pomůcek. Co je možné si vyrobit do pokoje bez větší námahy nebo finanční zátěže?

Naprostou dekorační klasikou jsou obrázky a fotky pověšené na zdi. Díky nim zvěčníte vzpomínky na milované osoby nebo vaše oblíbené okamžiky. Vytisknutí fotografie stojí pár korun a rámeček pořídíte také s velmi nízkými náklady. Pak už jen stačí zavěsit na zeď a bílé zdi najednou vypadají o poznání líbivěji.

Patříte mezi jedince, kteří se nechají snadno namotivovat externími vlivy? Vytiskněte si své oblíbené citáty a rozmístěte je po pokoji. Využít můžete opět zavěšení na zeď nebo třeba i nalepení na skříň či dveře. Pokud zvolíte vkusné fonty a pozadí, dokáží váš interiér také zkrášlit.

Máte v pokoji velké množství kytek? Co takhle vyzkoušet dekorování květináčů? Jejich barvením dojde k oživení interiéru aniž byste museli vynaložit vyšší finanční částky. Využít můžete například lazury, které by měly být na tento druh tvorby vhodné.

Jak vyrobit dekorace do pokoje

Vyrobit vlastní dekorace do pokoje může být skvělý způsob, jak přidat osobní dotek do vašeho domova a vytvořit unikátní prostředí. Jak vyrobit dekorace do pokoje svépomocí, které vytvoří osobitý styl v místnosti?

Vytvořte vlastní umělecká díla pro zdobení stěn vašeho pokoje. Můžete experimentovat s různými malířskými technikami, jako jsou akrylové barvy, olejové barvy nebo akvarely, a vytvořit abstraktní nebo realistické obrazy podle vašich představ.

Vytvořte si vlastní visací dekorace, jako jsou věšáky na šperky, zrcadla nebo kytice. Použijte různé materiály, jako jsou dřevo, lano, kov nebo textilie, a vytvořte originální kusy, které osvěží vaše stěny. Vše potřebné je možné zakoupit například na Wish česky.

Vyzdobte váš pokoj ručně malovanými nebo dekorovanými podnosy a vázami. Použijte různé techniky, jako jsou dekupáž, malování, lepení nebo štípání, a vytvořte si vlastní jedinečné příslušenství pro váš pokoj.

Ušijte si vlastní rámečky na fotografie pro zobrazení vašich oblíbených snímků nebo uměleckých děl. Použijte látky, lepidlo, knoflíky nebo jiné ozdoby pro vytvoření originálních rámečků, které budou skvěle vypadat na vaší polici nebo stěně.

Vhodné dekorace do pokojíčku dětí

Pokoj dětí je místo, kde mohou děti trávit čas hráním, učením se a odpočinkem. Vhodné dekorace mohou tento prostor oživit a vytvořit stimulující a příjemné prostředí pro vaše děti.

Vhodnou dekorací do pokojíčku dětí jsou obrázky nebo plakáty s motivy, které děti milují. Mohou to být například jejich oblíbení hrdinové z pohádek, zvířata, vesmírné dobrodružství nebo oblíbené sporty. Můžete je umístit na stěnu nebo je zarámovat a umístit na polici.

Přidejte do pokojíčku dětí pohodlné a veselé polštáře a deky s různými vzory a barvami. To nejenže přidá do pokoje veselejší atmosféru, také poskytne dětem pohodlí při čtení knih nebo hrách na podlaze.

Vytvořte si v pokojíčku dětí herní koutek s podložkou na hraní, stolními hrami, puzzle a stavebnicemi. Tento prostor může být inspirativním místem pro rozvoj dětské kreativity a fantazie.

Přidejte do pokojíčku dětí personalizované dekorace, jako jsou obrázky s jejich jménem, ručně malované zdi nebo dekorace vyrobené společně s dětmi. To jim pomůže cítit se jako doma a bude to pro ně zábavný způsob, jak vyjádřit svou kreativitu.