Police do kuchyně – jaké nabízí výhody a jak je udržovat?

Jak tvořivě uspořádat úložný prostor? Otevřené poličky do kuchyně a úložné prostory obecně, se v poslední době staly velkým hitem. Nabízí obrovské množství možností, jak si vyhrát také s vizuální stránkou věci a všude kolem je velká spousta inspirace! Pokud tedy o kuchyni s několika poličkami uvažujete už delší dobu, anebo plánujete, aby příští kuchyně byla zcela bez horních skříněk, rozhodně neuděláte chybu. Jaké jsou tedy nejpraktičtější tipy na police do kuchyně a proč jsou praktické dřevěné police do kuchyně?

Proč jsou kuchyně s policemi, částečně nebo zcela bez horních kuchyňských skříněk tak populární? Zjednoduší Vám život a zkrášlí kuchyni. Působí sice jen jako další trend, musíte však uznat, že když se to umí, doopravdy vypadají stylově. Díky pár tipům je možné proměnit nábytek z výprodeje kuchyní z expozice na kusy, které budou vypadat jako nové.

Obsah článku

Jednotlivé výhody, které nabízí police do kuchyně

Praktická organizace kuchyňských polic

Vhodné umístění jednotlivých typů polic

Tipy na jednoduchou údržbu polic do kuchyně

Druhy a možnosti kuchyňských polic

Výhody polic do kuchyně

1)
Ušetříte – obyčejné poličky do kuchyně, regálové konzole (které police podpírají) a pár hmoždinek a šroubků. To jsou veškeré náklady a instalaci zvládnete v pohodě sami. Odpadá tak náročná montáž, na kterou si často musíte někoho najmout. Jen nezapomeňte myslet na dobrou nosnost – aby unesly takovou váhu, jakou se jim chystáte naložit.

2)
Snáze udržíte pořádek – tím, že jsou věci na očích, nás nutí věnovat jim pozornost. Obecně stačí projet polici jednou za 14 dní prachovkou. Na spodní police ukládejte nádobí, které se používá nejčastěji – bude se točit tak rychle, že se na nich nestihne usadit ani smítko! Navíc police nesmějí být bezprostředně nad varnou plochou, pokud nevlastníte skutečně kvalitní digestoř. To by na nich, společně s prachem, mohla ulpět také mastnota. Bez dobré digestoře je ideální umístění v okolí dřezu.

3)
Pomůžete prostoru své kuchyně – bude vypadat otevřenější, vzdušnější a v konečném důsledku i větší.

4)
Budete mít všechno podstatné ihned po ruce. Možná se to nezdá, nicméně otevírání a zavírání skříněk, zvláště když zrovna nevíte, kam dřív skočit, může být opravdu unavující. Takhle sáhnete vždy na jistotu: všechno totiž máte krásně přímo před sebou.

Co na police umístit?

Otevřené police jsou místem, kam ukládáte například dekorace nebo také kuchyňské náčiní, které používáte denně. 

Můžete na ně umístit sklenice, hrnky, šálky, talíře, kořenky, dózy na suché potraviny, nebo oblíbenou kuchařku. Otevřené police v kuchyni jsou nejen skvělým receptem pro optické zvětšení interiéru, jsou také skvělou možností, jak rychle změnit celé uspořádání.

Pokud potřebujete prostor kuchyně oživit, nemusíte reorganizovat celou kuchyňskou linku. Stačí vyměnit dekorace na policích a prohodit některé prvky mezi sebou.

Navíc, vždycky můžete police kombinovat se skříňkami a dopřát si tak výhody obojího. V jedné, dvou uzavřených skříňkách můžete skladovat například to, co zrovna vůbec nevyužíváte – sezónní věci (v létě velké hrnky a konvice na horké nápoje a v zimě karafy a nádoby na chlazené limonády, formy na led..).

Reorganizace poliček do kuchyně

Pokud máte zařízenou kuchyni a nechce se Vám všechno ničit jen pro pár polic, přemýšlejte nad možností odmontovat dvířka z již zavěšených horních skříněk. Interiér vzniklých regálů lze vylepit zajímavou tapetou (nebo samolepící fólií), čímž získáte opravdu netradiční prvek své nové kuchyně!

