Přednosti čalouněné postele

Pokud patříte mezi milovníky četby, knížek a poutavých příběhů, pak jistě potřebujete koutek, kam se se svými papírovými, či elektronickými oblíbenci uchýlit. Kdo čte rád v posteli a tráví četbou skutečně hodně času, ten ví, jak důležité je mít pohodlí. A co se týče pohodlí – v tom je čalouněná postel přeborníkem!

Pohodlí až na prvním místě

Není podstatné, zda Vaše volba padne na jednolůžkovou postel do dětského pokoje, nebo to bude manželská postel do ložnice. Pohodlí ocení každý. Díky čalounění celého lůžka, je postel měkká a tudíž bezpečná – je totiž očalouněná po celém svém obvodu, včetně rámu, čela i nohou postele.

Právě čalouněné čelo bývá právem a často vyzdvihovanou výhodou tohoto druhu nábytku – protože se o ně můžete opírat bez otlačenin, neustálého přerovnávání polštářů a bolestivého pocitu nepohodlí, i několik hodin. A to je pro vášnivé čtenáře, nebo ty, kteří z postele sledují třeba televizi, významné plus.

Díky absenci ostrých hran a rohů a díky tomu, že je celá postel měkká, jsou ideální do dětských pokojů. Pocit měkkostí a luxusu – v podobě hebkého čalounění, si však stejnou měrou užije spousta z nás – bez rozdílu věku.

Správně zvolený typ čalounění nejen, že může výrazně ovlivnit vzhled celého pokoje, ale vyvolává v nás pocit hřejivé útulnosti. V tomto ohledu se strohé dřevěné postele čalounění zkrátka nevyrovnají.

Mnohem více možností

Dokážeme hodiny a hodiny přebírat vzorky látek a uvažovat, která bude pro náš budoucí gauč či křeslo nejvhodnější. V případě postelí jsme mnohem méně nároční – tak nějak jsme se už, zdá se, smířili s tím, že pro tento nábytek jsou styl, nebo osobní preference pro barvu, tvar, nebo celkový vzhled, nepodstatné. A je to škoda.

Je třeba brát nadpis trochu s rezervou, avšak oproti běžným modelům dřevěných postelí, nebo postelí z lamina je dobré přiznat, že možností: potahových látek, materiálů a jejich vlastností, je zde mnohonásobně více, než u postelí ze dřeva či kovu. Ať už jde o barvu, nebo strukturu (látka, hrubá látka, eko-kůže, samet…).

Čalouněná postel může být výraznou dominantou pokoje, nebo jen doplnit další nábytek, záleží jen na Vás a na tom, co si přejete a jakou podobu Vaší nové posteli nakonec dáte. Design čalouněných postelí není tolik omezen na řezbářskou či stolařskou zručností výrobce, protože o většinu parády se zde postará především čalounění. Nabízí se zajímavá řešení prošití, zdobení, tvary…

Přidaná hodnota?

Čalouněné postele jsou robustní a zpravidla nabídnou také velké úložné prostory – a to je faktor, který se taky počítá! V jednom z našich starších článků naleznete užitečné rady a tipy, co všechno do nich můžete uložit. Ne nadarmo patří postele s úložným prostorem mezi nejprodávanější modely.

Díky masivní konstrukci bývá čalouněná postel těžší a zpravidla déle a více vydrží. Pokud ji správně a pevně sestavíte, šance, že se Vám rozviklá je jen malá (na rozdíl od klasiky).

Čeho se (ne)obávat?

Kolem čalouněných postelí koluje samozřejmě řada dohadů. Zejména pak okolo jejich údržby, či hygieny. Zarytí odpůrci Vám budou tvrdit, že se v čalounění drží roztoči a alergeny, a že jsou tyto postele nehygienické, pravdou však je, že pokud uklízíte málo, nebo vůbec, v podstatě nezáleží na tom, z čeho Vaše postel je.

Za předpokladu, že pořídíte postel částečně čalouněnou (s běžnou, odnímatelnou matrací) a nebo model ‚boxspring,‘ s krycí, tenkou matrací (tzv. topperem), je údržba lůžka stejná, jako u každé jiné postele – stačí ji jednou za čas pořádně vysát a více se zaměřit na čistotu a častou obměnu povlečení.

Důležité je podotknout, že pro vlastní spánkovou hygienu (bez ohledu na typ postele) je nutné časté větrání. Odvětrávání vlastní matrace závisí na jejím podkladu. Vždy volte lamelový rošt – namísto pevného (deska). V případě boxspring modelů se o minimální větrání stará vlastní prodyšnost zpravidla pružinových spodních matrací, případně úložný prostor pod nimi.

Dnešní, moderní modely čalouněných postelí, se již přizpůsobily vysokým nárokům v tomto směru. Kamenem úrazu bývají levné celo-čalouněné postele s jednoduchou, neodnímatelnou matrací, pevně připevněnou k rámu. Takové skutečně nedoporučujeme a v našem sortimentu je proto ani nenajdete.

Údržba?

A co se týče samotné údržby čalounění – pokud se obáváte zašpinění ze strany Vašich ratolestí, nebo mazlíčků, vybírejte dostatečně odolný materiál. Dnešní potahové látky skýtají řadu skrytých výhod: mohou být nepropustné vůči tekutinám, nečistotám i oděru. Je třeba si jen reálně připustit, čeho se v tomto směru obáváte a přizpůsobit tomu výběr materiálu.

Pokud zatoužíte postel přece jen vyčistit, nebo její potah po čase oživit, stačí použít vlhký hadřík s mýdlovou vodou, či obyčejný ocet. Rady a tipy, jak čistit a udržovat čalounění nábytku naleznete také v tomto článku.

Spousta odborníků Vám nejspíš bude tvrdit, proč je „stará dobrá klasika“ nejlepší a v čem spočívají nedostatky čalouněné postele. V první řadě se jich neváhejte přeptat, zda někdy nějakou čalouněnou postel měli a také – jak dlouho už to je. 🙂

Ať už se rozhodnete pro luxusní variantu „boxspring“ – s kvalitní pružinovou matrací a topperem, pevně připevněným k posteli, či zvolíte klasickou postel – se vzdušným lamelovým roštem, máte téměř jistotu, že se Vám bude spát, jako na obláčku.