Jak uspořádat šatní skříň – tipy a možnosti nákupu

Velká šatní skříň zpravidla bývá největším z úložných prostorů v každé domácnosti. Skříně zkrátka pořizujeme proto, abychom do nich uložili a uschovali všechno ošacení a mnohdy nejen to. Módní časopisy radí, jak „chytře“ využít a zaplnit takovou skříň beze zbytku. Ne každé řešení je však k užitku a zdaleka neplatí, že čím větší skříň, tím lépe – nenechte se mýlit. Některé věci ani do šatní skříně rozhodně nepatří.

Než se rozhodnete pro koupi velké šatní skříně, je třeba promyslet, co do ní chcete ukládat. Volba té největší dostupné velikosti, s úmyslem uložit do ní všechno, obvykle nebývá příliš šťastná – třebaže si ji můžeme dovolit. Taková skříň je sice skutečně velká, její vnitřní uspořádání však nemusí vyhovovat právě Vašim potřebám.

Obsah článku

Do jakého prostoru zvolit skříně na míru – šatní skříně na míru mohou vyřešit nejen problém malých pokojů, také těch velkých, kdy je tak možné využít potenciál velkého prostoru velké

Výhody velkých šatních skříní – velké šatní skříně mohou svým prostorem nabízet mnoho možností na uložení šatů. Na druhou stranu je dobré využít pomocníky v podobě různých organizérů a úložných boxů.

Na co pamatovat při výběru šatní skříně pro dva – v případě, že šatní skříň budou využívat dvě osoby, je dobré si předem ujasnit, jak velký prostor bude každý potřebovat. Případně také určitým způsobem oddělit jednotlivé části.

Nejoblíbenější materiály a designy šatních skříní – dřevo, kov nebo posuvné dveře. Jednotlivé materiály a designy je možné volit podle stylu domácnosti nebo oblíbených preferencí.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že skříň není šatna, ani úklidová komora. Nepatří do ní vysavač, úklidové náčiní a prostředky, a – navzdory všem obecně rozšířeným představám o vysněném šatníku – ani boty.

To všechno jsou zdroje prachu, bakterií a nejrůznějších mikroorganismů, které nepatří do styku s čistým oblečením, zejména pak spodním prádlem, které je při nošení celou svou plochou v přímém kontaktu s naším tělem.

Myslete také na to, že pokud chcete ve skříni uchovávat právě roznošené oděvy, kabáty a bundy, bude třeba je od sebe oddělit, nejlépe do dvou samostatných prostorů. Na svrchnících si domů přinášíme nečistoty z venkovního ovzduší, často kontaminovaného toxickým spadem.

Horní police se výborně hodí pro skladování povlečení nebo ručníků. Také pro uložení sezónních oděvů, bund a jiných svrchníků. Pro ještě větší efektivitu doporučujeme využít vakuové pytle. Existují také speciální ramínka na doplňky – například šperky, pásky, šátky, kravaty.

Šatní skříně na míru

Mít šatní skříně na míru nemusí nutně znamenat nechat si zhotovit tento kus nábytku u truhláře. Soustřeďte se raději na to, která varianta bude nejlépe vyhovovat Vaší osobnosti a životnímu stylu.

Pokud chodíte v košilích, v halenkách a saku, které je třeba žehlit, nosíte spíše šaty a libujete si spíše v netradičních, choulostivých materiálech, bez závěsné tyče se ve skříni neobejdete. V poslední době patří mezi oblíbený online obchod Shein, společenské šaty, košile i halenky patří do sortimentu tohoto obchodu.

A naopak – jestliže po většinu času oblékáte nesmrtelnou klasiku – džíny, mikiny Gant pánské nebo Gant mikiny dámské, trička, nebo oblečení raději skládáte „do komínků“, bude Vám více vyhovovat policová šatní skříň.

Myslete také na prostor v okolí šatní skříně – oblíbená zrcadlová skříň s posuvnými dveřmi sice řeší jeho nedostatek – který navíc, díky zrcadlu, opticky prosvětlí a zvětší. Klasické otevírání skříňových dveří však umožňuje připevnit na vnitřní stranu háčky na kabelky, například O Bag kabelky, či pořadače pro nejrůznější doplňky.

Proč (ne)vybrat velké šatní skříně

Zvažte také, zda budete mít celou skříň jen pro sebe, nebo se o ni budete dělit například se svým partnerem. V takovém případě bývá oblíbené spíše zrcadlové řešení prostoru, skýtající dvě identické poloviny, které mohou být současně součástí velké šatní skříně. Záleží však na tom, kolik oblečení oba máte.

