Jak vylepšit obývací pokoj

Kde začít? To je možná první otázka, která leckoho napadne. Nebude řeč o velkých investicích nebo kompletní výměně nábytku. Spíše se zaměříme na to, co můžete ve svém obývacím pokoji změnit, aniž byste jej zařídili úplně znovu.

Od základu

Skvělým začátkem bude opět úplný základ. Jak ten fyzický, tak ten nehmotný – každý pokoj ve Vašem domově je svázán s určitými očekáváními. Položte si proto základní otázky, které Vám mohou při následném rozhodování pomoci.

  • vyhovuje Vám současné rozvržení pokoje?
  • je něco, co Vás už nějakou dobu irituje, nevyhovuje, co byste chtěli změnit?
  • jakým činnostem, které provozujete, má obývací pokoj sloužit?
  • pro kolik členů domácnosti má být zařízen a kolik se jich reálně každý den v tomto pokoji schází?
  • má Vás obývací pokoj (za)bavit, nebo jej raději využíváte k relaxaci a odpočinku?
  • máte nějakou představu o tom, co by se Vám líbilo (např. určitý styl, který jste nedávno zahlédli v časopise, produkt, barva..?)

Vycházejte z aktuálního stavu věcí. Zvláště tehdy, pokud se ve Vaší rodině změnily poměry (počet členů domácnosti, zájmy, aj.) Identifikace hlavních činností je klíčová už v procesu navrhování. My se na ně však, v tomto článku, zaměříme dodatečně.

Samozřejmě, že hodně udělá také pořádný úklid. Potah sedacího nábytku stačí mnohdy jen pořádně vyčistit a oživit barvy trochou octového roztoku, důkladně vysát, dřevo natřít leštěnkou či olejem.

Nebraňte se ani nové výmalbě, či tapetám – barvy a vzory dokáží hotové divy a doba už je taky trochu jinde. Krom toho záleží jen na Vás a na tom, jak se cítíte, obklopeni určitými barvami. Mít modrou, šedou, růžovou, zelenou či žlutou zeď je v dnešní době zcela běžné.

Lidé se mění, naše životy se mění, naše priority jakbysmet, děti rostou… Když se stěhujete, možná, že chcete mít všechno co nejdříve z krku a umístění jednotlivých kousků nábytku, nebo el. zařízení v obýváku tak více méně vznikla náhodně, ze spontánního rozhodnutí. Každé jídlo se také časem „přejí“ a občas je potřeba trochu „rozvířit vzduch“. Kvůli tomu to přece děláme, nebo ne?