Žádný prostor není nafukovací. Zvláště pak ten, na který klademe tak vysoké nároky – se všemi těmi kuchyňskými pomocníky, roboty, nádobím, surovinami pro přípravu jídel, kořením a tak dále. Existuje celá řada chyb, kterým se můžete vyhnout a i kdybychom ušetřili jen minimum místa, mohou nám pomoci také v jiných ohledech – například usnadnit budoucí úklid.
A úklidem rovnou začneme. Pořádek je pro malou kuchyň a její údržbu naprosto nezbytný. Všechny elektrospotřebiče, které nepoužíváte několikrát denně (třeba rychlovarná konvice), z linky ukliďte. Stejně tak všechny další, zbytečné předměty.
Jaké jsou například tipy pro malé kuchyně do tvaru U nebo malé kuchyně na chatu?
Obsah článku
Výběr vhodných spotřebičů do kuchyně
Rady a tipy na rychlý úklid malé kuchyně
Praktické vybavení (nejen) do malých kuchyní
Odlišnost kuchyní na chatu
Nejvyužívanější typy kuchyní
Možnosti, kde koupit jednotlivé kuchyně
Malá kuchyň – tipy (nejen) na spotřebiče
Některé kuchyňské roboty, toustovače a kávovary sice mohou vypadat stylově a pokud Vám ladí se zbytkem interiéru, mohou jej skvěle doplnit, avšak u malých kuchyní jsou podobné „dekorace,“ navíc umístěné na už tak maličké pracovní ploše opravdu zbytečným luxusem.
Pokud hodně a často vaříte, oceníte v praxi naprosto jiné vlastnosti kuchyňské linky, než že na ní retro vaflovač hezky vypadá. Kdo potřebuje mít na lince dostatek místa pro výrobu domácích nudlí, oblíbeného falafelu, zpracování karlovarského knedlíku nebo válení těsta na sušenky, ten bude mít pochopitelně jiné potřeby než někdo, kdo prakticky nevaří ani nepeče.
Kávovar můžete umístit na samostatný stolek stranou kuchyňské linky, pro chlebník najdete místo ve spíži, nebo v kuchyňské skříni, kuchyňské utěrky se dají zavěsit, nebo uchovávat uvnitř skříněk, spolu s dalšími čistícími prostředky. Co nepoužíváte, bez milosti vyhoďte, nebo darujte. Co používáte málo, uložte do skříněk, nebo jiných úložných prostor.
Jestliže Vám kuchyňské skříňky nestačí, pořiďte si malou komodu, jako příborník a umístěte ji v blízkosti jídelního koutu, či stolu. Nejen, že Vám poskytne úložný prostor pro příbory, kořenky, stolní dekorace, prostírání apod., můžete do něj uložit také ubrusy, sezónní předměty (vánoční svícen, věnec apod.), utěrky, nebo vázy na květiny, které zrovna nepoužíváte.
Malé kuchyňské linky – praktický úklid
Úložné prostory jsou všude tam, kde máme málo místa, obzvláště důležité. Pokud je totiž dokážete správně využít a dobře si rozvrhnout, co kam uložíte, může se Vám podařit celé kuchyni a kuchyňské lince významně odlehčit. A vzdušný prostor vypadá větší.
Pro malé kuchyně a malé kuchyňské linky je nejlepší ukládání směrem nahoru. Využijte celou výšku stěny! Vzhlédněte: jsou-li horní kuchyňské skříňky malé a nad nimi zbývá ještě zbytečně nevyužitý metr volného prostoru, pak jím plýtváte – a to je škoda.
Proberte se obsahem každé kuchyňské skříňky – roztřiďte, co potřebujete a co nikoliv. V malých kuchyních opravdu není místo pro skladování dvaceti talířů, když jste doma čtyři – třebaže jsou po babičce, nebo ‚by se jednou mohly hodit.
