Wroclav, Vratislav – ubytování, památky, co navštívit

Wroclaw (Vratislav)

Vratislav se rozkládá na břehu řeky Odry v západním Polsku a je to město plné historie, kultury a živé energie. Díky své úchvatné architektuře, malebným kanálům a živé umělecké scéně není divu, že si Vratislav získala uznání jako jeden ze skrytých klenotů Evropy.


Tento článek se zabývá návštěvou polského města Wroclaw, včetně:

  • ubytování Wroclaw
  • dopravy po Wroclawi
  • wroclawských památek
  • vratislavské zoo
  • aquaparku Wroclaw
  • wroclawských vánočních trhů

Ať už chce někdo poznat Wroclawské (Vratislavské) architektonické skvosty, dopřát si kulinářské speciality nebo se ponořit do bohaté kulturní scény, Vratislav (polsky Wroclaw) slibuje nezapomenutelné zážitky.

Vratislav – polská Wroclaw

Bohaté dědictví města Vratislav (Polsko) je patrné v jeho architektuře, která představuje nádhernou směsici stylů. Od gotické nádhery vratislavské katedrály až po barevné renesanční fasády na Tržním náměstí – vratislavské budovy jsou svědectvím minulosti města.

Nelze vynechat ani ikonickou gotickou radnici, skutečný symbol města, s ohromujícím orlojem a širokým výhledem z její věže. Procházka okouzlujícími ulicemi Vratislavi je jako návrat v čase, kdy turisté na každém rohu objeví nový architektonický zázrak.

Letiště Wroclaw

Kdo přicestuje letecky, má z letiště Wroclaw dobré spojení do několika velkých evropských měst, takže je snadno dostupné i pro zahraniční hosty.

Letiště Wroclaw nabízí celou řadu služeb včetně bezcelních obchodů, restaurací a půjčoven aut, což zajišťuje hladký a příjemný přílet všem cestujícím.

Vratislav (polsky Wroclaw) patří mezi oblíbená města.

Ubytování Wroclaw

Ubytování Wroclawi je rozmanité a vyhovuje všem finančním možnostem a preferencím. Od luxusních hotelů až po útulné penziony a stylové apartmány jako útulné ubytování – Wroclaw nabízí celou řadu možností, které vyhoví potřebám každého cestovatele.

Mnoho hotelů má výhodnou polohu v centru města, což umožňuje snadný přístup k hlavním atrakcím Vratislavi a zajišťuje nezapomenutelný pobyt.

Wroclaw – mapa

Pro efektivní pohyb po Wroclawi se vyplatí pořídit si podrobnou wroclawskou mapu. Turistům pomůže prozkoumat město vlastním tempem a zajistí, že jim neuniknou žádné skryté skvosty. Wroclawská mapa ukáže, kudy ke známým i méně známým místům.

Doprava napříč Vratislaví

Doprava po Vratislavi je pohodlná a efektivní, k dispozici je více možností. Město má rozsáhlý systém veřejné dopravy, který zahrnuje tramvaje a autobusy. Oblíbenou možností je zapůjčení kola, protože Vratislav je město přátelské k cyklistům a vede přes něj speciální stezka.

Město mostů

Wroclaw (Vratislav) je známá jako město mostů, protože její četné mosty spojují více než 12 ostrovů rozesetých kolem centra města. Úchvatné výhledy podél četných kanálů a říčních břehů jsou skutečně romantickým zážitkem.

Výlet lodí po Odře umožňuje návštěvníkům obdivovat wroclawské památky z jiné perspektivy a poskytuje jedinečnou příležitost k fotografování malebného panoramatu.

Díky velkému množství mostů se Wroclawi přezdívá „město mostů“.

Univerzita Wroclaw

Vratislavská univerzita je od svého založení v roce 1702 klenotem vysokého školství v zemi. Univerzita se pyšní bohatou historií a závazkem k akademické dokonalosti a v průběhu staletí sehrála významnou roli při formování myšlení studentů a vědců.

