Výlety v okolí Prahy – co navštívit?

Výlety v okolí Prahy

Při plánování, kam na výlet v Praze a okolí, se většina lidí soustředí na prohlídku samotného krásného města s jeho úžasnou architekturou, historickými památkami a živou kulturou. Pokud je však více času a chuť prozkoumat zajímavé výlety v okolí Prahy, jen kousek od české metropole se nachází několik úžasných destinací.


Tento článek se zabývá výlety v okolí Prahy a zahrnuje např.:

  • Pražský hrad a Karlův most
  • vyhlídku Máj
  • lom Amerika
  • Prokopské údolí
  • pražský Semmering
  • Keltské oppidum Závist

Ať už někdo hledá úchvatné výhledy, středověké hrady nebo omlazující přírodní scenérie, tyto výlety v okolí Prahy v něm jistě zanechají trvalý dojem a učiní výlet ještě nezapomenutelnější. Kdo dává přednost posezení u kávy, může zajít do některé z nejlepších kaváren v Praze.

Kam na výlet v Praze a okolí

Česká republika je známá svou úchvatnou krajinou a poutavou historií. Tento článek přináší tipy, kam na výlet v Praze a kam se vydat na výlet v okolí Prahy. Kdo má rád historii, přírodní krásy nebo zkrátka neví, kam na výlet v Praze a okolí, tyto oblasti nedaleko hlavního města jistě potěší a obohatí cestovatelské zážitky.

Pražský hrad

První na seznamu je ikonický Pražský hrad. Jako největší starobylý hrad na světě je symbolem bohaté historie města. Uvnitř si návštěvníci mohou prohlédnout velkolepé sály, ohromující kaple a překrásnou katedrálu svatého Víta. Panoramatický výhled na město je úchvatným doplňkem návštěvy hradu.

Karlův most

Další na seznamu je Karlův most, kamenný most ze 14. století, který spojuje staré město s Malou Stranou. Tento půvabný most zdobí sochy, a když se po něm turisté projdou, budou odměněni výhledem na Vltavu a krásnými panoramaty města.

Staroměstské náměstí

Návštěva Prahy by nebyla úplná bez prohlídky Staroměstského náměstí. Na tomto rušném náměstí se nacházejí některé z nejznámějších památek města, například ohromující orloj a gotický Týnský chrám. Náměstí je poseto mnoha restauracemi, kavárnami a obchody, takže je ideálním místem k odpočinku a nasávání živé atmosféry.

Medvědárium Beroun

Kdo plánuje výlet s dětmi v okolí Prahy, je návštěva Medvědária Beroun nutností. V této jedinečné rezervaci žijí medvědi, které lze pozorovat a zároveň se seznámit s jejich příběhy a snahou o jejich ochranu.

Berounské medvědárium patří mezi oblíbená místa pro výlet.

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj u obce Teletín se nachází jen něco málo přes hodinu jízdy od Prahy a nabízí nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu. Vyhlídka se nachází na kopci a umožňuje návštěvníkům nasávat krásu zelených kopců a meandrující řeky Vltavy, která patří mezi největší řeky v ČR.

Západ slunce a východ slunce jsou obzvláště kouzelné důvody k tomuto výletu v okolí Prahy, protože barvy oblohy vytvářejí podmanivou atmosféru. Vyhlídka Máj patří mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR.

Lomy Amerika

Dalším skvělým výletem v okolí Prahy jsou Lomy Malá a Velká Amerika, kterým se přezdívá Český Grand Canyon. Nachází se nedaleko obce Karlštejn a představují úchvatnou kombinaci přírodních krás a lidských zásahů.

Tento bývalý vápencový lom vykazuje drsné skály, hlubokou tyrkysovou vodu a jedinečné skalní útvary, díky čemuž je oblíbeným místem fotografů i milovníků přírody. Lom působí surrealistickým, nadpozemským dojmem a přenese návštěvníky daleko od ruchu velkoměsta.

Lom Amerika si získal přezdívku Český Grand Canyon.

Pěší výlety v okolí Prahy

Praha, fascinující hlavní město České republiky, je proslulá svou úžasnou architekturou, bohatou historií a živou kulturou. Na okraji této rušné metropole se však nachází nepřeberné množství přírodních divů, které čekají na to, až se prozkoumají pěšky. Zde je několik tipů na pěší výlety v okolí Prahy, od malebné krajiny až po skryté jeskyně.

Krajinou barona Ringhoffera

Jen kousek od Prahy čeká na milovníky přírody naučná stezka Krajina barona Ringhoffera. Tato malebná pěší trasa návštěvníky provede půvabnou krajinou plnou kopců a idylických luk. Cestou budou mít možnost navštívit vyhlášený pivovar Velké Popovice, kde si mohou dopřát osvěžující půllitr místního piva.

