Nejkrásnější místa v ČR – výletní, přírodní i na dovolenou

Nejkrásnější místa v ČR

Česká republika, ležící v srdci Evropy, je skrytým klenotem, který se může pochlubit mnoha úchvatnými destinacemi. Od okouzlujících měst po malebná přírodní zákoutí – tato rozmanitá země nabízí něco pro každého cestovatele, který hledá krásu a zázraky.

Ať už turisty uchvátí historická města, nebo okouzlí krása přírody, Česká republika nabízí nepřeberné množství nádherných míst k prozkoumání. Kouzelné pražské uličky, pohádková města či obdivuhodné národní parky – tato země slibuje vizuální podívanou, která v každém návštěvníkovi zanechá trvalý dojem.


Tento článek se zabývá nejkrásnějšími místy v České republice, včetně:

  • hlavního města Prahy, Českého Krumlova a Českého Švýcarska
  • nejkrásnějších výletních míst v ČR
  • nejkrásnějších přírodních míst v ČR
  • nejkrásnějších míst v ČR na dovolenou

3 nejkrásnější místa v ČR

Hlavní město Praha bezpochyby patří mezi nejkrásnější místa v ČR a nesmí chybět seznamu každého cestovatele. Praha, známá jako „město stověžaté“, se pyšní fascinující směsicí gotické, renesanční a barokní architektury.

Turisté se mohou projít Starým Městem, přejít přes ikonický Karlův most a prohlédnout si komplex Pražského hradu, největšího starobylého hradu na světě. Nezbytností je orloj, který ožívá každou hodinu.

Druhým nejkrásnějším místem v ČR je Český Krumlov, pohádkové město, které jako by vypadlo z pohádkové knížky. Tato jihočeská památka zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO je proslulá zachovalým středověkým hradem, půvabnými dlážděnými uličkami a idylickým prostředím na břehu řeky.

Pro milovníky přírody je povinností navštívit Národní park České Švýcarsko. Tento park se nachází v severní části země a nabízí úchvatné pískovcové útvary, hluboké rokle a ikonickou Pravčickou bránu, největší přírodní pískovcový oblouk v Evropě.

Rovněž je možnost se vydat na pěší túru po vyznačených stezkách, obdivovat výhledy z vyhlídek a samozřejmě pořizovat fotografie úchvatné krajiny.

Nejkrásnější výletní místa v ČR

Česká republika je proslulá svou bohatou historií, úžasnou architekturou a nádhernou krajinou. V této zemi je nespočet krásných míst k prozkoumání, od kouzelného hlavního města Prahy až po malebná města a přírodní úkazy. Která místa patří mezi nejkrásnější místa v ČR?

Praha patří mezi oblíbené místo turistů.

Hlavní město Praha

Žádná návštěva České republiky by nebyla úplná bez kouzla jednoho z nejkrásnějších výletních míst v ČR – Prahy. Hlavní město vyzařuje pohádkovou atmosféru díky svým dlážděným uličkám, majestátním hradům a historickým budovám.

Ikonický Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí jsou jen některé z nesčetných atrakcí, které z tohoto města činí jedno z nejkrásnějších míst v ČR i v Evropě. Nutností je i návštěva nejlepších kaváren v Praze, mezi které patří např. kavárna Slavia Praha.

Český Krumlov

Český Krumlov se nachází v jižní části země. Je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je skutečným klenotem České republiky. Jeho hrad, půvabné staré město a meandrující řeka Vltava vytvářejí malebné prostředí jako z pohlednice. Procházku úzkými uličkami, návštěvu hradu a ochutnávku tradiční české kuchyně v restauraci u řeky si turisté rozhodně nesmí nechat ujít.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je památkou UNESCO, která představuje další z nejkrásnějších výletních míst v ČR. Tento rozsáhlý areál tvoří dva zámky, Lednice a Valtice, spolu s jejich malebnými zahradami a okolní krajinou. Jedinečná kombinace architektonických zázraků a klidné krajiny z něj činí místo, které musí navštívit jak milovníci přírody, tak nadšenci do historie.

Lednicko-valtický areál je na seznamu UNESCO.

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou světoznámé lázeňské město v západních Čechách. Okouzlující město, zasazené do svěžího údolí, je proslulé svými termálními prameny a velkolepými kolonádami. Zdobené budovy, jako je Mlýnská kolonáda a Vřídelní kolonáda, přispívají k celkové kráse města.

Kromě uklidňujících lázeňských procedur se v Karlových Varech koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který přitahuje celebrity a filmové nadšence z celého světa.

V Karlových Varech se nachází několik kolonád.

