Inspirace barvami – žlutá v interiéru

Kanárkové žlutá, hořčicová, pampelišková, kukuřičná žlutá, máslová, vanilková, broskvová, krémová, citrónová žlutá, okrová, výrazně zlatá, pastelová, medová, písková a nebo šafránová? Možná, že tolik odstínů této barvy ani neznáte, anebo si nejste jisti, kam přesně ji v barevné stupnici zařadit. To nicméně vůbec nevadí, pravděpodobně nebudete zdaleka první, ani poslední. Jaké jsou možné odstíny žluté a do jakých místností se v domě hodí?

Žlutá barva v nás evokuje pocit štěstí, radosti, je motivující a dokáže v nás probudit spící energii. Mnohé lidi současně uklidňuje a přináší pozitivní myšlení, odhání negativní myšlenky a pocity, podporuje myšlení a rozum. Je proto symbolem vědění a moudrosti.

Přesto se jí řada lidí obává. Za svou oblíbenou barvu ji považuje jen asi pět procent z dospělých. Je totiž výrazná, zcela jedinečná a přirozeně k sobě přitahuje pozornost.

Obsah článku

Proč se nebát žluté barvy v interiéru

Vliv žluté barvy na produktivitu

Vhodné kombinace žluté a ostatních barev

Oblíbený odstín žluté aneb jak použít hořčicovou barvu v interiéru

Proč je žlutá oblíbená?

Na jaře nám připomíná zrod nového života a spojujeme si ji s barvou prvních jarních květin – tulipánů, narcisů a petrklíčů. V létě symbolizuje slunce, mořské pláže a exotiku, na podzim rozveselí chmurné dny, vtělená do podoby zlatavého listí. Přináší světlo do krátkých a ponurých zimních dnů a dokáže nám do života přinést více tolik potřebné energie.

Samozřejmě, že se najdou tací, co Vám budou tvrdit, že žlutá je barvou žárlivosti a nevěry, je příliš agresivní, je barvou nebezpečí (po vzoru výstražného zbarvení některých divoce žijících živočichů) a v historii bývala také barvou zatracovaných. Na druhou stranu byla současně také barvou moci, bohatství, víry a oddanosti.

Záleží proto čistě na Vás, jakou symboliku jí přiřadíte a jak ji uchopíte – zda do zlaté záplavy skočíte po hlavě a rovnou s ní vymalujete stěny, nebo ji použijete jen jako barvu doplňující, například ve formě dekorací.

Kam se hodí

Všeobecně můžete žlutou použít v každé místnosti. V koupelně, do kuchyně, v ložnici, dětském pokoji či obýváku – hodí se jednoduše všude.

Největší uplatnění však najde v malých pokojích s nedostatkem světla, nebo místnostech, orientovaných na sever či východ – které všeobecně trpí nedostatečným přísunem slunečních paprsků po většinu dne.

V místnostech orientovaných na západ a jih může naopak skutečně působit příliš výrazně až agresivně a za plného denního světla Vás místo příjemného pocitu může dokonce frustrovat.

V přirozeně světlých a na jih orientovaných pokojích můžete žlutou aplikovat ve formě doplňků, které jej ozvláštní, oživí a navíc prostoru jako takovému nijak neuškodí. Vkusné doplňky je možné zakoupit také se slevami, například díky Tchibo slevovému kódu.

Co se týče konkrétních místností, ukazuje se být nejvíce vhodnou do pracoven a dětských pokojů. Díky tomu, že žlutá barva uvolňuje a napomáhá komunikaci, zejména při navazování kontaktů, je tedy vhodná i do pracovního prostředí.

Co může žlutá barva evokovat

Povzbuzuje inteligenci, kreativitu a tvůrčí schopnost, v dětském pokoji je proto rozhodně žádoucí: podporuje psychický rozvoj dítěte.

Oblíbený je také žlutý sedací nábytek – jako solitér či sestava. Sedací souprava či křeslo ve žluté barvě bude přitahovat pohledy a rozhodně způsobí, že Váš obývací pokoj bude pro případné hosty nezapomenutelný.