Univerzita Wroclaw je proslulá svou rozmanitou nabídkou studijních programů a fakult, které nabízejí více než 130 studijních oborů na 10 různých katedrách.

Ať už se někdo zajímá o humanitní, přírodní, společenské nebo technické vědy, může si vybrat z celé řady možností,.

To, co vratislavskou univerzitu odlišuje, je její neochvějné zaměření na výzkum a inovace. Díky nejmodernějším zařízením a špičkovým laboratořím mají studenti možnost zapojit se do průkopnických výzkumných projektů spolu s vyučujícími světové úrovně.

Výzkumná centra univerzity Wroclaw stojí v čele vědeckého pokroku a pokrývají oblasti, jako jsou nanotechnologie, umělá inteligence, klimatické změny a biomedicína.

Wroclawské památky

Vratislav je proslulá svou úchvatnou architekturou, mezi jejíž dominanty patří vratislavská katedrála a náměstí Rynek. Při procházce městem turisté narazí na nespočet malebných staveb, které vyprávějí o bohaté historii Vratislavi.

Univerzita Wroclaw má bohatou historii.

Kromě architektonických divů se Vratislav může pochlubit i bohatou uměleckou a kulturní scénou. Ve městě se nachází řada divadel, galerií a koncertních síní, kde se po celý rok konají nejrůznější představení a výstavy. Po setmění město nabízí řadu barů, klubů a hudebních podniků.

Národní muzeum představuje působivou sbírku polského umění a v Hale století, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se konají různé kulturní akce a koncerty.

Živý kulturní kalendář Vratislavi zahrnuje festivaly, jako je Festival amerického filmu, Mezinárodní hudební festival Wratislavia Cantans a Vratislavský festival dobrého piva, které nabízejí něco pro každého.

Vratislav se pyšní i svou gastronomickou nabídkou. Restaurace a kavárny ve městě nabízejí lákavou škálu pokrmů od tradiční polské kuchyně až po mezinárodní chutě.

Návštěvníci by si neměli nechat ujít příležitost ochutnat ikonické polské pirohy, lahodné knedlíčky plněné různými náplněmi, nebo si dopřát misku žurku, tradiční kyselé žitné polévky.

Zoo Wroclaw

Pro ty, kteří cestují s dětmi, je návštěva Zoo Wroclaw nutností. Je to jedna z nejstarších zoologických zahrad v Polsku, která je domovem obrovského množství exotických zvířat z celého světa.

Zoo Wroclaw se zaměřuje na poskytování přirozeného prostředí pro své obyvatele a během roku nabízí různé vzdělávací programy a akce. Díky vynikajícímu vybavení a krásnému prostředí je ideální pro rodinný výlet.

Zoo Wroclaw patří mezi nejstarší zoo v Polsku.

Aquapark Wroclaw

Kdo má chuť na vodní zábavu, může se vydat do Aquaparku Wroclaw. Tento aquapark s mnoha bazény, vzrušujícími skluzavkami a relaxačními saunami slibuje příjemně strávený den pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Ať se jedná o adrenalinové dobrodružství, nebo klidné prostředí k odpočinku, Aquapark Wroclaw nabídne vše.

Wroclawské vánoční trhy

Pokud turisté navštíví Vratislav v období svátků, určitě by si neměli nenechat ujít okouzlující wroclawské vánoční trhy. Ty se nachází v centru města a nabízí kouzelnou atmosféru díky jiskřivým světýlkům, tradičním stánkům s jídlem a jedinečným řemeslným prodejcům.

Sváteční atmosféra nabídne živá vystoupení, bruslení a řadu dalších aktivit, které z wroclawských vánočních trhů dělají skutečnou zimní říši divů. Známé vánoční trhy se konají i v rakouské Vídni. Zde kromě trhů a památek lze navštívit i zábavní park Prater Vídeň. Výlet do Vídně lze podniknout jak ve dvou, tak jako rodinný výlet autem či vlakem.

