Police do kuchyně

Jak tvořivě uspořádat úložný prostor? Otevřené police a úložné prostory obecně, se v poslední době staly velkým hitem. Nabízí obrovské množství možností, jak si vyhrát také s vizuální stránkou věci a všude kolem je velká spousta inspirace! Pokud tedy o kuchyni s několika poličkami uvažujete už delší dobu, anebo plánujete, aby příští kuchyně byla zcela bez horních skříněk, v následujícím článku Vám představíme několik možností a tipů, povíme Vám, jak  si vybrat a jak tomuto konceptu propůjčit ještě něco navíc.

Není to jen trend

Nejprve si pojďme říct proč. Proč jsou kuchyně s policemi, částečně nebo zcela bez horních kuchyňských skříněk tak populární? Zjednoduší Vám život a zkrášlí kuchyni. Působí sice jen jako další trend, musíte však uznat, že když se to umí, doopravdy vypadají stylově. Krom toho však přináší několik dalších výhod, které si vyjmenujeme v následujících bodech. Z poznámek dříve narozených o tom, že se Vám bude prášit do talířů si proto rozhodně nic nedělejte, je to o úplně jiných věcech.

 1. Ušetříte – obyčejné police, regálové konzole (které police podpírají) + pár hmoždinek a šroubků. To jsou veškeré náklady a instalaci zvládnete v pohodě sami. Odpadá tak náročná montáž, na kterou si často musíte někoho najmout. Jen nezapomeňte myslet na dobrou nosnost – aby unesly takovou váhu, jakou se jim chystáte naložit.
 2. Snáze udržíte pořádek – tím, že jsou věci na očích, nás nutí věnovat jim pozornost. Obecně stačí projet polici jednou za 14 dní prachovkou. Na spodní police ukládejte nádobí, které se používá nejčastěji – bude se točit tak rychle, že se na nich nestihne usadit ani smítko! 🙂 Navíc police nesmějí být bezprostředně nad varnou plochou, pokud nevlastníte skutečně kvalitní digestoř. To by na nich, společně s prachem, mohla ulpět také mastnota. A to je hodně zákeřná kombinace. Bez dobré digestoře je ideální umístění v okolí dřezu.
 3. Pomůžete prostoru své kuchyně – bude vypadat otevřenější, vzdušnější a v konečném důsledku i větší.
 4. Budete mít všechno podstatné ihned po ruce. Možná se to nezdá, ale otevírání a zavírání skříněk, zvláště když zrovna nevíte, kam dřív skočit, může být opravdu unavující. Takhle sáhnete vždy na jistotu: všechno totiž máte krásně přímo před sebou.

Horních skříněk se nevzdávají pouze majitelé malých kuchyní, ale všichni, kdo sní o moderním a stylovém interiéru. Otevřené police jsou místem, kam ukládáte nejen dekorace, ale také kuchyňské náčiní, které používáte denně. Můžete na ně umístit sklenice, hrnky, šálky, talíře, kořenky, dózy na suché potraviny, nebo oblíbenou kuchařku. Otevřené police v kuchyni jsou nejen skvělým receptem pro optické zvětšení interiéru, ale také skvělou možností, jak rychle změnit celé uspořádání. Pokud potřebujete prostor kuchyně oživit, nemusíte reorganizovat celou kuchyňskou linku, ale stačí vyměnit dekorace na policích a prohodit některé prvky mezi sebou.

Navíc, vždycky můžete police kombinovat se skříňkami a dopřát si tak výhody obojího. V jedné, dvou uzavřených skříňkách můžete skladovat například to, co zrovna vůbec nevyužíváte – sezónní věci (v létě velké hrnky a konvice na horké nápoje a v zimě karafy a nádoby na chlazené limonády, zmrzlinovač, formy na led..).

Pokud máte zařízenou kuchyni a nechce se Vám všechno ničit jen pro pár polic, přemýšlejte nad možností odmontovat dvířka z již zavěšených horních skříněk. Interiér vzniklých regálů lze vylepit zajímavou tapetou (nebo samolepící fólií), čímž získáte opravdu netradiční prvek své nové kuchyně!

