Maroko – dovolená, last minute, počasí, moře

Maroko, království na severozápadě Afriky, uchvacuje cestovatele svou bohatou kulturou, malebnou krajinou a pohostinnými lidmi. Od rušných medin a historických památek Fesu a Marrákeše až po malebné pláže Agadiru a úchvatnou poušť Saharu nabízí Maroko zážitky pro všechny smysly.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Marocké království se nachází na severozápadě Afriky. Hlavním městem je Rabat.

V Maroku se nachází mnoho historických památek, včetně Fes el Bali (staré město Fesu), Marrákešské mediny a Kasbah Ait Ben Haddou.

Maroko je známé svými koberci, tajines a arganovým olejem.

Oficiálními jazyky v Maroku jsou arabština a berberština, mluví se také francouzsky a anglicky.

Země kontrastů, kde se moderní život snoubí s tradičními zvyky, kde starobylá města koexistují s přírodními scenériemi. Cesta do Maroka je výpravou do jiného světa, plného barev, vůní a historie, kde z člověka rázem opadne každodenní stres.

Maroko – kde je Maroko?

Kde je Maroko? To jistě zajímá každého, kdo se chystá vydat do této destinace. Maroko, oficiálně Marocké království, se nachází na severozápadě Afriky v oblasti Maghrebu. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla a na jihu sporné území Západní Sahara, které Maroko považuje za integrální součást svého území.

Maroko je strategicky položené na křižovatce Evropy a Afriky, a proto má bohatou historii a kulturu ovlivněnou berberskými, arabskými a evropskými vlivy. Je to oblíbená turistická destinace s podobně velkou rozlohou jako Švédsko, která láká cestovatele z celého světa. Pro koho by bylo Maroko příliš exotické, toho nadchne Maderia dovolená.

Maroko – hlavní město

Hlavním městem Maroka je od roku 1956 Rabat. Nachází se na pobřeží Atlantského oceánu a s přibližně 580 000 obyvateli je sedmým nejlidnatějším městem země. Rabat je moderní metropole s bohatou historií a kulturou.

Maroko hlavní město – turistické atrakce:

 • Královský palác: Monumentální komplex s krásnými zahradami a fontánami.
 • Udajá: Starobylá pevnost s výhledem na Atlantický oceán.
 • Kasbah des Oudayas: Historická čtvrť s úzkými uličkami a bílými domy.
 • Mauzoleum Mohammeda V.: Monumentální hrobka krále Mohammeda V. a jeho syna Hasana II.
 • Medina: Tradiční tržiště s pestrou nabídkou suvenýrů, koření a koberců.

Kromě výše uvedených památek nabízí Rabat i mnoho dalších zajímavých míst, jako je botanická zahrada, archeologické muzeum a moderní umění. Rabat je živé a kosmopolitní město, které nabízí něco pro každého turistu.

Rabat je ideální výchozí bod pro prozkoumání dalších částí Maroka. Z Rabatu se člověk snadno dostane do Fesu, Meknesu, Marrákeše a dalších slavných marockých měst.

Maroko – moře

Pokud je cílem dovolené Maroko, moře je jedna z věcí, které člověka zajímají nejvíce. Západní pobřeží Maroka omývá Atlantský oceán, severní pak Středozemní moře. Země se pyšní rozmanitou krajinou, od sněhem pokrytých vrcholků pohoří Atlas až po písečné duny Sahary. Nacházejí se zde rušná města, tradiční vesničky, historické památky i krásné pláže.

 • Pobřeží: Maroko s více než 3 000 kilometry pobřeží omývá Atlantský oceán i Středozemní moře. To nabízí rozmanité pláže, od písečných na severu po dramatické útesy na jihu.
 • Vodní sporty: Díky silným vlnám a větru je Maroko rájem pro surfaře, windsurfaře a kitesurfaře. Mnoho pláží také nabízí možnosti pro plavání, šnorchlování a potápění. Skvělé plavky pro letní dovolenou nabízí například Astratex prodejny.
 • Rybolov: V marockých vodách se vyskytuje mnoho druhů ryb, takže si tu každý rybář najde to své. Oblíbené je jak pobřežní rybaření, tak hlubokomořský rybolov.
 • Lodní výlety: Existuje mnoho možností vyjížděk lodí podél pobřeží Maroka. Lze si tak vychutnat pohlednicové scenérie, navštívit odlehlé pláže nebo se vydat za pozorováním delfínů a velryb.
 • Trajekty: Trajekty spojují Maroko se Španělskem a dalšími zeměmi severní Afriky. To je pohodlný způsob, jak navštívit více zemí najednou.

