Nejdelší řeky ČR – kde je najít?

Nejdelší řeky v ČR

Česká republika, která se nachází v srdci Evropy, je známá svou úchvatnou krajinou a bohatou historií. Jedním z mnoha přírodních divů je rozsáhlá říční síť, na níž se nachází několik nejdelších řek v zemi.


Tento článek se zabývá nejdelšími řekami v ČR, včetně:

  • jejich délky a povodí
  • kde pramení
  • kudy protékají
  • kam ústí
  • zajímavostí v jejich okolí

Ačkoli je Česká republika běžně spojována se svými okouzlujícími městy a historickou architekturou, je i domovem rozsáhlé sítě řek, které hrají zásadní roli v její přírodní kráse a celkovém půvabu. Tyto řeky utvářejí českou krajinu, nabízejí rekreační aktivity a umožňují přístup k některým z nejmalebnějších míst v zemi.

Nejdelší řeka ČR – Vltava

Vltava se táhne v délce 433 kilometrů a je tak nejdelší řekou ČR. Pramení na Šumavě a protéká Prahou. Je významnou součástí historie a kultury země. Vltava dokonce inspirovala mnoho umělců, včetně slavného českého skladatele Bedřicha Smetany, který na její počest složil symfonickou báseň s názvem „Vltava“. V Praze lze kromě úchvatných památek nalézt i skvělé kavárny, mezi které patří třeba kavárna Slavia Praha.

Nejdelší řeka ČR pramení nedaleko německých hranic na Šumavě a kouzelně ožívá uprostřed nedotčené jihočeské přírody. Jak se vine jižními oblastmi země, míjí četná města, podmanivé hrady a úchvatné zámky.

Jedním z takových magnetických měst je Český Krumlov. Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsaný úchvatný hrad tyčící se nad řekou. Středověké staré město je známé dlážděnými uličkami, které připomínají bludiště, a lze ho považovat za jedno z nejkrásnějších výletních míst v ČR.

Nejdelší řeka ČR Vltava protéká přes devět přehrad.

Cesta nejdelší řeky ČR se vyznačuje ohromující Vltavskou kaskádou, sérií devíti přehrad strategicky rozmístěných na horním a středním toku řeky. Každá přehrada nabízí jedinečné možnosti dobrodružství, odpočinku a spojení s přírodou. Níže článek uvádí čtyři z přehrad.

Lipno, největší vodní nádrž v ČR obklopena hustými lesy, je rájem pro milovníky přírody. Kromě toho, že je zde spousta zeleně v okolí, je možné se na Lipně věnovat různým aktivitám, jako je pěší turistika, cyklistika, a dokonce i lanový park.

Další významnou vltavskou přehradou jsou Slapy. Tato destinace, zasazená do kopců a svěží krajiny, nabízí klidný únik z ruchu velkoměsta. Samotná přehrada je oblíbeným místem pro rybaření, plachtění a vodní sporty, a proto je skvělým tipem, kam na výlet v okolí Prahy.

Návštěvníci mohou uspořádat piknik podél břehů a užít si klid a pohodu okolí. Kdo chce poznat dotek historie, může navštívit nedaleký zámek Konopiště, který má krásné zahrady a fascinující interiéry.

V dalším průběhu cesty je přehrada Orlík. Toto místo se nachází v hlubokém údolí obklopeném úchvatnými skalami. Díky výletu lodí po přehradě je možnost si zblízka prohlédnout dramatické skalní útvary a působivé scenérie.

V okolí přehrady se nachází řada historických památek, včetně hradu Zvíkov, jednoho z největších hradů v zemi. Milovníci historie ocení nádherné sály a komnaty spolu s panoramatickým výhledem z hradní věže.

Přehrada Kamýk vybízí k opětovnému spojení s přírodou ve skutečně nedotčeném prostředí. Její klidné okolí a průzračná voda z ní činí útočiště pro milovníky pozorování ptáků a rybaření. Někdo se může rozhodnout prozkoumat okolí pěšky nebo na kole, protože je zde k dispozici řada tras k prozkoumání.

V Praze lze navštívit Karlův most nebo se projet lodí po Vltavě.

Na své cestě nejdelší řeka ČR Vltava protéká centrem hlavního města Prahy. Nabízí jedinečnou příležitost poznat ikonické pražské památky z jiné perspektivy. Je možné obdivovat Karlův most, lemovaný 30 sochami, nebo si udělat výlet lodí po Vltavě v Praze.

Za hranicemi hlavního města leží na břehu Vltavy další skrytý klenot – město Mělník. Mělník je proslulý krásným renesančním zámkem na kopci s výhledem na soutok Vltavy a Labe a je oblíbeným cílem milovníků vína. Návštěvníci si mohou vychutnat místní vína a zároveň se kochat nádherným výhledem na řeku. Výlet do Mělníka patří mezi oblíbené výlety v okolí Prahy.

Nejvodnatější řeka ČR – Labe

Labe protéká severní částí České republiky a je druhou nejdelší řekou v zemi, měří přibližně 370 kilometrů. Od středověku je důležitou obchodní cestou, která spojuje Českou republiku s Německem a slouží jako důležitá spojnice mezi Severním mořem a přístavem Hamburk.

Povodí o rozloze 49 933 km² je ukázkou rozlehlosti a bohatství české krajiny. Slouží jako důležitý zdroj vody pro region a hraje klíčovou roli v ekosystému země.

