Vídeň – zajímavosti, ubytování, co navštívit

Vídeň

Vídeň, město v srdci Evropy, zaujme úchvatnou architekturou a živou kulturní scénou. Vídeň, známá jako město hudby, má bohatou historii, která je stále patrná z jejích velkolepých bulvárů, honosných paláců a okouzlujících kaváren. Je ideálním místem, kam na víkend ve dvou i na výlet s dětmi.


Tento článek se zabývá návštěvou rakouského města Vídeň, konkrétně:

  • čím je Vídeň zajímavá
  • jak se dostat do Vídně
  • ubytováním ve Vídni
  • dopravou ve městě
  • co ve Vídni navštívit

Hlavní město Rakouska zůstává městem, v němž se bez námahy snoubí staré s novým, a vytváří tak podmanivou metropoli, která neustále okouzluje návštěvníky ze všech koutů světa, od ikonických turistických atrakcí až po pokrokové myšlení.

Katedrála svatého Štěpána je dominantou Vídně.

Vídeňské zajímavosti

Vídeň nabídla světu největší hudební talenty, jako byli Mozart, Beethoven a Strauss. Láska k vážné hudbě ve městě přetrvává dodnes a v honosném Musikvereinu vystupuje slavná Vídeňská filharmonie.

Vídeň je známá svými kultovními kavárnami, které jsou již po staletí místem intelektuální a kulturní výměny. Dopřát si šálek vídeňské kávy a vychutnat si kousek Sacher Torte je typickým vídeňským zážitkem.

Mezi další vídeňské zajímavosti patří výjimečná architektura, včetně zámku Schönbrunn a paláce Hofburg. Katedrála svatého Štěpána s gotickou věží dominuje panoramatu města a připomíná středověké kořeny Vídně.

Španělská jezdecká škola je další vídeňskou zajímavostí. Je proslulá svými jezdeckými vystoupeními s elegantními lipicánskými hřebci. Návštěvníci mohou být svědky ladnosti a dovednosti jezdců a jejich koní při dechberoucích vystoupeních, která diváky uchvacují již po staletí.

Při návštěvě Vídně je ochutnávka Sachru nezbytností.

Výlet do Vídně

Vídeň své návštěvníky bez námahy přenese do pohádkového světa. Ať už někdo plánuje romantickou dovolenou ve dvou, rodinný výlet do Vídně s dětmi nebo sólo dobrodružství, rakouská metropole je místem, na které bude dlouho vzpomínat.

Zámek Schönbrunn je vyhledávanou památkou.

Jak se dostat do Vídně?

Kdo dává přednost svobodě jízdy autem, Vídeň má vynikající silniční spojení. Město má výhodnou polohu na křižovatce několika hlavních evropských dálnic. Výlet autem do Vídně umožní vychutnat si půvabnou krajinu a malebné vesničky.

Vídeň je díky své centrální poloze snadno dostupná vlakem z různých evropských měst. Na vídeňské hlavní nádraží Hauptbahnhof se lze dostat pohodlně a v klidu.

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) provozují pravidelné vlakové spoje spojující Vídeň s Prahou, což zajišťuje hladkou a příjemnou cestu. Návštěva Vídně může být i skvělým výletem vlakem z Brna.

Mezinárodní letiště Vídeň, které se nachází kousek za městem, slouží jako hlavní uzel pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Řada leteckých společností nabízí přímé spojení do Vídně z velkých měst po celém světě.

Po příletu je možné využít efektivní systém veřejné dopravy a dostat se do centra města, nebo se rozhodnout pro taxi.

Ubytování ve Vídni

Vídeň nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů až po cenově výhodné varianty. Město se může pochlubit nádhernými butikovými hotely v historických budovách, které nabízejí nádech elegance a bohatství.

Kromě toho je zde řada levných hotelů a penzionů, které poskytují pohodlný pobyt, aniž by vyšly draho. Nejlepšími oblastmi pro ubytování ve Vídni jsou Innere Stadt (centrum města) a nedaleký Leopoldstadt s dobrým spojením k hlavním vídeňským památkám.

Ve Vídni se lze jít podívat na operu do Vídeňské státní opery.

Metro ve Vídni a mapa metra Vídeň

Vídeň má vynikající systém veřejné dopravy sestávající z tramvají, autobusů a metra (U-Bahn). Integrovaný systém prodeje jízdenek umožňuje využívat různé druhy dopravy na jedinou jízdenku.

Vyplatit se může vídeňská městská karta, která umožňuje neomezené cestování nejen metrem ve Vídni. Městská karta s mapou metra Vídeň je dobrá pro každého návštěvníka rakouské metropole. Díky mapě metra Vídeň lze lépe naplánovat dopravu po městě.

Kam na víkend ve dvou – víkend ve Vídni

Jeden víkend ve Vídni nemusí stačit k prozkoumání všeho, co toto podmanivé město nabízí. Je však nepochybně ideálním začátkem pro objevování jeho bohatého dědictví, kochání se jeho uměleckými poklady a vnímání jeho okouzlující atmosféry.

Vídeň slibuje dovolenou plnou nezapomenutelných okamžiků a bezkonkurenční krásy, a je tak ideálním místem, kam na víkend ve dvou.

