Proč je dub sonoma tak oblíbený?

Hned po čistě bílé barvě je tento dřevěný dezén volbou číslo jedna. Proč? Dub sonoma je světlý odstín dřeva s nádechem do šeda, poměrně výraznou a přesto hladkou kresbou – naprosto univerzální ke každé další barvě a hodící se do kterékoliv místnosti, která Vás jen napadne. Každému kousku nábytku dodá tolik oblíbený, přírodní vzhled a podtrhne jeho design. 

Dub sonoma se stal jedním z nejoblíbenějších materiálů pro nábytek díky své univerzálnosti, přírodní kráse a vynikající kvalitě.

Co dělá dub sonoma tak populárním kromě jeho teplé barvy a přírodního vzhledu, odolnosti a všestrannosti ve stylovém zařízení interiérů?

Obsah článku

Do jakého stylu se hodí dub sonoma údržba

Odolnost nábytku z dubu sonoma a správná péče o něj

Kroky, na které nezapomínat při vhodné údržbě o nábytek

Cena nábytku z dubu sonoma

Výhody dubu sonoma

Je jemnější, než klasický dub, který je oproti sonomě spíše hnědý a má nezaměnitelný, zlatavý nádech. V současných, moderně pojatých interiérech by proto působil nesourodě, příliš rustikálně. A to nechcete – pokud to vyloženě není záměr.

Díky světlé kresbě, kombinující tóny béžové a šedé, skvěle maskuje prach, drobné nečistoty a nejsou na něm vidět ani otisky prstů. Vaše volba proto může mít vyloženě praktické důvody – zejména máte-li menší děti.

Není zkrátka tak háklivý, jako bílý povrch. Ani tak „studený“.

Svou barvou se řadí spíše k neutrálním odstínům, což z něho činí skvělého parťáka pro kteroukoli další barvu, nebo barevné palety. Sladíte ho s čím chcete.

Výjimkou nejsou ani kombinace s další barvou přímo na nábytku – oblíbená je právě ta s bílou (i ve vysokém lesku) nebo s matnou strukturou (např. šedý grafit).

Působí přirozeně, sofistikovaně a lehce, nestrhává na sebe přílišnou pozornost – tu můžete nasměrovat jinam. Třeba k designovému taburetu, konferenčnímu stolku, nebo křeslu.

Dřevěný dekor navíc pokoj zútulní a „prohřeje“, působí pohodově a domácky.

Díky tomu, že je světlý, můžete jej použít také v místnostech, kterým po většinu dne chybí přirozené denní světlo – jsou to ty orientované na sever, či směrem do ulice, zástavby, chodby apod.

Vylepšit nábytek si můžete i dodatečně. Samolepicí fólií. Nejspíš Vás nepřekvapí, že i na poli tohoto sortimentu vládnou dřevěné dekory a mezi nimi zejména dub sonoma.

Jak aplikovat v jednotlivých místnostech?

Jak výše zmíněné využít v jednotlivých místnostech domu nebo bytu?

  • Do předsíně

Zde zužitkujete především to, že dub sonoma prostor nezahlcuje ani na velké ploše a hodí se do malých a tmavých prostor. Nic Vám proto nebrání pořídit si věšákovou stěnu, botník a zrcadlo přes celou jednu zeď, a bez pocitu stísněnosti.

  • Do obýváku

Jak zaznělo výše, dekor světlého dubu vytváří pocit útulnosti a pohodovou atmosféru. Co víc si přát v místnosti, kde chceme především „vypnout“ a odpočívat? Obývací stěny a sestavy do obývacího pokoje, v barvě dub sonoma, ostatně patří k nejprodávanějšímu nábytku vůbec.

  • Do ložnice

Svým přírodním a optimistickým vzhledem vytváří atmosféru, která Vám zpříjemní usínání a po ránu usnadní vstávání. Probudit se do příjemného prostředí je prostě fajn. Díky jeho dostupnosti nemusíte ani naráz pořizovat celou sestavu do ložnice. Můžete začít postelí a šatní skříní a zbytek dokoupit časem.

  • Do kuchyně a jídelny

Zde vynikne především jeho praktičnost – to, že na něm není všechno hned vidět. Šmouhy, otisky prstů a prach, na kuchyňské lince nebo jídelním stole, Vás tak nebudou trápit a už nebude třeba hledat nábytek ve výprodeji kuchyní z expozice. Tedy o chvíli déle, než by tomu bylo například u bílého, či tmavého nábytku.

  • Do pracovny

Je neutrální, neruší, naopak vyvolává pozitivní odezvu v našem mozku. Když se v daném prostoru cítíte dobře, lépe se Vám soustředí i pracuje. Na práci nutně potřebujeme klid. A ten dub sonoma dokáže navodit spolehlivě.

  • Do dětského a studentského pokoje

Tady se oplatí hlavně nadčasovost tohoto dezénu. Ať už máte batole, odrostlejší dítko, či puberťáka, nábytek v dekoru přírodního dřeva se neomrzí, jen tak neokouká a pokud ano, obvykle to stačí zachránit novými doplňky, tapetou, nebo výměnou koberce a motivace ke studiu může být o to větší.

Nábytek dub sonoma – styl

Nábytek z dubu sonoma se vyznačuje jedinečným stylem a estetikou, které odrážejí přirozenou krásu tohoto dřeva.

Dub sonoma má teplý, zlatohnědý odstín s jemnými přírodními pruhy a žilkami, které dodávají nábytku živý a přírodní vzhled.

Charakteristická textura dubu sonoma přináší do interiéru dojem přírodního dřeva. Jemné detaily a nepravidelnosti povrchu dodávají nábytku autentičnost a osobitost.

