Podle čeho vybrat konferenční stolek?

Malý, ale podstatný detail. Funkční doplněk se schopností proměnit atmosféru celého pokoje. Na rozdíl od sedacího nábytku, u kterého upřednostňujeme především pohodlí, bývá často právě tento stolek prvkem, na kterém si dovolíme popustit uzdu fantazii. Obzvláště v poslední době, kdy se nejrůznější, drobné odkládací stolky vrací do popředí zájmu, je možná těžké se zorientovat v tom, co je pro výběr tohoto kousku nábytku skutečně důležité.

Které faktory je potřeba vzít v potaz při výběru vhodného stolku pro Vás – aby byl skutečně vhodný do Vašeho domova, aby především sloužil svému účelu a nebyl – jak se říká, „jen pro parádu“? To se dozvíte na následujících řádcích tohoto článku.

Označení „konferenční“ je tomuto kusu nábytku špatně přiřazováno již od 50. let – správné označení je odkládací stolek. Jednotné označení tohoto nábytku napříč celým světem neexistuje – Angličané mu ale říkají coffee table (tedy kávový stolek), Němci zase Couchtisch (gaučový stolek) a Francouzi jej jednoduše označují jako table basse (nízký stůl).

A tak – přesto, že nikdo z nás nejspíš doma v obývacím pokoji žádné konference nepořádá, je pojem „konferenční stolek“ tak rozšířený a zažitý, že jsme nuceni jej respektovat a používat bez ohledu na to, co je správně.

Existuje celá řada věcí, které by měly být především funkční, ale přesto podléhají trendům, co se na první pohled jeví jako skvělý nápad. Stolky do obývacího pokoje jsou jedny z nich. Stále častěji se setkáváme s fotografiemi v módních časopisech o bydlení, kde je konferenční stolek zcela nahrazen velkým čalouněným taburetem. Vypadá to efektně, ale zkuste si na taburet denně odkládat čaj, kávu, nebo jiné nápoje, anebo na něj postavit vázu s květinami. Nemluvě o dalších drobnostech, které chcete mít po ruce – ať už jsou to brýle na čtení, ovladače elektroniky v obývacím pokoji, televizní program aj. Okouzlení takovým nápadem se pod tím vším zcela vytratí a zbude jen pachuť potřeby najít pro tyto věci jiné místo – takže se nakonec možná ocitnete zase na začátku, jen s tím rozdílem, že budete mít ještě příliš velký taburet navíc.