Kde se koupat:

 • Atlantické pobřeží: Agadir, Essaouira, Casablanca, Tangie
 • Středozemní pobřeží: Larache, Asilah, Al Hoceima

Maroko je ideální destinací pro milovníky moře. Nabízí krásné pláže, vzrušující vodní sporty, bohaté možnosti rybaření a fascinující lodní výlety. Ať už člověk hledá relaxaci na pláži, dobrodružství na vodě nebo poznávání nové kultury, Maroko má co nabídnout.

Kromě výše uvedených aktivit si v Maroku mohou turisté užít i lahodnou kuchyni, přátelské lidi a bohatou historii a kulturu. Pokud člověk touží po exotické dovolené, která uspokojí všechny jeho smysly, Maroko je to pravé.

Maroko jazyk – jak se mluví v Maroku?

V Maroku se mluví více jazyky, ovšem dva oficiální jsou arabština a berberština.

Maroko – jazyk:

Moderní standardní arabština je jazykem administrativy, školství a médií. Většina Maročanů ji používá jako druhý jazyk, i když jejich mateřským jazykem je berberština nebo jiné dialekty arabštiny.

Berberština je jazykem rozsáhlé etnické skupiny Berberů, kteří tvoří zhruba 40 % populace. Existuje mnoho dialektů berberštiny, které se liší výslovností a slovní zásobou. V roce 2011 byla berberština uznána za druhý oficiální jazyk Maroka a probíhá její standardizace a zavádění do školství.

Kromě arabštiny a berberštiny se v Maroku mluví i francouzsky. Francouzština je dědictvím koloniální minulosti a je široce používána v obchodu, turismu a vzdělávání. Na severu země se u hranic se Španělskem používá i španělština.

V turistických oblastech si člověk vystačí i s angličtinou, nicméně znalost základních frází v arabštině nebo francouzštině usnadní komunikaci s místními a zpříjemní pobyt v Maroku.

Maroko slibuje nevšední kulinářské zážitky.

Maroko – dovolená

Pokud jde o Maroko, dovolená zde může být velmi nevšední a lákavá. Tato země plná historie, kultury a krásné přírody všem nabídne nezapomenutelný zážitek. Aby cesta proběhla hladce, je dobré dodržovat několik tipů, co s sebou zabalit a na co si dát pozor:

Co s sebou:

 • Oblečení: V Maroku panuje subtropické klima, takže je vhodné vzít s sebou lehké bavlněné oblečení, které se snadno vrství. Nezapomenout na opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční brýle a klobouk. Pro večerní procházky se hodí i lehký svetr nebo bunda.
 • Doplňky: Vhodné jsou pohodlné boty na chůzi, sandály a plavky. Pro případ chladnějšího počasí si vzít i lehký šátek nebo šálu.
 • Hygiena: Nezapomenout na opalovací krém s vysokým faktorem, repelent proti hmyzu a léky, které běžně člověk užívá. Vhodné je také přibalit si dezinfekční gel a balzám na rty.
 • Dokumenty: Nezapomenout si zkontrolovat platnost cestovního pasu a vízum (pokud je potřeba). Je důležité mít u sebe také kopii cestovního pojištění.
 • Peníze: Měnou v Maroku je marocký dirham (MAD). V turistických oblastech se dá platit i eurem, leč kurz nemusí být vždy výhodný. Doporučuje se si s sebou vzít hotovost v eurech a směnit ji na dirhamy v místní směnárně.