Stezky korunami stromů

Pro ty, kteří hledají dobrodružství v přírodě, se Česká republika může pochlubit několika stezkami v korunách stromů, které rovněž patří mezi nejkrásnější výletní místa v ČR. Poskytují jedinečný pohled na úchvatnou přírodu země.

Stezky Lipno, Dolní Morava a Jánské Lázně nabízejí návštěvníkům možnost procházet se mezi korunami stromů, odkud je úchvatný výhled na okolní lesy a hory. Jedná se o vzrušující zážitek vhodný pro lidi všech věkových kategorií.

Stezka korunami stromů Dolní Morava je jedinečná svým tvarem.

Kutná Hora

Kutná Hora, středověké město ve středních Čechách, je domovem nádherného chrámu sv. Barbory. Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO představuje svými složitými detaily a vznosnými věžemi vrchol gotické architektury. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat nádherné fresky a vitráže. Za prohlídku stojí i samotná Kutná Hora s historickým centrem.

Gotický chrám sv. Barbory je rovněž na seznamu UNESCO.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je architektonickým skvostem, který se nachází nedaleko Českých Budějovic a připomíná pohádkový hrad. Úchvatný novogotický styl zámku obklopený rozsáhlým parkem z něj činí jedno z nejmalebnějších míst v České republice. Návštěvníci si mohou prohlédnout honosné interiéry, projít se zahradami, a dokonce se projet lodí po nedaleké Vltavě, největší řece v ČR.

Zámek obklopují krásné zahrady.

Město Telč

Telč je malé město se zachovalým historickým centrem v kraji Vysočina. V jeho srdci se nachází telčský zámek, renesanční mistrovské dílo obklopené malebným náměstím lemovaným barevnými domy v pastelových barvách. Zámek s nádherně zdobenými pokoji a zahradami nabízí pohled na honosný životní styl šlechty.

Telč je vyhledávaným místem turistů na Vysočině.

Nejkrásnější přírodní místa v ČR

Česká republika je malá země plná úchvatných přírodních krás. Středoevropský klenot nabízí něco pro každého milovníka přírody – od vysokých hor po okouzlující lesy a jedinečné skalní útvary. Co patří mezi nejkrásnějších přírodní místa v ČR?

Propast Macocha

Propast Macocha v Moravském krasu je úchvatným přírodním zázrakem. Obklopena vápencovými skalami a bujnou zelení se stala oblíbeným místem turistů. Návštěvníci se mohou projet na loďce po podzemní říčce Punkvě, prozkoumat síť jeskyní a obdivovat úchvatné výhledy z vyhlídek v okolí propasti.

Macocha je oblíbeným místem turistů.

Boubínský prales

Boubínský prales je jedním z posledních zbytků pralesa ve střední Evropě. Tato nedotčená divočina v Národním parku Šumava je domovem prastarých stromů a bohaté fauny. Nepochybně ji lze zařadit mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR. Ať už se někdo chystá na výšlap ve dvou či s dětmi, nesmí zapomenout připravit zdravou a chutnou svačinu.

Při pěší túře boubínským pralesem se návštěvníci mohou ponořit do magické atmosféry lesa.

Moravské Toskánsko

Moravské Toskánsko na jižní Moravě je skutečným skrytým klenotem. Díky zvlněným kopcům, vinicím a malebným vesničkám připomíná tato oblast italský venkov. Je možné projít se podél vinic, ochutnat místní vína a užívat si nádherné panorama, které Moravské Toskánsko nabízí.

Zvlněná krajina připomíná italský venkov.

Národní park České Švýcarsko

České Švýcarsko se rozkládá na česko-německé hranici a je pohádkovou krajinou s vysokými pískovcovými útvary. Vrcholem regionu je Pravčická brána, největší přírodní pískovcový oblouk v Evropě. Turistické stezky vedou návštěvníky úchvatnými soutěskami, mystickými lesy a úchvatnými vyhlídkami a poskytují nezapomenutelné dobrodružství.

Pravčická brána je symbolem Českého Švýcarska.

Krkonošský národní park

Dalším z nejkrásnějších přírodních míst v ČR jsou Krkonoše, nejvyšší pohoří v zemi a ráj pro milovníky přírody. Na vrcholu Sněžky si návštěvníci mohou vychutnat výhled do Česka i Polska.

Oblast se může pochlubit velkolepými vodopády, jako je Mumlava a Pančavský vodopád, které kaskádovitě padají po skalnatých svazích a umocňují tak přírodní půvab.

Sněžka nabízí úchvatný výhled na českou i polskou stranu.

Adršpašsko-teplické skály

Jedinečné skalní útvary v Adršpašských a Teplických skalách se nacházejí v severovýchodní části země. Tyto vysoké pískovcové útvary, vytvarované větrem a vodou, vytvářejí labyrint úzkých chodeb a útulných výklenků. Návštěvníci se mohou vydat na výlet touto nadpozemskou krajinou a nechat se přenést do kouzelné říše.