V kuchyních a jídelnách může být žlutá skvělou alternativou k červené a oranžové, o kterých je známo, že podporují chuť k jídlu a dobré trávení. Navíc díky ní budou působit útulně.

Ideální může být také v předsíni, zvláště pokud jste majiteli těch opravdu malých či tmavých. V kombinaci s bílým nábytkem, či přírodním dřevem a tmavým kovem, bude i ta Vaše naprosto dokonalá.

V malých prostorách působí totiž jako rozsvícená žárovka, hodí se proto do tmavých koutů, které potřebují prosvětlit, klidně i ve více odstínech.

Výrazný tón žluté na stěnách může být skvělým pozadím pro kontrastní nábytek, například pro tmavou polici nebo bílý policový regál.

S čím ji kombinovat

Obecně se za nejpříjemnější kombinace považuje spojení žluté se studenými barvami – modrou či fialovou. Ideální je doplnit sytě žlutou jemně levandulovou barvou, či blankytně modrou. Naopak tmavou modř a sytě fialovou barvu lépe doplní pastelová nebo banánově žlutá.

Výborně funguje také spojení žluté se zelenou, s teplými podzimními barvami, nebo hnědou či čokoládovou. Všechny odstíny žluté vypadají velmi pěkně v kombinaci s bílou, nebo šedou barvou.

Skutečná elegance této barvy se probudí zejména vedle kovových, hladkých či lesklých povrchů (např. bílý porcelán, sklo).

Na co si dát pozor

Všeho moc škodí – žlutou barvu nevyjímaje. Závěrem pro Vás máme několik bodů, kterým se raději vyhněte:

  • Žlutá barva by neměla převládat, tedy v případě, že v tom nespočívá Váš záměr. Méně je více a není třeba mít ve žluté barvě úplně všechno. Z hlediska monochromatického interiéru není žlutá tou nejlepší volbou. Kombinujte ji, nebo použijte jen někde a Váš interiér bude vypadat naprosto úchvatně.
  • V ložnici s ní zacházejte obzvláště opatrně – citliví a vnímavější jedinci by mohli mít problém s usínáním.
  • Vyhýbejte se velkým, lesklým, žlutým plochám. Lesklé povrchy totiž odrážejí světlo a rovněž prostor prosvětlují. V kombinaci se žlutou už by mohlo světla být najednou až příliš.

Žlutá barva na podlaze na nás působí výstražně – ať už ve formě kusového koberce na tmavé podlaze, či sytě žluté dlažby. Částečně s tím souvisí již zmíněná souvislost s přirozeným výskytem této barvy v přírodě (varovné zbarvení jedovatých mloků, žab, hmyzu, nebo ryb) – ostatně také proto se kombinace žluté a černé užívá také k označení nebezpečných hran, rohů či schodišť ve veřejných budovách a prostranstvích.

Odstín hořčicové – hořčicová barva v interiéru

Odstín žluté barvy, který je inspirován barvou hořčice, může přinést do interiéru teplý, bohatý a zároveň osvěžující pocit. Tento odstín je středně intenzivní a kombinuje v sobě jak zemitost, tak jemnou jiskru žluté a zelené barvy. Jak je možné použít hořčicovou barvu v interiéru?

Hořčicová barva v interiéru na stěnách vytváří teplou a útulnou atmosféru. Můžete použít tento odstín jako hlavní barvu na jedné stěně v obývacím pokoji nebo ložnici, nebo si můžete vybrat celou místnost pro jednotný vzhled.

Hořčicový nábytek přináší do interiéru elegantní a sofistikovaný vzhled. Zvolte nábytek, jako jsou křesla, sedací soupravy, nebo komody v tomto odstínu, které budou sladěné s ostatními průzračnými barvami a materiály.

Textilie v odstínu hořčice, jako jsou polštářky, přehozy, nebo závěsy, dodávají interiéru jemnou a příjemnou atmosféru. Tyto textilie mohou být vyrobeny z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len, aby zvýšily pocit pohody a komfortu.

Hořčicové dekorace, jako jsou vázy, svíčky, nebo dekorativní předměty, přidávají do interiéru subtilní akcenty a barevné kontrasty. Můžete je umístit na police, konferenční stoly, nebo na okenní parapet, aby vytvořily zajímavý vizuální efekt.