Wroclawské vánoční trhy nabízí kouzelnou atmosféru.

Tržní náměstí a katedrála svaté Máří Magdalény

Pro milovníky historie je povinná návštěva Tržního náměstí. Toto náměstí ve středu města je jedním z největších v Evropě a nachází se na něm řada historických budov. Jednou z nich je katedrála svaté Máří Magdalény, úchvatná ukázka gotické architektury pocházející ze 13. století.

Trpaslíci po celém městě

Vratislav je známá i svými půvabnými sochami trpaslíků, které jsou rozesety po celém městě. Tyto roztomilé sochy vzdávají hold bouřlivé minulosti města a každý trpaslík představuje jinou profesi nebo společenský problém.

Objevování těchto soch se stalo pro turisty zábavnou činností a k dispozici jsou dokonce mapy, které je ke každé postavičce dovedou.

Ostrov Tumski a botanická zahrada

Dalším místem, které musí každý navštívit, je Katedrální ostrov (Tumski) s malebným prostředím na břehu řeky a sbírkou úžasných církevních staveb. Prozkoumávání úzkých uliček ostrova a návštěva jeho krásných kostelů je úchvatným zážitkem.

Milovníci přírody najdou útěchu ve vratislavské botanické zahradě, kde se mohou ponořit do nádhery rozsáhlé sbírky rostlinných druhů. Tato oáza klidu nabízí klidný únik z rušného města a je ideálním místem k odpočinku a opětovnému spojení s přírodou.

Návštěva Wroclawi je nutností každého obdivovatele architektury.

Vzdělávací centrum Hydropolis

Těm, kteří hledají jedinečný interaktivní zážitek, je doporučena návštěva muzea Hydropolis. Toto ojedinělé muzeum zkoumá fascinující svět vody a nabízí návštěvníkům poutavou cestu prostřednictvím interaktivních exponátů.

Wroclaw a okolí

Toto krásné město se může pochlubit množstvím atrakcí a zážitků, které osloví jak milovníky historie, tak současné cestovatele. Od úchvatné architektury a malebných uliček až po rozmanitou kulturní scénu – ve Wroclawi a okolí si každý najde to své.

V okolí Wroclawi lze navštívit koňské dostihy či kostel míru.

Dostihy Wroclaw

Za hranicemi města nabízí okolí Vratislavi spoustu atrakcí, z nichž vyniká především Vratislavská dostihová dráha. Díky dostihům Wroclaw mohou návštěvníci zažít vzrušení z koňských dostihů a vsadit si na tato nádherná zvířata.

Živá atmosféra a možnost zapojit se do jedné z nejoblíbenějších polských zábav udělá výlet na dostihy Wroclaw jistě nezapomenutelným zážitkem.

Kostel míru

Mimo Vratislav stojí za to navštívit kostel míru ve Svídnici. Tato pozoruhodná památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je dokladem náboženské tolerance.

Dřevěný kostel, postavený v 17. století, je úžasným příkladem baroka a milovníci historie a architektury si ho musí prohlédnout.

IKEA Wroclaw

A konečně, pro ty, kteří potřebují nákupní terapii nebo chtějí vybavit svůj domov kvalitním nábytkem IKEA, Wroclaw pobočku švédského obchodu má.

Tento obchod s nábytkem nabízí vše od stylového vybavení domácnosti až po vynikající švédské masové kuličky a poskytuje příjemný zážitek z nakupování.

Ve Wroclawi je i švédská IKEA.

Vratislav je město, které bez námahy spojuje svou bohatou historii s moderní současností. Díky své úchvatné architektuře, kulturním památkám a přívětivé atmosféře si stále podmaňuje srdce návštěvníků z celého světa.

Ať už se někdo rozhodne prozkoumat historické wroclawské památky nebo její kulturu, Vratislav je město, které ve v každém zanechá trvalé vzpomínky. Mezi další oblíbená polská města patří města Štětín nebo Gdaňsk.