Skalní město si zamilovali i polští sousedé.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Pálava se nachází na jižní Moravě a je biosférickou rezervací UNESCO známou svým jedinečným geologickým a ekologickým významem. Tuto malebnou krajinu zdobí vinice, kopce a historické památky, jako je hrad Dívčí Hrady. Ať už se lidé rozhodnou pro pěší turistiku, cykloturistiku, nebo se prostě jen kochat přírodními krásami, Pálava jistě okouzlí jejich smysly.

Oblíbeným místem na Pálavě jsou Dívčí Hrady.

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj nedaleko obce Teletín v České republice je skrytý klenot, který nabízí jeden z nejúchvatnějších výhledů na řeku Vltavu. Toto malebné místo nad bývalými Svatojánskými proudy musí navštívit milovníci přírody a ti, kteří hledají tipy, kam na výlet v okolí Prahy.

Vyhlídka Máj poskytuje jedinečný pohled na Vltavu.

Hrad Trosky

Hrad Trosky se tyčí na dvou skalnatých vrcholech a je skutečnou pohádkovou pevností. Středověká zřícenina se nachází v Českém ráji a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu.

Turisté se mohou vydat na hrad a objevit romantické kouzlo tohoto jedinečného architektonického skvostu. Pokud se jedná o výlet s dětmi autem, je možné si přečíst, jak vybrat autosedačku, aby byl výlet bezpečný.

Hrad Trosky je dominantou Českého ráje.

Nejkrásnější poutní místa v ČR

Česká republika je domovem mnoha poutních míst, která přitahují návštěvníky z celého světa. Tato místa nabízejí hluboký duchovní zážitek a pyšní se fascinující architekturou a úchvatnými přírodními krásami. Níže článek uvádí výběr z nejkrásnějších poutních míst v ČR.

Svatý kopeček v Mikulově

Svatý kopeček je jedno z nejkrásnějších poutních míst v ČR ve městě Mikulov na jižní Moravě. Poutní areál se rozkládá na kopci a jeho součástí je kaple svatého Šebestiána, z něhož je nádherný výhled na okolní vinice.

Nejenom poutníci přicházejí na Svatý kopeček v Mikulově obdivovat krásnou architekturu.

Zelená hora

Zelená Hora je další z nejkrásnějších poutních míst v ČR. Nachází se nedaleko Žďáru nad Sázavou a je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Centrem tohoto místa je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, mistrovské dílo české barokní architektury.

Kostel je postaven ve tvaru hvězdy, skládá se z pěti špičatých kaplí a centrální kopule. Okolní krajina v kombinaci s architektonickým zázrakem vytváří skutečně okouzlující zážitek.

Hora Říp

Hora Říp má velký kulturní a historický význam, neboť je považována za národní symbol české identity. Podle legendy na tento kopec vystoupil zakladatel českého národa praotec Čech a rozhodl se usadit v zemi pod ním. Na vrcholu hory Říp stojí překrásná rotunda svatého Jiří, malý kostelík, který pochází z 12. století.

Návštěvníci se z Řípu mohou kochat panoramatickým výhledem.

Pražská Loreta

Pražská Loreta se nachází v centru Prahy a je známým poutním místem. Ústředním bodem tohoto komplexu je Santa Casa, replika domu, kde podle pověsti žila Panna Maria. Kostel s úchvatnou fasádou, klenotnice a překrásné křížové chodby, to vše přispívá k duchovnímu a estetickému zážitku návštěvníků. Pokud někdo neví, kam v Praze, určitě by měl zařadit prohlídku Lorety.

Pražská Loreta je nedaleko Pražského hradu.

Poutní kostel Klokoty

Poutní kostel Klokoty, který se nachází v malebné krajině Tábora, stojí za návštěvu. Tento barokní kostel nabízí klidnou a tichou atmosféru, daleko od hluku města.

Interiéry zdobí krásná výzdoba a nádherné fresky, které vytvářejí pro návštěvníky pohlcující zážitek. Okolní krajina rovněž přispívá k půvabu tohoto mimořádného poutního místa.

Nejkrásnější místa v ČR na dovolenou

Ať už turisté cestují s dětmi, s omezeným rozpočtem, hledají dobrodružství, nebo si jen chtějí odpočinout, tato rozmanitá země má každému co nabídnout. Níže se článek zabývá nejkrásnějšími místy v ČR na dovolenou, z nichž každé má své jedinečné kouzlo a půvab. Dovolená na Slovensku je také ideální volbou pro různorodou a dobrodružnou dovolenou.