Víkend ve Vídni se neobejde bez prohlídky jejích ikonických památek. Mezi to patří prohlídka katedrály svatého Štěpána, mistrovského architektonického díla proslulého svým úžasným gotickým designem.

Hofburg, kdysi sídlo habsburské dynastie, nabízí pohled do rakouské císařské minulosti. Za prohlídku stojí i hrobka Habsburků. Víkend ve Vídni lze pojmout jako inspiraci pro dárek a udělat radost své drahé polovičce.

Mořský svět – Vídeň s dětmi

Kdo cestuje do Vídně s dětmi, určitě musí navštívit Haus des Meeres Aqua Terra Zoo, známý jako Mořský svět. Vídeňský Mořský svět ve svých velkých akváriích ukrývá ohromující sbírku mořských živočichů.

Vstupenku lze pohodlně zakoupit předem online, což ušetří čas v den návštěvy Mořského světa. Vídeňská atrakce se může pochlubit restaurací, bufetem a venkovním dětským hřištěm.

Návštěva mořského světa může být zábavnou a vzdělávací aktivitou pro děti.

Mořský svět je jedinečným zážitkem.

Vídeňský průvodce městem

Pro umocnění zážitků z Vídně se může vyplatit investice do spolehlivého vídeňského průvodce, který poskytne podrobné informace o historii, kultuře a zajímavostech města. Knihy, které nabízejí mapy, pěší trasy a zasvěcené tipy, pomohou co nejlépe využít návštěvu města.

Kromě toho online zdroje, jako jsou oficiální turistické webové stránky a mobilní aplikace, mohou poskytnout informace v reálném čase a interaktivní mapy, které umožní snadno se orientovat ve městě.

Co dělat ve Vídni?

Pokud někdo neví, co dělat ve Vídni, a je milovník kulinářských zážitků, rakouské hlavní město je proslulé svou kávou a její historií. Může si vychutnat šálek bohaté vídeňské kávy s kouskem slavného čokoládového dortu Sacher Torte.

Nesmí se zapomenout ani na tradiční vídeňský řízek, což je obalované a smažené telecí nebo vepřové maso, které je neodmyslitelnou součástí vídeňské kuchyně.

Kromě historických a kulturních pokladů je Vídeň známá svým rušným nočním životem. Dalším tipem, co dělat ve Vídni, jsou bary, kluby a podniky s živou hudbou, kde mohou návštěvníci zažít jedinečnou atmosféru a ponořit se do energie města. Kdo má rád spíše adrenalinové zážitky, může navštívit zábavní park Prater. Atrakce zahrnují ruské kolo, horské dráhy a další adrenalinové atrakce. Vstup do Prateru je zdarma, zpoplatněné jsou atrakce.

Hofburg je sídlem rakouského prezidenta.

Co navštívit ve Vídni – centrum

Prohlídka vídeňského centra je zážitkem sama o sobě a tedy nutností, co navštívit ve Vídni. Historické centrum města, Innere Stadt, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a snadno se po něm dá projít pěšky.

V centru města si turisté budou připadat jako na cestě zpět v čase díky nádherným gotickým a barokním budovám. Katedrála svatého Štěpána, nádherné mistrovské dílo gotické architektury, je ikonickou památkou nejen pro ty, kdo nevědí, co navštívit ve Vídni.

Ve Vídni nelze vynechat návštěvu legendární Vídeňské státní opery. Se svými opulentními interiéry a prvotřídními představeními je opravdovou pastvou pro smysly.

Vídeňské památky

Zámek Belvedere s nádhernou barokní architekturou a mimořádnou uměleckou sbírkou je lahůdkou pro milovníky umění. V proslulém muzeu umění Albertina se nachází rozsáhlá sbírka mistrovských děl od umělců jako Monet a Picasso.

Zámek Schönbrunn, bývalé letní sídlo Habsburků, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho návštěva je povinná. Návštěvníci si navíc mohou prohlédnout jeho nádherně upravené zahrady.

Belvedere okouzlí svou architekturou.

Vídeňská radnice, impozantní novogotická budova, nabízí prohlídky s průvodcem, které návštěvníkům umožní nahlédnout do politického života v Rakousku. Nedaleký Burgtheater, rakouské národní divadlo, představuje bohatý repertoár divadelních her.

Výlet do Vídně slibuje pohlazení po duši a zážitek plný historie, umění a architektonické nádhery. Využití různých druhů dopravy k cestě do Vídně je bezproblémové a umožní soustředit se na atmosféru města.

Turisté mohou prozkoumat ikonické vídeňské památky, poznat bohaté dědictví a oddejte se kouzlu vídeňských kulturních zážitků.

Vídeň původně Vindobona

Vídeň, původně Vindobona, má pro každého něco, od císařské minulosti až po vzkvétající hudební a uměleckou scénu. Ať už ji navštíví milovníci historie či umění nebo se jedná o výlet do Vídně s dětmi, toto město slibuje nezapomenutelné zážitky.

Habsburská dynastie zde zanechala nesmazatelnou stopu, která je patrná dodnes. Za jejich vlády zažila Vídeň zlatý věk v období renesance a baroka, což vedlo k výstavbě mnoha paláců, kostelů a velkolepých budov, které určují architektonický půvab města.

Kdo by chtěl navštívit malebné a romantické město, může se vydat italského města Verona. Kdo naopak preferuje přírodu, určitě ocení rakouský Hallstatt.