Labe pramení v Krkonoších.

Nejvodnatější řeka ČR, Labe, pramení v srdci Krkonoš, nejvyššího pohoří České republiky, nedaleko města Špindlerův Mlýn. Začíná jako mírný tok, poté protéká bujnými lesy a údolími. Postupně nabírá na síle, protože po cestě sbírá vodu z četných přítoků. Voda v nejvodnatější řece ČR pochází z tání sněhu a dešťů v horách, což má za následek stálý a vydatný průtok po celý rok.

Řeka protéká mezi úchvatnými Labskými pískovci a vyhloubila hluboké kaňony a útesy, které v návštěvnících vzbuzují úžas. Tento přírodní úkaz vytvořil jedinečné skalní útvary, včetně proslulé Pravčické brány, největšího přírodního pískovcového oblouku v Evropě.

Kromě přírodních zajímavostí lemuje nejvodnatější řeku ČR i řada kulturních a historických památek, které lákají k prozkoumání. Jednou z nejvýznamnějších je Děčín, město pyšnící se nádherným zámkem, který se tyčí vysoko nad řekou. Tento architektonický zázrak nabízí panoramatický výhled na Labe a jeho okolí a přenese návštěvníky do dávných dob pohádkových hradů a středověké velkoleposti.

Posledními úseky Labe v ČR jsou města Děčín a Ústí nad Labem (na obrázku).

Největší řeky v ČR

Kromě Vltavy a Labe lze nalézt další největší řeky v ČR, které poskytují nejen úchvatné přírodní krásy a slouží jako důležité vodní cesty pro dopravu, zavlažování a rekreační aktivity.

Ať už někdo zajímá o poznávání historických památek, vodní sporty, nebo se prostě jen rád kochá klidnou krajinou, největší řeky v ČR v návštěvnících jistě zanechají trvalý dojem.

Morava

Řeka Morava je mezi největšími řekami v ČR na třetím místě. Měří 352 kilometrů a tvoří jihovýchodní hranici země se Slovenskem a Rakouskem. Hraje významnou roli v hospodářství a zemědělství regionu. Je známá svou rozmanitou flórou a faunou, což láká milovníky přírody a outdoorových dobrodružství.

Ohře

Další největší řekou v ČR je řeka Ohře, která měří přibližně 300 kilometrů. Pramení v německé přírodní rezervaci Smrčiny, protéká malebnou krajinou západních Čech a nakonec se vlévá do Labe. Ohře je známá svými malebnými říčními údolími, půvabnými městy a možnostmi rekreace, díky čemuž je oblíbeným cílem vodáků, rybářů a turistů.

Ohře patří mezi oblíbené řeky vodáků i rybářů.

Sázava

Řeka Sázava se nachází ve středních Čechách a měří 225 kilometrů. Je proslulá svou nedotčenou krásou, klikatí se mezi hustými lesy, kopci a historickými památkami. Sázava je častým cílem milovníků kanoistiky a táboření, kteří si mohou vychutnat klidné prostředí a obdivovat hrady a kláštery, které jsou na jejích březích.

Podél Sázavy je několik hradů a klášterů.

Dyje

Dyje pramení na Českomoravské vysočině a teče v délce přibližně 224 kilometrů, přičemž část její trasy tvoří část česko-rakouské hranice. Vznikla spojením Rakouské a Moravské Dyje v Dolním Rakousku.

Protéká u malebných Pálavských vrchů přehradou Nové mlýny a známým Lednicko-valtickým areálem. Milovníky přírody láká chráněnými mokřady a úchvatnou krajinou. Na ochranu údolí Dyje vznikl Národní park Podyjí. Výlet na Pálavu lze pojmout jako zábavnou a vzdělávací aktivitu pro děti.

Řeka Dyje protéká kolem Pálavy.

Jihlava

Řeka Jihlava měří 181 kilometrů a protéká historicky významným regionem Vysočina a Moravou, včetně půvabných měst, jako jsou Jihlava a Třebíč. Navíc poskytuje příležitosti k rekreaci u vody. Nachází se na ní vodní nádrž Dalešice a řeka ústí do nádrže Nové Mlýny.

Svratka

Řeka Svratka je se svou délkou 173 kilometrů zásadní vodní cestou v centrálních oblastech České republiky. Pramení v Českomoravské vrchovině a protéká zvlněnými kopci, hlubokými údolími a krásným městem Brnem, druhým největším městem v zemi.

Jizera

Řeka Jizera má délku 167 km a protéká převážně malebnými Jizerskými horami na hranicích s Polskem. Její křišťálově čistá voda láká rybáře a malebné prostředí je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. Protéká městy Jablonec nad Jizerou, Turnov či Mladá Boleslav a vlévá se do Labe.

Jizera protéká převážně Jizerskými horami.

Lužnice

Řeka Lužnice se táhne jižními Čechami v délce 208 kilometrů a nakonec se vlévá do Vltavy. Lužnice, známá svými meandry, voliérami a mokřady, je chráněným územím, které nabízí životní prostor různým druhům rostlin a živočichů.

Pramení v Rakousku, posléze protéká do Třeboňské pánve. Je rájem pro milovníky přírody a oblíbeným cílem rekreačních aktivit, jako je pozorování ptáků či plavba na lodičkách, která může být skvělou inspirací pro dárek blízkým.