Police v kuchyni mohou mít mnoho podob. Od klasických dřevěných polic, umístěných na kovových konzolích, až po tzv. „plovoucí police,“ u kterých nejsou konzole vidět pro změnu vůbec. Oblíbené jsou taky police zavěšené na provazech, nebo kožených řemenech, které si skvěle rozumí se současnými trendy skandinávského bydlení, či boho stylu.

Aby byly police nejen funkční a také dobře vypadaly, volte tloušťku nejméně 5 cm. Samozřejmostí musí být adekvátní nosnost (závisí na typu uchycení).

Při rozhodování, jaké police zvolit právě do Vaší kuchyně, dodržte daný koncept. Police se hodí do minimalistického podkroví, stejně dobře budou vypadat také v prostorné kuchyňské „laboratoři,“ nebo rustikální kuchyni à la vzpomínky na prázdniny u babičky.

Byla by škoda, kdyby se Vám tyto styly pomíchaly dohromady a výsledek by nakonec působil spíše zmateně. Z kvalitních polic jsou praktické ty ze série IKEA Kallax černé provedení i další barvy.

Tipy na přizpůsobení polic

Pokud si nejste jistí, kam Vaši kuchyni zařadit, zvolte kuchyňské police v barvách, které v ní jsou již obsaženy. Například barvu pracovní desky, na vaší kuchyňské lince, skříněk. Mají-li úchytky určitou barvu nebo styl, můžete jim konzole přizpůsobit. Pokud jsou Vaše spodní skříňky zcela bez úchytek, zvolte plovoucí police bez viditelných podpěr a podobně.

Jeden z nejoblíbenějších druhů kuchyňských polic jsou police z masivního dřeva (klidně recyklovaného). Hodí se pro klasický styl, vintage, nebo rustikální směry. Dřevěné police jsou vůbec nejpopulárnější, protože navozují příjemnou, přirozenou atmosféru. 

A pokud nechcete, aby Vaše kuchyně působila zase až moc venkovsky, zkombinujte dřevo s kovovými konzolemi. Dostupné jsou různé tvary – od prolamovaných a kovaných vzorů, které potěší oko milovníka detailů, až po minimalistické, strohé přímky.

Také si můžete vybrat z klasické černé, či bílé varianty, až po stříbrnou, zlatou, měděnou, nebo třeba retro mosaz!

Do industriální kuchyně se krom silných, surových desek skvěle hodí taky kovové konstrukce, police v „betonovém“ vzhledu, nebo konzole z trubek.

Vhodné umístění polic

Pokud v obchodě nenaleznete to, co se Vám líbí, můžete si police také vyrobit sami, podle svých představ. Nikdo Vás tak nebude omezovat materiálem, velikostí, tvarem, nebo barvou.

Můžete mít police buď to všechny stejné, nebo je stupňovat podle šířky (dole širší, nahoře úzké). Také můžete použít dvě barvy, nebo kombinovat více materiálů polic. Chce to však mít promyšlený koncept a cit, aby spolu vše ladilo.

Pokud umístíte police jen na jednu stranu nad kuchyňskou linkou, bude to vaši kuchyni opticky roztahovat více do šířky, což ocení zejména majitelé úzkých, stísněnějších prostor.

Policemi si klidně můžete ozvláštnit i klasickou kuchyni, s horními skříňkami – pokud poličky do kuchyně vyženete do výšky nad ně. Nejen, že získáte další úložný prostor, kuchyně navíc získá také nový vizuální rozměr.

Alternativy umístění kuchyňské police

Pokud teprve stavíte, nebo chystáte kompletní rekonstrukci můžete si navrhnout poličku do kuchyně zapuštěné do zdi. Prostor také opticky zvětší a navíc nebudou vyčnívat nad kuchyňskou linkou, čímž se nepřipravíte o místo, který by jinak zabíraly konzole a klasické poličky.

Kuchyňské police lze také umístit v rozích, které jsou – v případě závěsných skříněk, někdy dost špatně řešeny. Police na sebe mohou plynule navazovat a vy tak využijete celý roh beze zbytku a navíc na vše snadno dosáhnete.

Pokud se Vám nechce řešit každou kuchyňskou polici zvlášť, můžete vsadit také na nástěnné policové panely. Některé dokonce umožňují měnit výšku polic dle libosti a do budoucna je kdykoli přestavovat.