Na co si dát pozor:

 • Respekt k místní kultuře: Maroko je muslimská země, takže je důležité respektovat místní zvyky a tradice. Oblékat se skromně a decentně, zvláště při návštěvě náboženských památek. Vyhýbat se veřejným projevům náklonnosti a respektovat soukromí místních obyvatel.
 • Smlouvání: Na trzích a v obchodech je běžné smlouvat se o ceně. Nebát se nabídnout nižší cenu a nenechat se odradit první nabídkou. V Maroku se dá často výhodně nakoupit i s omezeným rozpočtem.
 • Pitná voda: Pít pouze balenou vodu, vyhýbat se kohoutkové vodě.
 • Bezpečnost: Maroko je obecně bezpečnou zemí, ovšem i tak je důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Nenosit u sebe velké sumy peněz a cenné věci nechávat v hotelovém sejfu.

Tyto tipy pomohou všem při plánování dovolené v Maroku a zaručí pohodovou a zároveň nezapomenutelnou cestu.

Maroko last minute – zájezd Maroko

Mnoho lidí, kteří plánují dovolenou v Maroku, hledají Maroko last minute. Dovolená v Maroku je způsob, jak poznat exotickou kulturu, krajinu a ochutnat tamní kuchyni. Pokud člověk hledá last minute zájezd do Maroka, má hned několik možností:

 • Vyhledat zájezdy online: Na internetu existuje mnoho stránek, které nabízejí last minute zájezdy do Maroka. Je možné porovnat ceny a najít tu nejlepší nabídku.
 • Kontaktovat cestovní kancelář: Mnoho cestovních kanceláří nabízí last minute zájezdy do Maroka. Lze se jich zeptat na aktuální nabídku a nechat si poradit s výběrem zájezdu.
 • Sledovat nabídky cestovních kanceláří: Cestovní kanceláře často zveřejňují last minute nabídky na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

Tipy pro výběr last minute zájezdu do Maroka:

 • Stanovit si rozpočet: Než člověk začne hledat last minute zájezd, je důležité si stanovit rozpočet. To pomůže zúžit výběr a najít zájezd, který si může dotyčný dovolit.
 • Určit termín dovolené: Pokud se stanoví flexibilní termín dovolené, má člověk větší šanci na nalezení výhodného last minute zájezdu. Zde jsou v jednoznačné výhodě ti, kteří pracují z domova nebo mají významný pasivní příjem.
 • Zvolit si typ ubytování: V Maroku je k dispozici široká škála ubytování, od hotelů a apartmánů po kempy a hostely. Je důležité zvolit si typ ubytování, který člověku nejlépe vyhovuje.
 • Zvážit stravování: Mnoho last minute zájezdů zahrnuje stravování all inclusive. Je dobré zvážit, zda je to pro danou situaci vhodné, nebo zda se dá přednost stravování v restauracích. V Maroku není problém sehnat potraviny, které vyhovují požadavkům na zdravý a vyvážený jídelníček.
 • Přečíst si recenze: Než si člověk rezervuje last minute zájezd, měl by si přečíst recenze hotelu a destinace. To mu pomůže dozvědět se více o tom, co od dovolené v Maroku může očekávat.

Příklady cestovních kanceláří, které nabízejí last minute zájezdy do Maroka:

 • Fischer
 • Travelking
 • Exotica Travel
 • Zájezdy.cz
 • Invia

Dovolená v Maroku může být nezapomenutelným zážitkem. S trochou plánování a štěstí může každý najít last minute zájezd, který mu umožní tuto zemi prozkoumat za rozumnou cenu.

Maroko počasí – Maroko teplota

Počasí v Maroku se liší v závislosti na regionu a ročním období. V pobřežních oblastech panuje subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami. Vnitrozemské oblasti jsou teplejší a sušší, s horkými léty a chladnými zimami. V horských oblastech Atlasu může v zimě sněžit.

Maroko teplota:

 • Pobřeží: 20-25 °C v zimě, 25-35 °C v létě
 • Vnitrozemí: 25-30 °C v zimě, 35-45 °C v létě
 • Hory: 10-15 °C v zimě, 20-25 °C v létě

Teplota moře:

 • Atlantický oceán: 18-22 °C v zimě, 22-28 °C v létě
 • Středozemní moře: 16-20 °C v zimě, 20-26 °C v létě

Dešťové srážky:

 • Většina srážek spadne v zimě a na jaře.
 • V létě je sucho, s minimem srážek.

