Albánie – cestování, dovolená, bezpečnost

Albánie

Albánie, malá podmanivá země v jihovýchodní Evropě, je často opomíjena cestovateli, kteří hledají destinace v regionu. Tento skrytý klenot však nabízí jedinečnou kombinaci historie, úchvatné krajiny a vřelé pohostinnosti, kterou nelze přehlédnout.


Tento článek se zabývá návštěvou Albánie, konkrétně:

  • kde je Albánie
  • cestováním do Albánie
  • albánskou dovolenou – zkušenostmi
  • bezpečností v Albánii
  • albánskou měnou a tipy na výlety

Ať už někdo hledá odpočinek na pláži, pohlcující kulturní zážitky nebo adrenalinové dobrodružství, Albánie by bezpochyby měla být ve jeho cestovním hledáčku.

Kde je Albánie?

Kde je Albánie? Z geografického hlediska se Albánie nachází mezi Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem, což z této balkánské země činí ideální místo pro poznávání celého regionu.

Albánie je na západě ohraničena Jaderským a Jónským mořem a pyšní se malebným pobřežím, které se táhne v délce více než 362 kilometrů a nabízí návštěvníkům k objevování rozmanité pláže a přímořská města.

Hlavní město Albánie

Hlavním městem Albánie je Tirana, město v srdci země. V Tiraně se mísí osmanské, italské a komunistické architektonické vlivy, které odrážejí bouřlivou minulost země.

Dnes je město prosperující metropolí známou svými barevnými budovami, rušnými trhy a množstvím kulturních a historických památek.

Albánština

Úředním jazykem Albánie je albánština, jejíž kořeny sahají až ke starým ilyrským a latinským kořenům. Učení se několika základních albánských frází může během návštěvy přispět k hlubšímu poznání a porozumění. Není se však třeba bát, v mnoha turistických oblastech se kromě albánštiny mluví i anglicky.

Výrazné červené vlajce dominuje černý dvouhlavý orel.

Albánie – moře

Jedním z největších pokladů je v Albánii moře. Albánská riviéra na pobřeží Jónského moře je rájem pro milovníky pláží a slunce. Písečná nebo oblázková, klidná Albánská riviéra nabízí řadu pobřežních městeček a skrytých zátok, které uspokojí vkus každého cestovatele.

Dále je v Albánii moře v obci Ksamil. Křišťálově čistá tyrkysová voda s okouzlujícími plážemi s bílým pískem návštěvníky často ohromí. Alternativou je město Vlora a malebná pláž Dhermi.

Zaujmout může i Dubaj teplota moře, které je po celý rok teplé. Dubaj se nachází na pobřeží Perského zálivu. Oblíbeným evropským městem, kde je překrásné moře, je Kolobřeh v Polsku. Milovníky historie zase zaujme italské město Verona.

Albánie – pláže

Mezi nejznámější albánské pláže patří zmíněná pláž Ksamil na jihu země. Tato albánská pláž nabízí návštěvníkům skutečný zážitek z tropického ráje. Pláž je v těsné blízkosti poseta malými ostrůvky, na které se lze snadno dostat lodí.

Další pláží, kterou je v Albánii nutné navštívit, je pláž Dhermi na Albánské riviéře. Tato pláž je známá pro své úchvatné scenérie, kde se rozeklané útesy setkávají s průzračně modrými vodami Jónského moře.

Turisté mohou lenošit na jemné oblázkové pláži nebo prozkoumat živý podmořský svět při šnorchlování. Albánská pláž Dhermi je obklopena zelenými kopci, které tvoří úžasné pozadí pro ty, kdo chtějí pořídit úžasné fotografie.

Pro ty, kteří hledají živou a rušnou atmosféru, nabízí město Vlora mnoho pláží. Albánská pláž v této oblasti je oblíbenou volbou místních obyvatel i turistů. Tato pláž se táhne v délce několika kilometrů a nabízí řadu vodních sportů a možností zábavy, stejně jako rušný noční život.

Pro ty, kdo hledají dobrodružství mimo pobřeží, nezklamou v Albánii hory.

Albánie – hory

Albánské Alpy, známé jako Prokleté hory, nabízejí úchvatnou krajinu s drsnými vrcholky, ledovcovými jezery a starobylými vesnicemi. Milovníci pěší turistiky se mohou vydat na průzkum nedotčené divočiny a milovníky přírody zaujme bohatá flóra a fauna v mnoha národních parcích země.

Mohou se vydat na túru údolím Valbona, kde na ně čekají půvabné vesničky a křišťálově čisté řeky. Pro svou nadpozemskou krásu a autentickou albánskou horskou kulturu je nutnost navštívit působivý národní park Theth. Tato nedotčená krajina zanechá každého v úžasu.

Tirana – Albánie

Hlavní město Albánie Tirana se může pochlubit množstvím poutavých památek, které potěší jak milovníky historie, tak nadšence do umění a přírody. Jednou z pamětihodností, kterou musí každý navštívit, je Skanderbegovo náměstí, pojmenované po národním hrdinovi Gjergji Kastrioti, řečeném Skanderbeg.

