Jak uspořádat šatní skříň

Velká šatní skříň zpravidla bývá největším z úložných prostorů v každé domácnosti. Skříně zkrátka pořizujeme proto, abychom do nich uložili a uschovali všechno ošacení a mnohdy nejen to. Módní časopisy radí, jak „chytře“ využít a zaplnit takovou skříň beze zbytku. Ne každé řešení je však k užitku a zdaleka neplatí, že čím větší skříň, tím lépe – nenechte se mýlit. Některé věci ani do šatní skříně rozhodně nepatří.

Než se rozhodnete pro koupi velké šatní skříně, je třeba promyslet, co do ní chcete ukládat. Volba té největší dostupné velikosti, s úmyslem uložit do ní všechno, obvykle nebývá příliš šťastná – třebaže si ji můžeme dovolit. Taková skříň je sice skutečně velká, její vnitřní uspořádání však nemusí vyhovovat právě Vašim potřebám.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že skříň není šatna, ani úklidová komora. Nepatří do ní vysavač, úklidové náčiní a prostředky, a – navzdory všem obecně rozšířeným představám o vysněném šatníku – ani boty. To všechno jsou zdroje prachu, bakterií a nejrůznějších mikroorganismů, které nepatří do styku s čistým oblečením, zejména pak spodním prádlem, které je při nošení celou svou plochou v přímém kontaktu s naším tělem. Myslete také na to, že pokud chcete ve skříni uchovávat právě roznošené oděvy, kabáty a bundy, bude třeba je od sebe oddělit, nejlépe do dvou samostatných prostorů. Na svrchnících si domů přinášíme nečistoty z venkovního ovzduší, často kontaminovaného toxickým spadem.

TIP: Horní police se výborně hodí pro skladování povlečení nebo ručníků. Také pro uložení sezónních oděvů, bund a jiných svrchníků. Pro ještě větší efektivitu doporučujeme využít vakuové pytle. Existují také speciální ramínka na doplňky – například šperky, pásky, šátky, kravaty…

Skříň „na míru“

Mít šatní skříň na míru nemusí nutně znamenat nechat si zhotovit tento kus nábytku u stolaře. Soustřeďte se raději na to, která varianta bude nejlépe vyhovovat Vaší osobnosti a životnímu stylu.

Pokud chodíte v košilích, v halenkách a saku, které je třeba žehlit, nosíte spíše šaty a libujete si spíše v netradičních, choulostivých materiálech, bez závěsné tyče se ve skříni neobejdete. A naopak – jestliže po většinu času oblékáte nesmrtelnou klasiku – džíny a trička, nebo oblečení raději skládáte „do komínků“, bude Vám více vyhovovat policová šatní skříň.

Myslete také na prostor v okolí skříně – oblíbená zrcadlová skříň s posuvnými dveřmi sice řeší jeho nedostatek – který navíc, díky zrcadlu, opticky prosvětlí a zvětší. Klasické otevírání skříňových dveří však umožňuje připevnit na vnitřní stranu háčky na kabelky či pořadače pro nejrůznější doplňky. Zvažte také, zda budete mít celou skříň jen pro sebe, nebo se o ni budete dělit například se svým partnerem. V takovém případě bývá oblíbené spíše zrcadlové řešení prostoru, skýtající dvě identické poloviny. Záleží však na tom, kolik oblečení oba máte.

Dobré je také předem se rozhodnout, zda pořizovat skříň se šuplíky pevně zabudovanými uvnitř, nebo zda budete uzavřené úložné prostory řešit přikoupením vnitřního úložného boxu. Rozdělit prostor polic lze také prostřednictvím samostatných boxů, košů či krabic z nejrůznějších materiálů, které mohou být současně také dekorativními prvky a izolují svůj obsah od prachu z okolí. Vybírejte však takové, které se snadno čistí. K dispozici je také řešení v podobě nejrůznějších organizérů, které lze zavěsit přímo na tyče – pokud je nevyužijete v celé délce, vložit do šuplíků, nebo připevnit na vnitřní stěnu šatní skříně.

Ve všech těchto případech byste ale měli zvážit, co je pro Vás osobně nejdůležitější, a nejen kolik prostoru budete potřebovat – ale především NA CO.

Dona shop nabízí velký výběr skříní s posuvnými dveřmi, ve dvoudílném či trojdílném provedení. Také s klasickým křídlovým zavíráním. Skříně se zrcadlem, či bez něj a v mnoha barevných dekorech. Bílou a černou klasiku, šatní skříně zdobené barevným sklem. Jednobarevné, v lesku, matné, nebo kombinované. Netradiční, ale velmi moderní dekor beton, světlé dekory dřeva, jimž vévodí oblíbený dub sonoma, nebo tmavé – eben a kaštan.

Také hned několik typů vnitřního rozvržení – u všech produktů naleznete podrobnější vizualizaci nebo plánek.

Teď už víte, na co se při výběru šatní skříně zaměřit a čeho se naopak vyvarovat. A najít takovou, která se Vám bude líbit napohled, už bude hračka.