Inspirace barvami – žlutá v interiéru

Kanárkové žlutá, hořčicová, pampelišková, kukuřičná žlutá, máslová, vanilková, broskvová, krémová, citrónová žlutá, okrová, výrazně zlatá, pastelová, medová, písková a nebo šafránová? Možná, že tolik odstínů této barvy ani neznáte, anebo si nejste jisti, kam přesně ji v barevné stupnici zařadit. To nám ale vůbec nevadí, pravděpodobně nebudete zdaleka první, ani poslední…

Mnohem důležitější je dojem, který v nás barvy vyvolávají, jak na nás působí, a jak se cítíme, když se jimi obklopíme.

Nebojte se žluté

Žlutá barva v nás evokuje pocit štěstí, radosti, je motivující a dokáže v nás probudit spící energii. Mnohé lidi současně uklidňuje a přináší pozitivní myšlení, odhání negativní myšlenky a pocity, podporuje myšlení a rozum. Je proto symbolem vědění a moudrosti.

Přesto se jí řada libí obává. Za svou oblíbenou barvu ji považuje jen asi 5% z dospělých. Je totiž výrazná, zcela jedinečná a přirozeně k sobě přitahuje pozornost.

Na jaře nám připomíná zrod nového života a spojujeme si ji s barvou prvních jarních květin – tulipánů, narcisů a petrklíčů. V létě symbolizuje slunce, mořské pláže a exotiku, na podzim rozveselí chmurné dny, vtělená do podoby zlatavého listí. Přináší světlo do krátkých a ponurých zimních dnů a dokáže nám do života přinést více tolik potřebné energie.

Samozřejmě, že se najdou se tací, co Vám budou tvrdit, že žlutá je barvou žárlivosti a nevěry, je příliš agresivní, je barvou nebezpečí (po vzoru výstražného zbarvení některých divoce žijících živočichů) a v historii bývala také barvou zatracovaných. Na druhou stranu byla současně také barvou moci, bohatství, víry a oddanosti.

Záleží proto čistě na Vás, jakou symboliku jí přiřadíte a jak ji uchopíte – zda do zlaté záplavy skočíte po hlavě a rovnou s ní vymalujete stěny, nebo ji použijete jen jako barvu doplňující, například ve formě dekorací.

Pamatujte však, že výsledek vždy závisí také na mnohých dalších faktorech – a proto Vám přinášíme několik rad a tipů, jak se žlutou barvou zacházet v interiéru a nespálit se

Kam se hodí

Všeobecně můžete žlutou použít v každé místnosti. V koupelně, do kuchyně, v ložnici, dětském pokoji či obýváku – hodí se jednoduše všude.

Největší uplatnění však najde v malých pokojích s nedostatkem světla, nebo místnostech, orientovaných na sever či východ – které všeobecně trpí nedostatečným přísunem slunečních paprsků po většinu dne.

V místnostech orientovaných na západ a jih může naopak skutečně působit příliš výrazně až agresivně a za plného denního světla Vás místo příjemného pocitu může dokonce frustrovat. V přirozeně světlých a na jih orientovaných pokojích můžete žlutou aplikovat ve formě doplňků, které jej ozvláštní a oživí, ale prostoru jako takovému nijak neuškodí.

Co se týče konkrétních místností, ukazuje se být nejvíce vhodnou do pracoven a dětských pokojů. Díky tomu, že žlutá barva uvolňuje a napomáhá komunikaci, zejména při navazování kontaktů, je tedy vhodná i do pracovního prostředí.

Povzbuzuje inteligenci, kreativitu a tvůrčí schopnost, v dětském pokoji je proto rozhodně žádoucí: podporuje psychický rozvoj Vašeho dítěte.

Oblíbený je také žlutý sedací nábytek – jako solitér či sestava. Sedací souprava či křeslo ve žluté barvě bude přitahovat pohledy a rozhodně způsobí, že Váš obývací pokoj bude pro případné hosty nezapomenutelný.

V kuchyních a jídelnách může být žlutá skvělou alternativou k červené a oranžové, o kterých je známo, že podporují chuť k jídlu a dobré trávení. Navíc díky ní budou působit útulně.

Ideální může být také v předsíni, zvláště pokud jste majiteli těch opravdu malých či tmavých. V kombinaci s bílým nábytkem, či přírodním dřevem a tmavým kovem, bude i ta Vaše naprosto dokonalá.

V malých prostorách působí totiž jako rozsvícená žárovka, hodí se proto do tmavých koutů, které potřebují prosvětlit, klidně i ve více odstínech.

Na velkých plochách využívejte spíše světlé a jemné odstíny žluté, nebo ji použijte jako součást vzoru.

Výrazný tón žluté na stěnách může být skvělým pozadím pro kontrastní nábytek, například pro tmavou polici nebo bílý policový regál.

Žlutá na záclonách či závěsech rozjasní každý pokoj i za pochmurného dne, stejně tak potahy a povlaky na polštáře či nábytek a doplňky.

S čím ji kombinovat

Obecně se za nejpříjemnější kombinace považuje spojení žluté se studenými barvami – modrou či fialovou. Ideální je doplnit sytě žlutou jemně levandulovou barvou, či blankytně modrou. Naopak tmavou modř a sytě fialovou barvu lépe doplní pastelová nebo banánově žlutá.

Výborně funguje také spojení žluté se zelenou, s teplými podzimními barvami, nebo hnědou či čokoládovou.

Všechny odstíny žluté vypadají velmi pěkně v kombinaci s bílou, nebo šedou barvou.

Skutečná elegance této barvy se probudí zejména vedle kovových, hladkých či lesklých povrchů (např. bílý porcelán, sklo).

Na co si dát pozor

Všeho moc škodí – žlutou barvu nevyjímaje. Závěrem pro Vás máme několik bodů, kterým se raději vyhněte:

  • Žlutá barva by neměla převládat, tedy v případě, že v tom nespočívá Váš záměr. Méně je více a není třeba mít ve žluté barvě úplně všechno. Z hlediska monochromatického interiéru není žlutá tou nejlepší volbou. Kombinujte ji, nebo použijte jen někde a Váš interiér bude vypadat naprosto úchvatně.
  • V ložnici s ní zacházejte obzvláště opatrně – citliví a vnímavější jedinci by mohli mít problém s usínáním.
  • Vyhýbejte se velkým, lesklým, žlutým plochám. Lesklé povrchy totiž odrážejí světlo a rovněž prostor prosvětlují. V kombinaci se žlutou už by mohlo světla být najednou až příliš.
  • Žlutá barva na podlaze na nás působí výstražně – ať už ve formě kusového koberce na tmavé podlaze, či sytě žluté dlažby. Částečně s tím souvisí již zmíněná souvislost s přirozeným výskytem této barvy v přírodě (varovné zbarvení jedovatých mloků, žab, hmyzu, nebo ryb) – ostatně také proto se kombinace žluté a černé užívá také k označení nebezpečných hran, rohů či schodišť ve veřejných budovách a prostranstvích.

Žlutá se zkrátka dere dopředu, je nejjasnějším odstínem barevné palety a proto působí na lidskou psychiku opravdu intenzivně. Uvolněte se, dejte sbohem depresím a užívejte si tuto barvu v rozličných podobách, ve svém interiéru!