Zbytek závisí na obsahu, kterým se rozhodnete kuchyňské poličky naplnit. Mohou mít mnoho podob, možnosti jsou takřka nekonečné. Díky tomu je Vám umožněno vytvářet originální návrhy a nemusíte se omezovat na klasické dřevěné skříně.

Můžete na nich vystavit pěknou sadu nádobí, pořídit si originální dózy různých velikostí nebo barev, můžete použít bylinky, pokojové rostliny, úložné boxy nebo stylové dřevěné bedýnky. Zespod se na konzole dá zavěsit také tyč, na kterou můžete pověsit naběračky, obracečky, či malé pánve a nebo si na háčky navěšet oblíbené a barevně ladící hrnky.

Údržba polic na kuchyňskou linku

Jaká je vhodná údržba polic na kuchyňskou linku? Základem je pravidelnost! Pravidelně čistěte policové desky a povrchy. Například na kuchyňské linky Ikea stačí měkký hadřík nebo houba namočená v mírném čisticím prostředku. Důkladně otřete poličky na kuchyňskou linku a poté setřete suchým hadříkem, aby se zabránilo vodním skvrnám a nečistotám.

Pokud jsou vaše police na kuchyňskou linku vystaveny vlhkosti, například v blízkosti dřezu nebo sporáku, doporučuje se použít ochranný nátěr nebo nátěr, který chrání dřevo před vlhkostí a tím zabraňuje jeho poškození. Dřevěné poličky na kuchyňskou linku lze také pravidelně ošetřovat dřevěným olejem, aby zůstaly odolné vůči vlhkosti a znečištění.

Rohová police do kuchyně

Rohové police do kuchyně využívají volný prostor v rohu kuchyně, který často zůstává nevyužitý. Tímto způsobem se získává další úložný prostor, který může být využit pro skladování kuchyňských potřeb, nádobí, spotřebičů nebo dekorací, čímž se zlepšuje celková organizace kuchyně.

Rohové poličky do kuchyně mohou také přispět k estetice kuchyně tím, že vytvářejí zajímavý designový prvek. Rohové police do kuchyně mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, které mohou ladit s celkovým designem kuchyně a přidávat do ní určitou eleganci nebo charakter. Díky svému umístění v rohu mohou rohové poličky do kuchyně také vytvářet zajímavé a harmonické propojení mezi různými částmi kuchyně.

Instalace rohové poličky na kuchyňskou linku

Před instalací rohové poličky na kuchyňskou linku měřte prostor v rohu kuchyně, kde chcete umístit rohovou poličku, abyste získali přesné rozměry. Ujistěte se, že polička bude dostatečně velká a vhodně umístěná tak, aby nebyla překážkou při otevírání dvířek nebo zásuvek v sousedních skříňkách.

Při instalaci rohové poličky na kuchyňskou linku používejte odpovídající a pevné upevňovací prvky, které jsou vhodné pro daný typ zdi (například suché nebo betonové zdi). Ujistěte se, že polička je pevně a stabilně připevněna k zdi, aby nedošlo k jejímu uvolnění nebo pádu, což by mohlo způsobit poškození nebo zranění. Mějte na paměti maximální nosnost poličky a neumísťujte na ni příliš těžké předměty.

Závěsná police do kuchyně

Závěsné police do kuchyně nezabírají podlahovou plochu, což znamená, že uvolňují cenný prostor na podlaze. To je obzvláště užitečné v malých kuchyních, kde každý centimetr prostoru má velký význam. Umožňují využít stěnu jako úložný prostor, aniž byste ztratili přístupnost k podlaze.

Závěsné police do kuchyně umožňují snadný přístup k uloženým předmětům, protože jsou umístěny ve výšce očí. To usnadňuje organizaci kuchyně a umožňuje rychlý přístup k potřebným položkám při vaření nebo přípravě jídla. Navíc vám umožňují využít veškerý dostupný prostor ve vaší kuchyni, což zlepšuje její efektivitu a funkcionalitu.

Nástěnné police do kuchyně – výhody

Nástěnné police do kuchyně poskytují další úložný prostor pro různé kuchyňské potřeby, jako jsou nádoby, kořenky, kuchyňské nástroje nebo dekorace. Pomáhají udržovat kuchyň čistou a organizovanou tím, že umožňují snadnou a přehlednou uspořádání předmětů, což usnadňuje jejich nalezení a použití.