Dobré je také předem se rozhodnout, zda pořizovat velké šatní skříně se šuplíky pevně zabudovanými uvnitř, nebo zda budete uzavřené úložné prostory řešit přikoupením vnitřního úložného boxu. Rozdělit prostor polic lze také prostřednictvím samostatných boxů, košů či krabic z nejrůznějších materiálů, které mohou být současně také dekorativními prvky a izolují svůj obsah od prachu z okolí.

Vybírejte však takové, které se snadno čistí. K dispozici je také řešení v podobě nejrůznějších organizérů, které lze zavěsit přímo na tyče – pokud je nevyužijete v celé délce, vložit do šuplíků, nebo připevnit na vnitřní stěnu šatní skříně.

Jakou zvolit šatní skříň pro dva?

Hledejte šatní skříň, která nabízí dostatek rozdělených úložných prostorů pro vás oba. To zahrnuje oddělené oddíly pro visící oblečení, police na složené oblečení, zásuvky pro osobní doplňky a místa pro boty. Tento rozvrh umožní každému z vás organizovat své věci podle svých preferencí a potřeb.

Zvažte, zda chcete šatní skříň pro dva s posuvnými dveřmi nebo otevřeným designem. Posuvné dveře mohou ušetřit prostor ve vaší ložnici a zároveň poskytnout elegantní vzhled, zatímco otevřený design přidává do místnosti lehkost a vzdušnost. Vyberte možnost, která nejlépe vyhovuje vašim preferencím a prostorovým potřebám.

Ujistěte se, že velikost šatní skříně pro dva odpovídá velikosti vaší ložnice a proporcím místnosti. Přemýšlejte také o výšce šatní skříně a zvažte, zda chcete využít prostor až ke stropu nebo preferujete nižší design. Dobrá proporce pomáhají vytvořit vyvážený a harmonický vzhled vaší ložnice.

Skříň do ložnice – nejvhodnější materiál

Při výběru skříně do ložnice je důležité zvážit nejen estetiku, navíc i funkčnost a odolnost materiálu.

Dřevěné skříně jsou tradiční volbou pro ložnice. Dřevo přináší do prostoru přírodní a teplý vzhled a dodává místnosti atmosféru útulnosti. Dřevěné skříně jsou obvykle odolné a dlouhotrvající, nicméně je důležité vybrat kvalitní dřevo, které odolá otřesům a opotřebení.

Laminátové skříně nabízejí širokou škálu designů a povrchových úprav, včetně imitace dřeva, kamene nebo kovu. Jsou cenově dostupnější než dřevěné skříně a snadno se udržují čisté. Laminátové skříně jsou obvykle odolné vůči poškrábání a vlhkosti.

Kovové skříně jsou moderní volbou pro lofty a industriálně stylizované ložnice. Kovové skříně do ložnice jsou lehké a snadno se přemísťují. Jsou odolné a snadno se udržují čisté, na druhou stranu mohou být méně teplé a útulné než dřevěné skříně.

Ložnicové skříně – nejvhodnější design

Klasický design s posuvnými dveřmi je oblíbeným a praktickým řešením pro ložnice s omezeným prostorem. Posuvné dveře umožňují snadný přístup k obsahu skříně a současně šetří prostor ve vaší ložnici.

Vestavěné skříně jsou ideálním řešením pro ložnice, které mají specifické rozměry nebo neobvyklé tvary. Tato řešení ložnicové skříně poskytují maximální využití prostoru a umožňují přizpůsobení skříně vašim potřebám a preferencím.

Skříně, které lze přizpůsobit a skládat podle vašich potřeb, jsou skvělým řešením pro ložnice s proměnlivými potřebami úložného prostoru. Tento typ ložnicové skříně vám umožňuje vytvořit ideální konfiguraci podle vašich potřeb.

Oblíbené šatní skříně Möbelix

Möbelix nabízí širokou škálu šatních skříní různých stylů, velikostí a provedení, které jsou oblíbené pro svou kvalitu a dostupnost.

Möbelix nabízí široký výběr posuvných šatních skříní s moderním designem, které jsou oblíbené pro svou elegantní estetiku a praktičnost. Šatní skříň Möbelix mají často čisté a jednoduché linie a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.

Möbelix nabízí šatní skříně s různými oddíly pro visící oblečení, police, zásuvky a botníky, které jsou oblíbené pro svou praktičnost a organizaci. Tento typ šatní skříně Möbelix umožňuje snadný přístup k různým typům oblečení a příslušenství.