Nábytek z dubu sonoma se často spojuje s moderním designem, který zdůrazňuje jednoduché a čisté linie. Tento styl přináší do interiéru moderní eleganci a sofistikovanost.

Díky své neutrální barvě a přírodnímu vzhledu se nábytek z dubu sonoma snadno kombinuje s různými dekorativními prvky a styly zařízení. Může být umístěn v moderním, rustikálním nebo tradičním interiéru.

Nábytek z dubu sonoma je všestranný a může být použit v různých typech místností, od obývacích pokojů a jídelen po ložnice a kanceláře. Jeho univerzálnost z něj činí populární volbu pro různé potřeby a prostředí.

Styl nábytku z dubu sonoma čerpá inspiraci z přírody a venkovského prostředí. Tento nábytek přináší do interiéru dojem pohodlí a příjemného životního prostředí.

Komody sonoma – odolnost

Komody z dubu sonoma jsou obvykle známé svou vysokou odolností a trvanlivostí. Dub sonoma je přírodní dřevo, které je známé svou pevností a odolností. Je to tvrdé dřevo s dobrou odolností vůči otěru a opotřebení, což činí z něj ideální materiál pro nábytek, jako jsou komody.

Komody sonoma jsou obvykle ošetřeny ochrannými nátěry, jako je lak nebo olej, které chrání dřevo před poškrábáním, vlhkostí a jinými vnějšími vlivy. Tyto úpravy pomáhají prodloužit životnost nábytku a zachovat jeho vzhled.

Kromě kvalitního materiálu mají komody z dubu sonoma také pevnou konstrukci a kvalitní spoje. To zajišťuje stabilitu a odolnost nábytku i při častém používání.

Pravidelná údržba je klíčem k zachování odolnosti komod z dubu sonoma. Důležité je pravidelně čistit nábytek a chránit ho před přímým slunečním zářením a nadměrnou vlhkostí.

Komoda dub sonoma – údržba

Pravidelně otírejte komodu měkkým hadříkem nebo houbou navlhčenou vlažnou vodou, abyste odstranili prach a nečistoty. Při čištění se vyhněte používání příliš mokrého hadříku, abyste zabránili vniknutí vody do dřeva.

Aplikujte speciální prostředky určené k údržbě nábytku z dubu, které chrání povrch před poškrábáním a znečištěním. Můžete použít nátěry, oleje nebo vosky, které obnoví lesk a ochrání povrch dřeva.

Umístěte komodu z dubu sonoma do prostoru, kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Sluneční paprsky mohou způsobit vyblednutí a poškození povrchu dřeva.

Ujistěte se, že komoda není umístěna v prostoru s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo kuchyně. Vysoká vlhkost může způsobit deformace dřeva a poškození povrchu.

Pod nohy komody umístěte gumové nebo filcové podložky, abyste chránili podlahu před poškrábáním a snížili hluk při posouvání nábytku.

Komoda dub sonoma – bílá barva

Komody z dubu sonoma v bílé barvě představují kombinaci přírodního dřeva s moderním a čistým vzhledem bílé barvy.

Bílá barva komody z dubu sonoma přináší do místnosti svěží a vzdušný vzhled. Kombinace bílé barvy s přírodním vzorem dubu dodává nábytku moderní a elegantní vzhled, který se snadno hodí do různých interiérů.

Komody dub sonoma v bílé barvě jsou všestranné a snadno se kombinují s různými dekorativními prvky a styly zařízení. Bez ohledu na to, zda máte moderní, rustikální nebo tradiční interiér, komoda z dubu sonoma v bílé barvě bude skvělým doplňkem.

Bílá barva má schopnost opticky zvětšit prostor a udělat místnost světlejší a vzdušnější. Pokud máte menší místnost nebo chcete vytvořit dojem otevřenosti, komoda v bílé barvě může být skvělou volbou.

Bílá barva komody umožňuje snadnou kombinaci s ostatním nábytkem a doplňky. Můžete ji kombinovat s barevnými polštáři, dekoračními předměty nebo závěsy, abyste vytvořili harmonický a vkusný interiér.

Bílá barva může být náchylnější k viditelným skvrnám a zašpinění, proto je důležité pravidelně komodu čistit a udržovat. Doporučuje se použít jemný čisticí prostředek a měkký hadřík k odstranění nečistot a udržení komody v čistotě.

Komoda sonoma – cena

Cena komody z dubu sonoma se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně rozměrů, designu, kvality materiálu a zpracování, značky výrobce a místa, kde je komoda zakoupena.

Jednoduché komody sonoma s minimálním designem a úložným prostorem mohou začínat od nižších cenových hladin. Tyto komody se obvykle pohybují v cenovém rozpětí od 2 000 Kč do 5 000 Kč.

Středně velké komody s více šuplíky, skříňkami nebo dekorativními prvky mohou mít vyšší cenu. Ceny těchto komod se mohou pohybovat mezi 5 000 Kč až 15 000 Kč, v závislosti na kvalitě zpracování a značce.

Pokud hledáte komodu z dubu sonoma od prestižních značek nebo designových studií, můžete očekávat vyšší ceny. Tyto komody mohou dosahovat cen od 15000 Kč až po více než 50000 Kč, v závislosti na exkluzivitě designu a použitých materiálů.

Je důležité si uvědomit, že ceny se mohou lišit v závislosti na místě zakoupení, sezóně, dostupnosti a dalších faktorech. Před nákupem doporučujeme provést porovnání cen a vybrat komodu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a rozpočtu.