Toto centrální náměstí zdobí působivé sochy, fontány a ikonická Hodinová věž. Návštěvníci se mohou vydat na procházku po náměstí, které slouží jako ústřední bod města, kde se konají četné akce a setkání. Zdobí ho nádherná architektura ze sovětské éry spolu s moderními stavbami a je obklopeno kavárnami a obchody.

Kdo se vydá dál do města, objeví velkolepou mešitu Et’hem Bey, mistrovské dílo osmanské architektury. Mešita je díky svému složitému designu a dekorativním prvkům architektonickým skvostem.

Hlavní město Albánie Tirana skrývá umělecké galerie, muzea i překrásné památky.

Pro milovníky historie je povinná návštěva Národního historického muzea. Sídlí v impozantní budově z komunistické éry a nabízí ucelenou cestu do historické minulosti Albánie. Exponáty pokrývají období od starověku až po moderní dobu a návštěvníci zde získají hluboké znalosti o bohatém dědictví země.

Milovníky umění potěší množství uměleckých galerií rozesetých po celé Tiraně. Albánská Národní galerie umění představuje sbírku albánských uměleckých děl z různých období a představuje vizuální časovou osu uměleckého vývoje národa. Kdo chce zažít něco současnějšího, může navštívit dynamický prostor Tirana Art Lab, který propaguje současné umění a pořádá pravidelné výstavy.

Kdo naopak hledá klidné útočiště, Grand Park v Tiraně nabízí oázu klidu v srdci města. Díky rozsáhlým zeleným plochám, krásným jezerům a dobře udržovaným cestám je ideálním místem pro klidnou procházku, piknik nebo projížďku na kole daleko od městského ruchu.

Cestování do Albánie

Cesta do Albánie je v posledních letech stále pohodlnější a mnoho mezinárodních leteckých společností nyní nabízí přímé lety na mezinárodní letiště Tirana. Albánie ve spolupráci se sousedními zeměmi, jako je Řecko a Černá Hora, nabízejí pozemní trasy pro ty, kteří chtějí prozkoumat region dále.

Do Albánie lze jet autem nebo letět letadlem.

Letadlem do Albánie

Pokud jde o cestování do Albánie, lze si vybrat z různých možností. Kdo upřednostňuje rychlý a pohodlný způsob dopravy, nejlepší volbou je letadlo. Hlavním vstupním bodem je mezinárodní letiště Tirana, kam létají přímé lety z několika evropských měst.

Po příletu do Albánie je doprava snadná díky dobře propojené síti autobusů, vlaků a taxíků. Tiranu lze snadno prozkoumat i pěšky, protože mnoho významných památek se nachází v docházkové vzdálenosti. Další článek se zabývá tím, jaký kufr do letadla vybrat a jaké jsou rozměry pro příruční zavazadlo.

Cestování do Albánie autem

Pro ty, kteří chtějí svobodu navštívit více míst vlastním tempem, může být cestování autem vynikající volbou. Albánie v posledních letech výrazně zlepšila svou silniční infrastrukturu, což usnadňuje pohyb po rozmanité krajině země.

Při cestě po albánských silnicích je možné narazit na půvabná pobřežní města, jako je Saranda s nádherným výhledem na Jónské moře, a navštívit opuštěné historické město Butrint.

Dále na severu čeká malebné město Berat se zachovalou osmanskou architekturou a nadčasovou krásou.

Dovolená v Albánii

Pro ty, kteří hledají jedinečné zážitky v rámci dovolené v Albánii, nabízí tato země řadu aktivit, které vyhovují všem zájmům i finančním možnostem. Milovníci přírody mohou prozkoumat úchvatné Albánské Alpy, podniknout pěší túru v národním parku Valbonë Valley, který je zapsán na seznamu UNESCO, nebo relaxovat u klidného břehu Ohridského jezera.

Bohatou historii Albánie dále představuje město Gjirokastër. Toto zachovalé město nabízí pohled do minulosti země s úzkými dlážděnými uličkami, starými kamennými domy a starobylými hrady.

Albánie představuje krásnou dovolenou.

Albánie – ubytování u moře

Albánie jako rozvíjející se turistická destinace rychle rozvinula svou turistickou infrastrukturu, aby uspokojila potřeby návštěvníků. Podél krásného pobřeží země se nachází řada plážových letovisek a ubytovacích zařízení, která vyhovují různým finančním možnostem a preferencím.

Mezi oblíbené albánské ubytování u moře patří Durrës (Drač), Ksamil a Saranda, které se pyšní nádhernými plážemi s křišťálově čistou vodou. Návštěvníci si mohou vybrat z luxusních resortů, levnějších hotelů nebo cenově výhodných penzionů, které poskytují pohodlný přístup na pláž a úchvatný výhled na moře.

Mnohá z těchto ubytovacích zařízení nabízejí různá zařízení, jako jsou bazény, lázně a restaurace přímo na místě, a zajišťují tak pohodlnou a příjemnou dovolenou v Albánii.