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň

Naplánovat pěší výlet v okolí Prahy a narazit na skutečný skrytý klenot – to umožní Koněpruské jeskyně. Tyto úchvatné vápencové jeskyně, které se nacházejí v chráněné přírodní rezervaci, jsou zázrakem. Poté lze pokračovat po naučné stezce Zlatý kůň, která nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a ukazuje bohatou biodiverzitu regionu.

Prokopské údolí

Pro ty, kteří chtějí během několika minut uniknout ruchu města, nabízí Prokopské údolí klidné útočiště. V této přírodní rezervaci, která se nachází na okraji Prahy, se nachází husté lesy, klikaté stezky a klidné rybníky.

Je to ideální místo pro klidnou procházku nebo projížďku na kole, vychutnání si pikniku nebo prostě jen odpočinek od městského chaosu. Údolí nabízí oázu zeleně a klidu jen kousek od rušného městského života.

Vyhledávaným místem na procházku je Divoká Šárka.

Vyhlídková trasa Tetín

Pro ty, kteří hledají dobrodružné pěší výlety v okolí Prahy, je skvělou volbou vyhlídková trasa Tetín. Tato stezka je zavede na cestu do strmého kopce a odmění fascinujícími panoramatickými výhledy na okolní krajinu. Cestou si lze prohlédnout hrad Tetín, historickou památku ze 13. století, která výletu plnému přírody dodá nádech historie.

Svatý Jan pod Skalou

Obec Svatý Jan pod Skalou leží v srdci Chráněné krajinné oblasti Český kras a nabízí ráj pro pěší turisty, kteří hledají klid. Mají možnost prozkoumat okouzlující naučné stezky vedoucí k působivým skalním útvarům.

Posázavská stezka

Malebná stezka vede podél toku řeky Sázavy a provází turisty hustými lesy, kouzelnými loukami a půvabnými vesničkami. Posázavská stezka ukazuje podmanivou krásu českého venkova a nabízí odpočinek a únik od rušného městského života. Díky několika výchozím bodům a různým stupňům obtížnosti je tato trasa vhodná jak pro nenáročné procházkáře, tak pro vášnivé turisty.

Říčanský les

Říčanský les se nachází jen kousek od Prahy a nabízí klidné útočiště pro milovníky přírody. Tato rozlehlá lesní oblast je protkána okouzlujícími turistickými stezkami, které návštěvníky zavedou ke skrytým rybníkům, půvabným bažinám a klidným loukám. Je to ideální místo, kde se ponořit do přírody, uspořádat si piknik nebo si jen vychutnat uklidňující atmosféru, kterou les poskytuje.

Kam na výlet v okolí Prahy autem

Krátká cesta z Prahy jakýmkoli směrem odhalí spoustu malebných míst, historických památek a kulturních skvostů. Kdo neví, kam na výlet autem, tyto tipy, kam na výlet v okolí Prahy, slibují nezapomenutelné zážitky. Stačí vzít klíčky od auta a vydat se na dobrodružnou cestu okolím Prahy.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn, jeden z nejznámějších hradů v České republice, se nachází přibližně 30 km jihozápadně od Prahy. Tento ikonický gotický hrad pochází ze 14. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout nádherné interiéry hradu, obdivovat kapli svatého Kříže a užít si procházkové trasy kolem jednoho z nejkrásnějších míst v ČR.

Karlštejn patří mezi nejkrásnější české hrady.

Kutná Hora

Kutná Hora je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulá svou úžasnou architekturou a historickým významem. Lze navštívit fascinující Sedleckou kostnici u Kutné Hory, malou kapli zdobenou více než 40 000 lidskými kostmi, nebo si prohlédnout působivý gotický chrám svaté Barbory přímo v Kutné Hoře.

Zámek Konopiště

Tento zámek zahrnuje honosné interiéry včetně rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a malebných zahrad. Zámek Konopiště se nachází přibližně 40 km od Prahy.

Hrad Okoř

Hrad Okoř je zachovalá středověká pevnost ze 13. století, která se nachází jen kousek severozápadně od Prahy. Hrad představuje zajímavý výlet v okolí Prahy a nabízí bohatou historii. Za zmínku stojí i výhled na okolní krajinu.

Hrad Okoř se nachází nedaleko Prahy.

Hrad Kokořín

Rozsáhlá přírodní oblast ležící zhruba 50 km severně od Prahy nabízí kombinaci skalnatého terénu, hustých lesů a malebných rybníků. Návštěvníci se mohou vydat na turistické stezky, půjčit si kolo a prozkoumat okolí, nebo si dokonce vyzkoušet lezení po skalách. Za návštěvu stojí pohádkový hrad Kokořín, který se tyčí na vrcholu skalního útvaru.