Nástěnné police nezabírají podlahovou plochu, což znamená, že uvolňují cenný prostor na podlaze. To je zvláště užitečné v malých kuchyních, kde každý centimetr prostoru má velký význam. Využitím vertikálního prostoru ve vaší kuchyni můžete maximalizovat úložný potenciál a zároveň udržovat kuchyňské potřeby snadno dostupné a organizované.

Nástěnná police do kuchyně – nevýhody

Nástěnné police mají obvykle omezenou nosnost, což znamená, že není vhodné na ně ukládat těžké předměty nebo velké množství kuchyňského nádobí. Překročení maximální nosnosti může vést k nebezpečnému uvolnění polic z upevňovacího bodu na zdi nebo k jejich deformaci.

Pokud nejsou nástěnné police pevně a správně instalovány, může hrozit riziko pádu, což může vést k poškození uložených předmětů nebo dokonce k úrazům. Je důležité dbát na to, aby byly policové držáky a upevňovací body na zdi dostatečně pevné a stabilní, aby odolaly váze a zátěži, které budou nesené.

Uspořádání poličky do kuchyně na zeď

Vhodné uspořádání poličky do kuchyně na zdi je jedním z klíčových faktorů, jak využít všechny její funkce efektivně. Rozdělte položky na policích do skupin podle jejich použití nebo funkce.

Například umístěte kuchyňské nástroje do jedné skupiny, kořenky a dochucovadla do druhé, a kuchyňské dekorace do třetí. Tímto způsobem budou předměty snadno dostupné a přehledně uspořádané, což usnadní jejich nalezení a použití.

Použití košů nebo kontejnerů na policích může také pomoci ke vhodnému uspořádání poličky do kuchyně na zdi. Mohou totiž pomoci organizovat a oddělit různé položky.

Například můžete použít koše na uložení menších předmětů, jako jsou balení čajů nebo sušenky, nebo kontejnery na uložení volných kořenek a dochucovadel. To nejenže pomáhá udržovat policí v pořádku, navíc také usnadňuje vyčištění, pokud dojde k rozlití nebo rozsypanému obsahu.

Kovová police do kuchyně

Kovové police jsou obvykle vyrobeny z odolných materiálů, jako je nerezová ocel nebo chrom, což zajišťuje jejich dlouhou životnost. Jsou odolné vůči poškrábání, otěru a vlhkosti, což z nich činí ideální volbu pro náročné kuchyňské prostředí.

Kovové police do kuchyně jsou snadno čistitelné a udržovatelné. Stačí je otřít vlhkým hadříkem nebo použít běžné čisticí prostředky. Díky jejich hladké povrchové úpravě se na nich neuchytávají mastnoty a nečistoty jako na jiných površích.

Nabízejí také moderní a elegantní vzhled, který se hodí do různých stylů interiéru. Jsou dostupné v různých barevných provedeních a designech, což umožňuje vytvořit si kuchyňský prostor přesně podle svých představ.

Kovové police jsou často modulární a lze je snadno přizpůsobit potřebám uživatele. Díky tomu můžete vytvořit uspořádání, které maximálně využije dostupný prostor a optimalizuje organizaci kuchyně.

Dřevěné police do kuchyně

Dřevěné police do kuchyně přinášejí přírodní a teplý vzhled, který může vytvořit příjemnou atmosféru v prostoru. Dřevo dodává kuchyni přirozený a rustikální charakter, který se hodí do různých interiérových stylů.

Dřevěné police jsou k dispozici v různých typech dřeva (například borovice, dub, buk) a odstínech, což umožňuje výběr takové varianty, která nejlépe ladí s celkovým designem vaší kuchyně. Dřevěné police mohou být také vyrobeny z recyklovaného dřeva, což je ekologicky šetrné řešení.

Kvalitní dřevěné police do kuchyně jsou odolné a trvanlivé, zejména pokud jsou řádně ošetřeny a chráněny povrchovou úpravou. Správně ošetřené dřevěné police odolávají vlhkosti, teplotním změnám a opotřebení, což zajišťuje jejich dlouhou životnost.

Dřevo je obnovitelný materiál a jeho použití v kuchyni může přispět k udržitelnějšímu životnímu stylu. Vzhledem k tomu, že dřevěné police mohou být vyrobeny z recyklovaného dřeva nebo certifikovaných zdrojů, můžete si být jisti, že volíte ekologicky šetrné řešení.