Tipy:

 • police v kuchyni mohou mít mnoho podob. Od klasických dřevěných polic, umístěných na kovových konzolích, až po tzv. „plovoucí police,“ u kterých nejsou konzole vidět pro změnu vůbec. Oblíbené jsou taky police zavěšené na provazech, nebo kožených řemenech, které si skvěle rozumí se současnými trendy skandinávského bydlení, či boho stylu.
 • Aby byly police nejen funkční, ale také dobře vypadaly, volte tloušťku nejméně 5 cm. Samozřejmostí musí být adekvátní nosnost (závisí na typu uchycení).
 • při rozhodování, jaké police zvolit právě do Vaší kuchyně, dodržte daný koncept. Police se hodí do minimalistického podkroví, stejně dobře budou vypadat také v prostorné kuchyňské „laboratoři,“ nebo rustikální kuchyni à la vzpomínky na prázdniny u babičky. Byla by škoda, kdyby se Vám tyto styly pomíchaly dohromady a výsledek by nakonec působil spíše zmateně…
 • pokud si nejste jistí, kam Vaši kuchyni zařadit, zvolte police v barvách, které v ní jsou již obsaženy. Například barvu pracovní desky, na vaší kuchyňské lince, skříněk… Mají-li úchytky určitou barvu nebo styl, můžete jim konzole přizpůsobit. Pokud jsou Vaše spodní skříňky zcela bez úchytek, zvolte plovoucí police bez viditelných podpěr a podobně.
 • jeden z nejoblíbenějších druhů polic jsou police z masivního dřeva (klidně recyklovaného). Hodí se pro klasický styl, vintage, nebo rustikální směry. Dřevěné police jsou vůbec nejpopulárnější, protože navozují příjemnou, přirozenou atmosféru. A pokud nechcete, aby Vaše kuchyně působila zase až moc venkovsky, zkombinujte dřevo s kovovými konzolemi. Dostupné jsou různé tvary – od prolamovaných a kovaných vzorů, které potěší oko milovníka detailů, až po minimalistické, strohé přímky. Také si můžete vybrat z klasické černé, či bílé varianty, až po stříbrnou, zlatou, měděnou, nebo třeba retro mosaz!
 • do industriální kuchyně se krom silných, surových desek skvěle hodí taky kovové konstrukce, police v „betonovém“ vzhledu, nebo konzole z trubek.
 • pokud v obchodě nenaleznete to, co se Vám líbí, můžete si police také vyrobit sami, podle svých představ. Nikdo Vás tak nebude omezovat materiálem, velikostí, tvarem, nebo barvou.
 • můžete mít police buď to všechny stejné, nebo je stupňovat podle šířky (dole širší, nahoře úzké). Také můžete použít dvě barvy, nebo kombinovat více materiálů polic. Chce to však mít promyšlený koncept a cit, aby spolu vše ladilo.
 • pokud umístíte police jen na jednu stranu nad kuchyňskou linkou, bude to vaši kuchyni opticky roztahovat více do šířky, což ocení zejména majitelé úzkých, stísněnějších prostor.
 • policemi si ale klidně můžete ozvláštnit i klasickou kuchyni, s horními skříňkami – pokud police vyženete do výšky nad ně. Nejen, že získáte další úložný prostor, ale kuchyně získá také nový vizuální rozměr.
 • pokud teprve stavíte, nebo chystáte kompletní rekonstrukci můžete si navrhnout police zapuštěné do zdi. Prostor také opticky zvětší a navíc nebudou vyčnívat nad kuchyňskou linkou, čímž se nepřipravíte o místo, který by jinak zabíraly konzole a klasické poličky.
 • police lze také umístit v rozích, které jsou – v případě závěsných skříněk, někdy dost špatně řešeny. Police na sebe mohou plynule navazovat a vy tak využijete celý roh beze zbytku a navíc na vše snadno dosáhnete.
 • pokud se Vám nechce řešit každou polici zvlášť, můžete vsadit také na nástěnné policové panely. Některé dokonce umožňují měnit výšku polic dle libosti a do budoucna je kdykoli přestavovat.
 • Pokud máte malé děti, zvažte, jak vysoko budou umístěny nejspodnější police a co na ně umístíte – může je to totiž lákat.

Zbytek závisí na obsahu, kterým se rozhodnete kuchyňské poličky naplnit. Mohou mít mnoho podob, možnosti jsou takřka nekonečné. Díky tomu je Vám umožněno vytvářet originální návrhy a nemusíte se omezovat na klasické dřevěné skříně. Můžete na nich vystavit pěknou sadu nádobí, pořídit si originální dózy různých velikostí nebo barev, můžete použít bylinky, pokojové rostliny, úložné boxy nebo stylové dřevěné bedýnky. Zespod se na konzole dá zavěsit také tyč, na kterou můžete pověsit naběračky, obracečky, či malé pánve a nebo si na háčky navěšet oblíbené a barevně ladící hrnky.

Tak či onak je to další způsobů, jak si přetvořit prostor kolem sebe k obrazu svému. Kuchyně už dávno nemusí být jen ryze funkční místností s jedním jediným účelem.