Pokud na nich přesto lpíte, najděte jim místo v krabici – ve spíži, nebo sklepě. Vycházejte z toho, pro kolik lidí a jak často vaříte. Jestliže máte ještě stále uschovaný tlakový hrnec, nebo ten na mléko, se dvěma plášti – ale už si nemůžete ani za mák vzpomenout, kdy se v nich vařilo naposledy, pak je opravdu nepotřebujete.
Rozdělení kuchyně podle druhu náčiní
Jakmile vyberete jen to, co skutečně upotřebíte a je třeba mít tyto věci po ruce a v kuchyni, přejděte k rozdělení na jednotlivé druhy – a najděte jim nové místo, pěkně pohromadě. Hrnce skladujte u sebe, poklice hned vedle, pánve můžete stohovat a stejně tak talíře, hrnky a sklenice.
Většinou stačí mít od každého druhu jednu sadu. Přeberte, co je nefunkční, kde chybí úchyty, co je rozbité, nebo už nějakou dobu neodpovídá reprezentativní a zbavte se toho, nebo postupně nahraďte novými kousky, co Vám ještě navrch udělají radost!
V posledních letech získávají na oblibě otevřené horní skříňky nebo police – ty jsou, zvláště pro malé kuchyně, učiněným požehnáním, protože do nich uložíte často mnohem více předmětů, než do klasických skříněk.
Pořiďte si schůdky a úplně nahoru uložte to, co používáte nejméně – až po předměty, které naopak potřebujete mít po ruce, na úplně nejnižších příčkách. Otevřenost polic Vás ostatně přiměje více přemýšlet nad tím, jestli je ve Vaší kuchyni místo pro poškozené, rozbité, či jinak nevyhovující věci, když je budete mít na očích.
Jestliže máte horní skříňky a nemíníte se jich vzdát, využijte i prostor nad nimi – pořiďte si třeba pěkné, úložné boxy, či dózy z hladkého materiálu a do nich umístěte to, co příliš často nepoužíváte – nebo přebytečné nádobí pro hosty.
Také sezónní záležitosti (vykrajovátka na cukroví, formy na zmrzlinu nebo led, pečící formy – vejdou-li se do boxů, apod.) Předměty v nich se Vám nikam neztratí a pořád budou po ruce, avšak bez toho, aniž by zabíraly místo v lince důležitějším věcem.
Inspirace malé kuchyně – multifunkční spotřebiče a vybavení
Jestliže jste ve fázi, kdy se teprve chystáte zařizovat malou kuchyň, nebo se Vám blíží rekonstrukce, zajímejte se také o možnosti vestavných spotřebičů a těch, které kombinují hned několik funkcí v jednom. Dávno už neplatí, že trouba, která umí zároveň péct dorty a ohřívat jídlo díky mikrovlnám, nedělá ani jedno dobře. Jaké tedy mohou být praktické inspirace do malé kuchyně?
Pokud nepečete vůbec – troubu si nepořizujte, stačí Vám varná deska, nebo malý sporák. Jestliže vaříte jednoduše a většinou jen v jednom, nebo dvou hrncích současně, zkuste do své kuchyně zvolit sporák či varnou desku jen se dvěma plotýnkami.
Stejně tak zvažte, zda je nutné pořizovat si myčku, pokud žijete jen s partnerem, máte malé děti, vaříte málo a nestolujete společně. Ve spoustě domácností čekají talíře a další nádobí v myčce i dva dny, než se podaří ji vůbec naplnit a má smysl ji zapínat. Místo toho se raději naučte málo znečištěné nádobí, talířky či hrnky ihned opláchnout, nebo umýt – a budete mít po starostech.
Na dřezu naopak nešetřete. Pořiďte si velký dřez a neumisťujte ho v malé kuchyni do rohu – ušetříte si tím spoustu nervů. Namísto toho se podívejte po dřezu s odkládací plochou (která může sloužit nejen jako odkládací prostor, také jako umístění ještě horkého nádobí, které chcete odstavit ze sporáku) a dostatečně velké přídavné desce, kterou dřez zakryjete po čas přípravy, kdy jej nepotřebujete – dá se na něm docela pohodlně krájet.