Beskydy

Jedním z nejkrásnějších míst v ČR na dovolenou jsou Beskydy. Nacházejí se ve východní části země a jsou rájem pro milovníky pěší turistiky. Region nabízí nepřeberné množství dobře značených tras, které se vinou malebnými údolími, lesy a horskými vrcholy. Levné ubytování lze najít v půvabných penzionech a chatách.

V Beskydech si mohou turisté užít dechberoucí výhledy.

Jižní Morava

Jižní Morava je proslulá svými vinicemi a kopci, které musí milovníci vína navštívit. Region patřící k nejkrásnějším místům v ČR (na dovolenou) nabízí nepřeberné množství vinných sklípků a degustačních místností, kde je možné ochutnat širokou škálu místních vín.

Město Mikulov navíc návštěvníky okouzlí svým nádherným zámkem, barevnými renesančními stavbami a živou atmosférou. Díky četným aktivitám pro rodiny s dětmi, jako jsou třeba cyklostezky, je jižní Morava vynikající volbou pro rodinnou dovolenou.

Jižní Morava uchvátí nejen skvělým vínem.

Šumava

Národní park Šumava, ideální pro milovníky přírody, je oázou klidu a přírodních krás. Tento nedotčený region nabízí nespočet turistických a cyklistických tras, které umožní ponořit se do úchvatné krajiny.

S dětmi lze prozkoumat stezku v korunách stromů, navštívit Motýlí dům na Šumavě a užít si různé vodní aktivity v okolí úžasného Lipenského jezera. Levné ubytování, včetně kempů a ekologických chat, nabízí možnosti pro všechny typy cestovatelů. Co se týče jezer v zahraničí, za zmínku stojí rakouský Hallstatt, proslulý právě svým jezerem.

Jižní Čechy

Jižní Čechy jsou rájem pro milovníky historie a kultury: jsou posety malebnými středověkými městy, půvabnými hrady a okouzlující krajinou. Český Krumlov je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Navíc je často považován za jedno z nejkrásnějších evropských měst se zachovalým historickým centrem a úchvatným zámkem s výhledem na Vltavu. Pohodlný pobyt pro rodiny s dětmi nabízí řada cenově výhodných ubytovacích zařízení, včetně penzionů.

Jeseníky

Kdo hledá nejkrásnější místo v ČR na dovolenou v severovýchodní části země, může vyzkoušet Jeseníky. Ty jsou přírodním hřištěm nabízejícím odpočinek i dobrodružství, včetně pěší turistiky, lyžování a cykloturistiky.

V regionu se nachází řada wellness a lázně, kde si rodiny mohou dopřát relaxační procedury a užít si omlazující termální bazény. Pobyt v lázních nebo poukaz na wellness může být skvělou inspirací pro dárek.

Jeseníky patří mezi oblíbenou lokalitu na severovýchodu Čech.

Vysočina

Vysočina je známá svými kopci, idylickou přírodou a půvabnými městy. Třebíč a Telč, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, představují pozoruhodnou architekturu, dlážděné uličky a krásná náměstí.

Rodiny si zde mohou užívat pohodové procházky, navštěvovat místní farmy a poznávat přírodní krásy regionu. Cenově výhodné ubytování v malebných chalupách a penzionech poskytuje autentický pobyt.

Lipno

Lipno, které sousedí s Rakouskem a Německem, patří mezi nejkrásnější místa v ČR na dovolenou v jižní části země. Je skvělé pro milovníky přírody a vodních sportů a bezvadným tipem na výlet. Nabízí příležitosti k plachtění, windsurfingu a rybaření, zatímco nedaleké horské masivy představují turistické a lyžařské dobrodružství.

Děti si zamilují Stezku v korunách stromů, jedinečnou atrakci, která jim umožní prozkoumat les z vyšší perspektivy. Rodinám jsou určeny různé cenově výhodné penziony a kempy.

Plachtění, rybaření nebo stezka korunami stromů – to vše nabídne Lipno.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou známé svými léčivými minerálními prameny a malebnou architekturou. Návštěvníci se mohou procházet po krásně upravených parcích, vyzkoušet si tradiční lázeňské procedury a užít si koncerty a kulturní akce.

Město nabízí aktivity pro rodiny s dětmi, například park s miniaturami. Některá ubytovací zařízení jsou sice luxusnější, k dispozici jsou i cenově výhodné varianty.

Závěrem lze říci, že Česká republika představuje pestrou škálu krásných destinací, které potěší různé cestovní preference a rozpočty. V této kouzelné zemi si každý najde něco pro sebe – od milovníků přírody přes milovníky historie, rodiny s dětmi až po samostatné dobrodruhy.