Maroko počasí – nejlepší doba na návštěvu:

 • Jaro (březen-květen): Počasí je příjemné a teplé, s minimem srážek.
 • Podzim (září-listopad): Počasí je stále teplé, ovšem méně rušné než v létě.
 • Zima (prosinec-únor): Počasí je mírné, avšak v horských oblastech může sněžit.
 • Léto (červen-srpen): Počasí je horké a slunečné, s minimem srážek.

Doporučení:

 • Při cestě do Maroka je důležité si zabalit oblečení vhodné pro dané roční období a oblast.
 • V létě je důležité používat opalovací krém a pít dostatek tekutin.
 • V zimě je vhodné si vzít s sebou teplejší oblečení, zejména pokud cesta vede do horských oblastí.
 • V Maroku je důležité dodržovat místní zvyky a tradice.

Počasí se může měnit a je důležité sledovat aktuální předpověď před cestou. V Maroku existují oblasti s vysokou kriminalitou, proto je důležité být opatrný a dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Maroko počasí – prosinec

Prosinec v Maroku se vyznačuje chladnějším a deštivějším počasím, než v letních měsících. Teploty se v průměru pohybují okolo 20 °C během dne a 10 °C v noci, v horských oblastech může klesnout i pod bod mrazu. Na pobřeží je klima mírnější, s teplotami okolo 15 °C v průměru.

Maroko počasí – prosinec:

 • Srážky jsou v prosinci častější, a to jak ve formě deště, tak i sněhu v horských oblastech. Průměrně napadne kolem 100 mm srážek.
 • Sluneční svit je v prosinci kratší, než v letních měsících, a průměrně se pohybuje okolo 7 hodin denně.

Dovolená v Maroku v prosinci může být příjemná pro ty, kteří hledají klidnější a levnější dovolenou. Počasí je ideální pro turistiku a prohlídky památek, avšak nemusí být vhodné pro koupání a opalování. Je důležité vzít si s sebou teplé oblečení a deštník.

Architektura v Maroku je fascinující.

Dovolená v Maroku – co podniknout?

Maroko nabízí pestrou paletu aktivit pro turisty s různými zájmy. Od poznávání historie a kultury po relaxaci na pláži a adrenalinové sporty.

Pro milovníky historie a kultury:

 • Navštívit starobylá města Fes, Meknès a Marrákeš s jejich medinami plnými trhů, mešit a paláců.
 • Prozkoumat ruiny římského města Volubilis a římského osídlení Banasa.
 • Obdivovat krásu mešity Koutoubia v Marrákeši a mešity Hassan II. v Casablance.
 • Vydat se na výlet do pouště a zažít jízdu na velbloudech či koních a podívat se na západ slunce nad dunami.

Pro milovníky relaxace:

 • Opalovat se na písečných plážích Agadiru, Essaouiry nebo Tangieru.
 • Užít si vodní sporty jako třeba plavání, šnorchlování, potápění nebo například windsurfing.
 • Navštívit hammam a dopřát si tradiční marockou masáž.
 • Relaxovat v zahradách Menara v Marrákeši nebo v Majorelle Garden v Marrákeši.

Pro milovníky adrenalinu:

 • Vyrazit na trek do Atlasu a pokořit některý z jeho vrcholů.
 • Vyzkoušet dobrodružný sandboarding v dunách pouště.
 • Zúčastnit se prohlídky safari v poušti a hledat berberské vesničky.
 • Sjet si na raftu divokou vodu řeky Oum Er-Rbia.

Maroko, země kontrastů a fascinující kultury, uchvátí každého cestovatele – od mladých lidí přes rodiny s dětmi až po seniory. Od rušných medin a majestátních památek až po klidné pláže a nekonečnou, tajemnou poušť nabízí tato země pestrou paletu zážitků.

Ať už se chce člověk ponořit do historie, ochutnat lokální kuchyni, zažít pohostinnost místních obyvatel nebo si jen tak odpočinout na pláži, Maroko každému nabídne nezapomenutelnou dovolenou.