Kombinujte odstín hořčice s jemnými odstíny šedé, bílé, nebo světle modré pro harmonický a vyvážený vzhled. Akcenty v odstínu měděné nebo mosazi pak přidávají do interiéru luxusní a bohatý dojem.

Hořčicová barva na stěnu ložnice

Hořčicová barva na stěnu do interiéru perfektní volbou. Vyvolá ve vás dobrou náladu, podporuje kreativitu a dodá ložnici pocit tepla a světla. Hodí se jak do moderních, minimalistických stylů tak i do hravého retro stylu.

Hořčicová barva na stěně je zářivá, s hloubkou a originální. Udělá dojem a zdůrazní jedinečnost místnosti. Navíc evokuje energii a vitalitu. Je to odvážná volba, která přitáhne pozornost.

Skvěle se hodí k šedé, bílé, černé a dalším neutrálním odstínům. Můžete ji kombinovat například s béžovou nebo tmavě modrou. Hořčicová barva také vypadá skvěle na lnu, bavlně i sametu. Sluší jí také hladký nátěr na nábytku.

Pokud se rozhodnete hořčicovou barvou namalovat zeď, vyberte tlumenější odstín. Stejně tak u dvířek kuchyňské linky. Dojem uděláte například hořčicově žlutou sedací soupravou u tmavé zdi v obývacím pokoji.

Můžete vybrat i menší detaily: polštářky, deky, prostírání a drobné dekorace. Hořčicová barva v retro ložnici může být na vzorovaném koberci, celé zdi, čele postele nebo povlečení. Je to výrazný kontrast, který dodá vašemu interiéru osobitost a eleganci.

Hořčicová barva na zeď v dětském pokoji

Může mít výběr barvy v dětském pokoji vliv na produktivitu nebo náladu? Ano! Jaký tak může mít hořčicová barva na zdi v dětském pokoji důsledek?

Hořčicový odstín je teplý a zároveň jemný, což může v dětech podporovat kreativitu a fantazii. Barva může vytvářet příjemné a inspirativní prostředí pro hry a kreativní aktivity nebo kolektivní hry v místnosti.

Hořčicová barva na zdi má teplý a příjemný vzhled, který může dětem poskytnout pocit pohody a útulnosti. To je ideální pro vytvoření přátelského a komfortního prostředí, ve kterém se budou cítit bezpečně a pohodlně.

Hořčicový odstín je relativně neutrální a univerzální, což znamená, že se hodí k různým dekorativním prvkům a stylům. Tento odstín může dětskému pokoji dodat eleganci a sofistikovanost, aniž by byl příliš výrazný nebo módní.

Hořčicová barva na zdi se dobře kombinuje s různými dalšími barvami, jako je šedá, béžová, modrá nebo zelená. To poskytuje možnost vytvořit zajímavé a harmonické barevné schéma, které se přizpůsobí osobnosti a vkusu dítěte.

Hořčicová barva kombinace

Hořčicová barva nabízí mnoho možností pro kombinace. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

Hořčicová barva se kombinuje skvěle s bíloušedou a přírodním dřevem. Tyto neutrální odstíny jí dodají kontrast a harmonii. Můžete zvolit světlé barvy ve skandinávském stylu, který je v současné době také velmi populární.

Doplněním hořčicové barvy o bohaté zelené odstíny (například smaragdovou nebo mořskou) vytvoříte působivý kontrast. Zelená a hořčice spolu vytvářejí zajímavou kombinaci.

Pokud máte rádi kontrastní kombinace, zkuste přidat prvky tmavě červené barvy (jako je marsala, víno nebo vínová). Tyto barvy se skvěle doplňují s hořčicovou.

Pro přísný obchodní vzhled můžete kombinovat hořčicovou barvu s bílou a černou. Tyto klasické barvy zjemní její intenzitu a dodají eleganci.

Kombinace se šedými tóny je univerzální a hodí se pro různé příležitosti. Od tmavého asfaltu po kovové stříbro, šedá se s hořčicovou barvou skvěle snoubí