Kokořín je pro milovníky přírody a dobrodružství povinnou destinací.

Chrám Panenský Týnec

Krátká cesta z Prahy zavede turisty na místo, kde se nachází unikátní kostel, který není dokončen. Kostel v Panenském Týnci měl být velkolepý a krásný. Nikdy však nebyl dokončen, takže vznikla fascinující historická památka.

Hrad Bezděz

Liberecký kraj nabízí úchvatnou zříceninu hradu Bezděz. Lze vystoupat na vrchol věže, odkud se naskytne úchvatný výhled na okolní krajinu, a ponořit se do bohaté historie tohoto kdysi mocného hradu.

Hrad Křivoklát

Bohatou historii má hrad Křivoklát, který se nachází asi 60 km západně od Prahy. Tato středověká pevnost pochází z 12. století a zaujímá významné místo v českých dějinách. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé části hradu, včetně působivé gotické kaple a královských komnat.

Z hradních věží je úchvatný výhled na okolní lesy a řeku Berounku.

Výlet s dětmi v okolí Prahy

Cestování s dětmi může být náročný úkol, zejména pokud jde o hledání destinací, které by byly zábavné i naučné. Naštěstí existuje spousta tipů na výlety s dětmi v okolí Prahy. Od okouzlujících bludišť až po zajímavé hrady – o dobrodružství, která čekají na prozkoumání, není nouze.

Cesta kocoura Mikeše

Jedním z povinných výletů s dětmi v okolí Prahy je Cesta kocoura Mikeše. Tato okouzlující turistická stezka se nachází kousek za Prahou. Děti se mohou ponořit do Mikešova světa prostřednictvím vzdělávacích aktivit na trase. Stezka nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu, takže je ideální příležitostí uniknout z rušného města a zároveň zábavnou a vzdělávací aktivitou pro děti.

Farma Bojov

Dalším tipem, kam s dětmi v pražském okolí Farma Bojov rájem. Tato fungující farma, která se nachází nedaleko Prahy, poskytuje dětem jedinečnou příležitost poznat různá zvířata. Farma Bojov nabízí širokou škálu zážitků, které potěší a poučí děti všech věkových kategorií.

Zrcadlový labyrint v Líbeznicích

Pokud ratolesti baví hlavolamy a hádanky, návštěva Líbeznického zrcadlového bludiště je povinností. Toto kouzelné bludiště, které se nachází nedaleko Prahy, se skládá z několika zrcadlových sálů a vytváří iluzorní svět, který bude pro děti výzvou i zábavou.

Nalezení cesty ven z bludiště vyžaduje schopnost řešit problémy a týmovou spolupráci – pro děti je to ideální příležitost, jak si zdokonalit své kognitivní schopnosti a zároveň se pobavit.

Obora Hvězda

Přírodní památka na území Prahy je domovem různých druhů zvířat a rostlin a poskytuje dětem poučné a obdivuhodné zážitky. Rodiny se mohou zúčastnit pozorování ptáků a nebo uspořádat piknik v malebném parku, což dětem umožní navázat kontakt s přírodou na vlastní kůži.

Obora Hvězda je ideálním místem pro rodiny, které hledají úchvatné přírodní scenérie.

Park Mirakulum

Kdo chce strávit den plný adrenalinových aktivit, měl by do svého plánu zařadit park Mirakulum v Milovicích. Tento obrovský zábavní park nabízí řadu atrakcí a zaručuje den plný zábavy a vzrušení pro celou rodinu.

Výlety vlakem v okolí Prahy

Praha je proslulá svou architektonickou krásou, historickými památkami a živou kulturou. Prohlídka tohoto velkolepého města je nutností, proč se však nevydat na výlet vlakem a neprozkoumat její okolí? Výlety vlakem v okolí Prahy turisty zavedou na nezapomenutelné cesty půvabnou českou krajinou až po dechberoucí přejezdy viaduktů.

Město Nymburk

Kousek od Prahy se vlakem nachází Nymburk, starobylé město ze 13. století. Nabízí zachovalou gotickou a renesanční architekturu, malebné gotické opevnění a tradiční českou kuchyni v některé z místních restaurací. Nymburk je ideální pro milovníky historie i pro ty, kteří hledají klidný únik z rušného města.

Procházka Nymburkem přenese turisty zpět v čase.

Muzeum Českých drah

Pro milovníky vlaků je návštěva Muzea českých železnic v Lužné u Rakovníka povinností. Mohou zde sledovat bohatou historii českých železnic a objevit fascinující sbírku historických lokomotiv a vozů.