Některé dřezy jsou dokonce vybaveny speciální výsuvnou deskou pro tento účel, dle našich zkušeností však bohatě poslouží větší kuchyňské prkénko. Stejným způsobem se dá rozšířit pracovní plocha také o varnou plochu nebo sporák.
Nejen pro malou kuchyň je zcela nezbytným prvkem odsavač par. Vždy dejte přednost tomu vestavnému, na který se vejde ještě skříňka, či police – jestliže máte ten klasický, komínový, zvažte jeho výměnu a zjistěte si, co obnáší.
Využijte prostor na maximum nejen v malé kuchyni na chatu
Jestliže máte zbytečně mnoho prostoru mezi pracovní deskou a horními skříňkami – využijte ho! Opatřete jej háčky, závěsnou tyčí pro vařečky, obracečky a naběračky, malými poličkami pro cukřenky apod. Kombinujte více těchto prvků.
Existuje také spousta pořadačů do zásuvek, které šetří místo a drátěného programu, který uskladní skladování a využívá často nedoceněné prostory – například zadní stranu spodních dvířek.
Pokud máte opravdu málo prostoru v dolních skříňkách, rozlučte se se skrytým košem – raději si pořiďte takový, který se nebudete stydět umístit v blízkosti dřezu nebo pracovní plochy, kde čistíte například zeleninu, nebo kamkoliv poblíž kuchyňské linky.
Jestliže třídíte odpad, skladujte ho jinde (ve sklepe, v garáži, ve spíži). Přímo v kuchyni mějte jen košíky na malé množství, které často vynášejte.
Pracujte s dispozicí své kuchyně! Protáhněte pracovní plochu až na okenní parapet, využijte niky pro hlubší police, nebojte se atypických řešení na míru a podobně.
Stůl můžete použít sklápěcí nebo výsuvný, malý – jen pro dva, nebo zkombinovat kuchyňskou linku, či kuchyňský ostrůvek s barovým pultem. Sklápěcí či výsuvný nábytek se hodí do každého menšího prostoru, kontejnerové bydlení a malé mobilní domy také nenabízí příliš mnoho prostoru, skládací či výsuvný nábytek bude tedy ideální.
Pravidla kuchyně do malého prostoru
Pro kuchyně do malého prostoru existují nepsaná pravidla, která obecně platí pro všechny malé, úzké, nebo jinak stísněné prostory:
- světlý nábytek v decentních barvách
- jednoduché tvary, vzory, hladké povrchy
- ne masiv ani rustikální styl – obojí většinou vyniká robustním provedením, reliéfy apod.
- nástěnné police působí mnohem vzdušnějším dojmem, než uzavřené skříňky
- pokud Vás nudí jednobarevné kuchyně, volte vždy tmavší spodní skříňky, a ty horní světlé, nebo bílé
- lesklé povrchy mají také tendenci zvětšovat prostor, protože se v nich do jisté míry odráží okolí – kovové spotřebiče, úchytky, lesklé provedení nábytku, dekorace apod.
To, jak na nás věci okolo působí, má bezesporu také velký vliv na to, jak se nakonec v takovém prostoru cítíme.
Malé kuchyně do L
Malé kuchyně do L představují výzvu a zároveň nabízejí mnoho možností pro vytvoření efektivního a funkčního prostoru.
Využijte každý dostupný centimetr pro úložný prostor. Instalujte skříňky a police nad a pod pracovní plochou a využijte každý roh kuchyně. Skladujte věci ve vertikálních zásuvkách a šuplících a zvažte použití výsuvných košů a organizérů.
Zvažte minimalismus jako základní koncept pro design vaší malé kuchyně. Omezte množství nábytku a dekorací a zvolte jednoduché a čisté linie. Světlé barvy a minimalistické prvky vytvoří vizuálně otevřený a vzdušný prostor.
Investujte do multifunkčního nábytku a příslušenství, které nabízí víceúčelové využití. Například zvažte instalaci výsuvných panelů na stěnách pro více úložného prostoru nebo zavěste magnetickou tabuli na stěnu pro ukládání nožů a kuchyňských potřeb.