Albánie – měna

Ve srovnání s českou korunou má albánská měna zvaná Lek výrazně nižší kurz. V současné době odpovídá 1 albánský Lek přibližně 0,24 české koruny, takže česká koruna je výrazně silnější než albánský Lek.

Při cestování do Albánie je lepší s sebou mít albánskou měnu, protože ne všude lze platit kartou. Tou se dá bez problémů platit především v hotelech (v nichž lze platit i eury).

Albánie – ceny

Rozdíl v hodnotě měny se odráží v cenách zboží a služeb v Albánii. Ve srovnání s Českou republikou, kde jsou ceny kvůli silnější měně vysoké, nabízí Albánie cenově dostupnější možnosti. Stravování, ubytování, doprava a různé aktivity jsou v Albánii v porovnání obecně cenově výhodnější.

Například jídlo v průměrné restauraci v Albánii může stát kolem 700-800 Leků, což je v přepočtu zhruba 168-192 Kč.

Ubytování v Albánii je také poměrně levné. V Albánii ceny mohou být odlišné v závislosti na lokalitě a ročním obdob. Slušný pokoj v hotelu nebo penzionu se dá sehnat za přibližně 3 000 až 6 000 Leků za noc (720 až 1 440 Kč). V České republice mohou ceny za podobné ubytování začínat na částce kolem 1 500 Kč.

V Albánii je možné navštívit pevnost Rozafa.

Doprava v rámci Albánie je rovněž cenově výhodná. Veřejná doprava, jako jsou autobusy nebo taxíky, nabízí cenově dostupné jízdné, které neudělá díru do peněženky.

Navíc aktivity a atrakce v celé Albánii, včetně historických památek, muzeí a přírodních divů, jsou obvykle za rozumné ceny, což cestovatelům umožňuje prozkoumat zemi, aniž by utratili hodně peněz.

Je však nutné mít na paměti, že tato cenová srovnání jsou založena na současném směnném kurzu, a před dovolenou je vhodné zkontrolovat aktuální kurzy.

Albánie – bezpečnost

Albánie je stále podceňovanou turistickou destinací, pro cestovatele je však Albánie bezpečná. V turistických oblastech může docházet k drobným trestným činům a kapesním krádežím, tyto incidenty jsou však vzácné a díky opatřením jim lze snadno předejít.

Albánie se může pochlubit přívětivou a pohostinnou kulturou s přátelskými místními obyvateli, kteří jsou více než ochotni nabídnout návštěvníkům pomoc.

Albánie – zajímavosti

Co se týče fascinujících faktů, má Albánie zajímavostí hned několik. Albánie byla první oficiálně ateistickou zemí na světě. V letech 1967 až 1991 bylo náboženství zakázáno a všechny náboženské stavby byly buď zničeny, nebo přemístěny. Dnes je Albánie zemí, kde je náboženská tolerance hlavním principem.

V Albánii se navíc nachází jedno z nejstarších jezer na světě, Ohridské jezero. Toto malebné jezero, které sdílí se Severní Makedonií, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a v jeho křišťálově čisté vodě žijí unikátní živočišné druhy.

Jezero Bovilla nedaleko Tirany patří mezi nejkrásnější jezera.

Další albánskou zajímavostí je albánská kuchyně. Je proslulá svými čerstvými a chutnými pokrmy a čerpá vlivy z různých středomořských a balkánských kulinářských tradic.

Určitě stojí za to ochutnat tradiční pokrmy, jako je byrek (pečivo plněné sýrem nebo masem), tave kosi (pečené jehněčí s jogurtem) a osvěžující jogurtový nápoj ayran.

Albánie – dovolená – zkušenosti

Co se týče výletu do Albánie (dovolené), zkušenosti jsou vesměs pozitivní. Kromě přírodních krás se Albánie může pochlubit i bohatým historickým dědictvím. Doporučuje se navštívit Gjirokastër a starobylé město Butrint, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Dále majestátní hrad Berat, který se tyčí nad městem a poskytuje fascinující vhled do albánské historie.

Pokud jde o ubytování, Albánie nabízí řadu možností, které vyhovují různým preferencím a rozpočtům. Od luxusních přímořských letovisek až po útulné penziony v horách – každý si zde najde to své. Albánská kuchyně je lahůdkou k prozkoumání, protože nabízí rozmanité chutě a vlivy Středomoří a Balkánu. Vyznavači středomořské kuchyně, tzv. pescetariáni, se dožívají vysokého věku díky vyváženému stravování.

Ať už jde o dobrodružství v Albánii v horách nebo odpočinek na pobřeží, Albánie nabízí vše. Její nezkrotná krajina, srdeční lidé a okouzlující kultura udělají z dovolené nezapomenutelný zážitek. Stačí sbalit kufry, připravit se na úžasnou cestu a objevovat skryté poklady Albánie. Dovolená v Albánii může být skvělou inspirací pro dárek.