Dále se mohou dozvědět o vývoji železniční techniky nebo se svézt na miniaturní železnici. Muzeum nabízí jedinečný pohled na lokomotivní dědictví země a potěší děti i dospělé.

Výlet na horu Říp

Pokud má někdo chuť na obohacující pěší výlet v okolí Prahy, tak stačí naskočit na vlak do Roudnice a odtamtud se vydat směrem na Říp. Tato šestikilometrová túra vede idylickou venkovskou krajinou a malebnými vesničkami. Vrcholem výletu je Říp, kopec s malebnou kaplí. Úžasný panoramatický výhled za 2,5 hodinovou túru stojí.

Pražský Semmering

Cesta vlakem Prokopským údolím zaručí jeden z nejúžasnějších železničních přejezdů v Evropě. Kamenný viadukt, který se nachází na cestě pražského Semmeringu, je zázrakem techniky a nabízí úchvatný pohled.

Samotný výlet vlakem v okolí Prahy je neustále se rozvíjející pohlednicí, které dominuje zelená krajina Prokopského údolí a velkolepý viadukt. Tento výlet je ideální jak pro milovníky přírody, tak pro železniční nadšence.

Pražský Semmering je jedinečným zážitkem.

Zajímavé výlety v okolí Prahy

Když se řekne Praha, většinou se všem jako první vybaví majestátní hrad a starobylá architektura. I když jsou tyto památky bezpochyby působivé, dají se podniknout i zajímavé výlety v okolí Prahy. Které to jsou?

Český Krumlov

Český Krumlov je okouzlující město, které se nachází asi dvě a půl hodiny jižně od Prahy a rozhodně patří mezi zajímavé výlety v okolí Prahy. Jeho zachovalé středověké staré město, dlážděné uličky a malebná řeka Vltava, nejdelší řeka ČR, z něj dělají ideální místo k odpočinku.

Dá se projít úzkými uličkami, navštívit českokrumlovský zámek nebo se vydat na relaxační projížďku lodí po řece, ze které se naskytne nádherný pohled na město.

Terezín

Terezín se nachází asi hodinu jízdy od Prahy a je připomínkou holocaustu. Staré domy a dojemné expozice poskytnou hlubší představu o této temné kapitole dějin.

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou známé jako hlavní město lázeňství České republiky, krajské město ležící přibližně dvě hodiny západně od Prahy. Město je proslulé svými horkými prameny, elegantními kolonádami a luxusní architekturou. Návštěvníci se mohou projít po promenádě, ochutnat termální vodu bohatou na minerály z četných fontán nebo si dopřát tradiční lázeňskou proceduru a zažít opravdové omlazení.

Keltské oppidum Závist

Toto archeologické naleziště, které se nachází nedaleko Prahy, bylo kdysi keltským sídlištěm a pyšní se impozantní vyhlídkovou věží. Turisté mohou na věž vystoupat a vychutnat si panoramatický výhled na okolní krajinu a zároveň si prohlédnout zbytky starověkého hradiště.

Pro zájemce o historii a starověké civilizace je výlet na keltské oppidum Závist povinností.

Zřícenina hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Tento středověký hrad obklopený malebnou krajinou nabízí pohled do minulosti regionu. Návštěvníci si mohou prohlédnout majestátní zříceninu a obdivovat výhledy do okolí, které poskytují klidný a pohodový zážitek.

Národní geopark Barrandien

Pro zájemce o geologické zázraky je návštěva Národního geoparku Barrandien povinností. Tento geopark, který se nachází jen kousek od Prahy, je proslulý svými vápencovými kopci bohatými na zkameněliny a nabízí úchvatné výhledy na rozmanitou krajinu.

Prosecké skály

Dalším fascinujícím cílem nedaleko Prahy jsou Prosecké skály. Tento jedinečný skalní útvar nabízí úchvatné výhledy, malebné turistické stezky a příležitost k opětovnému spojení s přírodou. Návštěvníci se mohou procházet mezi vysokými pískovcovými útvary a vychutnávat si klidnou krásu okolní krajiny.

Rezervace koně Převalského na Dívčích hradech

A konečně pro milovníky zvířat nabízí návštěva Dívčích hradů v Praze zajímavé setkání s koňmi Převalského. Tito ohrožení koně se volně pohybují v této přírodní rezervaci. Návštěvníci mohou pozorovat tato nádherná zvířata, dozvědět se o jejich ochraně a užít si klidné prostředí Dívčích hradů.

Výlety po Praze nebo do jejího okolí nabízejí spoustu rozmanitých a zajímavých zážitků. Od starověkých ruin a geologických zázraků až po úchvatnou krajinu a setkání s ohroženými zvířaty – tyto destinace jistě zanechají trvalý dojem a jsou skvělými tipy, kam v Praze a okolí.