Použijte světlé a neutrální barvy na stěny, podlahu a nábytek, což opticky zvětší prostor a zlepší osvětlení kuchyně. Kombinujte světlé barvy s jemnými barevnými akcenty nebo vzory, aby vaše kuchyně získala osobitý vzhled.
Zajistěte dostatečné osvětlení v celé kuchyni pomocí stropních světel, pod skříňkových osvětlení a stolních lamp. Dostatečné osvětlení je klíčové pro vizuální otevření malého prostoru a zlepšení funkčnosti kuchyně.
Malá kuchyně do U
Malé kuchyně do U mohou poskytovat výzvu při optimalizaci prostoru a vytvoření funkčního a efektivního pracovního prostoru.
Využijte rohové oblasti malé kuchyně do U instalací rohových skříněk nebo výsuvných zásuvek. Speciální úložné systémy pro rohy mohou efektivně využít tento prostor a umožnit snadný přístup k uloženým věcem.
Zvolte jednoduchý a praktický design pro malé kuchyně do tvaru U. Minimalistický styl s jednoduchými a čistými liniemi může opticky zvětšit prostor a vytvořit pohodlný a přehledný pracovní prostor.
Kuchyňská linka Obi
Kuchyňská linka Obi je jedním z nabízených sortimentů obchodního řetězce OBI, který se specializuje na prodej stavebního materiálu, nábytku, zahradního vybavení a dalšího sortimentu pro domácnost a zahradu.
Kuchyňská linka Obi je navržena s ohledem na moderní design, funkčnost a praktičnost a nabízí široký výběr kuchyňských prvků a doplňků, které umožňují individuální konfiguraci a přizpůsobení kuchyně podle potřeb zákazníka.
Kuchyňská linka Obi zahrnuje různé druhy kuchyňských skříněk, šuplíků, polic, pracovních desek a dalšího příslušenství, které umožňují vytvoření funkcionalistického a esteticky příjemného prostoru pro vaření a přípravu jídla.
Sortiment kuchyňských linek Obi je k dispozici v různých provedeních, materiálech a barevných variantách, aby vyhovoval různým vkusům a preferencím zákazníků.
Kuchyňské linky Obi jsou navrženy s ohledem na kvalitu, trvanlivost a praktičnost a jsou dostupné za konkurenceschopné ceny, což je činí atraktivní volbou pro ty, kteří hledají kvalitní a cenově dostupné řešení pro svou kuchyň.
S výběrem kuchyňských linek Obi můžete jednoduše a efektivně vytvořit funkční a stylový prostor pro vaši kuchyni, který splní vaše potřeby a přání.
Malé kuchyně – Ikea
Ikea je známá svou širokou škálou nábytku a doplňků pro domácnost, včetně kuchyňských prvků, které jsou ideální pro malé kuchyně.
Malé kuchyně Ikea nabízí modulární kuchyňské systémy, které umožňují individuální konfiguraci a přizpůsobení prostoru vaší kuchyně. Díky široké škále skříněk, polic, zásuvek a pracovních desek si můžete vybrat řešení, které nejlépe využije dostupný prostor.
Produkty Ikea jsou známé svou dobrou kvalitou za přijatelnou cenu. To je zvláště výhodné pro majitele malých kuchyní, kteří hledají cenově dostupné a současně kvalitní řešení pro svůj prostor.
Ikea je známá svým inovativním designem a funkcemi, které jsou speciálně navrženy pro malé prostory. Například skládací stoly, výsuvné zásuvky a policové jednotky mohou vytvořit maximální úložný prostor a zvýšit efektivitu kuchyně.
Ikea nabízí širokou škálu stylů, barev a materiálů, které umožňují zákazníkům vybrat si kuchyňské prvky, které nejlépe vyhovují jejich osobnímu vkusu a stylu. Navíc je možné zakoupit nejen spotřebiče z výprodeje kuchyní z expozic a ušetřit tak několik set korun.