Proč je dub sonoma tak oblíbený?

Hned po čistě bílé barvě je tento dřevěný dezén volbou číslo jedna. Říkáte si proč? Dub sonoma je světlý odstín dřeva s nádechem do šeda, poměrně výraznou a přesto hladkou kresbou – naprosto univerzální ke každé další barvě a hodící se do kterékoliv místnosti, která Vás jen napadne. Každému kousku nábytku dodá tolik oblíbený, přírodní vzhled a podtrhne jeho design. Tak asi proto. 🙂

Kdepak, rozhodně to není až tak jednoduché, čísla sice mluví za vše, ale pojďme se podívat trochu více do hloubky… Proč právě „sonoma“:

  • je jemnější, než klasický dub, který je oproti sonomě spíše hnědý a má nezaměnitelný, zlatavý nádech. V současných, moderně pojatých interiérech by proto působil nesourodě, příliš rustikálně. A to nechcete – pokud to vyloženě není Váš záměr.
  • díky světlé kresbě, kombinující tóny béžové a šedé, skvěle maskuje prach, drobné nečistoty a nejsou na něm vidět ani otisky prstů. Vaše volba proto může mít vyloženě praktické důvody – zejména máte-li menší děti.
  • není zkrátka tak háklivý, jako bílý povrch. Ani tak „studený“.
  • svou barvou se řadí spíše k neutrálním odstínům, což z něho činí skvělého parťáka pro kteroukoli další barvu, nebo barevné palety. Sladíte ho s čím chcete.
  • Výjimkou nejsou ani kombinace s další barvou přímo na nábytku – oblíbená je právě ta s bílou (i ve vysokém lesku) nebo s matnou strukturou (např. šedý grafit).
  • působí přirozeně, sofistikovaně a lehce, nestrhává na sebe přílišnou pozornost – tu můžete nasměrovat jinam. Třeba k designovému taburetu, konferenčnímu stolku, nebo křeslu.
  • díky tomu, že je světlý, působímístnosti, zařízené v tomto dekoru, na pohled větší a prostornější. A to je, zejména v panelácích a malých bytech, rozhodně žádoucí.
  • dřevěný dekor navíc pokoj zútulní a „prohřeje“, působí pohodově a domácky.
  • díky tomu, že je světlý, můžete jej použít také v místnostech, kterým po většinu dne chybí přirozené denní světlo – jsou to ty orientované na sever, či směrem do ulice, zástavby, chodby apod.
  • vylepšit nábytek si můžete i dodatečně. Samolepicí fólií. Nejspíš Vás nepřekvapí, že i na poli tohoto sortimentu vládnou dřevěné dekory a mezi nimi zejména dub sonoma…

Konkrétní příklady

A jak lze výše popsané aplikovat v jednotlivých místnostech?

Do předsíně: zde zužitkujete především to, že dub sonoma prostor nezahlcuje ani na velké ploše a hodí se do malých a tmavých prostor. Nic Vám proto nebrání pořídit si věšákovou stěnu, botník a zrcadlo přes celou jednu zeď, a bez pocitu stísněnosti.

Do obýváku: jak zaznělo výše, dekor světlého dubu vytváří pocit útulnosti a pohodovou atmosféru. Co víc si přát v místnosti, kde chceme především „vypnout“ a odpočívat? Obývací stěny a sestavy do obývacího pokoje, v barvě dub sonoma, ostatně patří k nejprodávanějšímu nábytku vůbec.

Do ložnice: svým přírodním a optimistickým vzhledem vytváří atmosféru, která Vám zpříjemní usínání a po ránu usnadní vstávání. Probudit se do příjemného prostředí je prostě fajn. Díky jeho dostupnosti nemusíte ani naráz pořizovat celou sestavu do ložnice. Můžete začít postelí a šatní skříní a zbytek dokoupit časem.

Do kuchyně a jídelny: zde vynikne především jeho praktičnost – to, že na něm není všechno hned vidět. Šmouhy, otisky prstů a prach, na kuchyňské lince nebo jídelním stole, Vás tak nebudou trápit. Tedy o chvíli déle, než by tomu bylo například u bílého, či tmavého nábytku. 🙂

Do pracovny: je neutrální, neruší Vás, naopak vyvolává pozitivní odezvu v našem mozku. Když se v daném prostoru cítíte dobře, lépe se Vám soustředí i pracuje. Na práci nutně potřebujeme klid. A ten dub sonoma dokáže navodit spolehlivě.

Do dětského a studentského pokoje: tady se Vám oplatí hlavně nadčasovost tohoto dezénu. Ať už máte batole, odrostlejší dítko, či puberťáka, nábytek v dekoru přírodního dřeva se neomrzí, jen tak neokouká a pokud ano, obvykle to stačí zachránit novými doplňky, tapetou, nebo výměnou koberce.

Schválně, popřemýšlejte, kolik máte doma kousků v tomto barevném provedení a zavzpomínejte, proč jste si jej vybrali. Jedinou nevýhodou tohoto nábytku může být snad jen fakt, že ho má „každý druhý“. Avšak právě v tom, že není výrazný, osobitý a hodí se každému – a ke všemu.