Jakou barvu vlasů po padesátce zvolit podle typu pleti?

Jaká barva vlasů je pro ženu nejvhodnější? Každá žena patří do určitého barevného typu, kterému některé barvy sluší a jiné se k němu naopak nehodí. Žena by před návštěvou kadeřníka měla vědět něco o barevné typologii, aby díky barvení docílila nejlepšího efektu a stala se neodolatelnou. Vždyť barva vlasů je důležitou součástí vzhledu, a proto by měla vystihovat i naši osobnost.

Každá z nás někdy přemýšlela o tom, jaká barva se k ní nejvíc hodí. Podle čeho se tedy můžou ženy rozhodovat?

Jakou barvu vlasů po padesátce zvolit?

Barevná typologie je založena na dělení barev na teplé a studené, ty se dále dělí na jednotlivé typy: jarní a letní (tj. barvy teplé) a na podzimní a zimní (tj. barvy studené). Toto metaforické pojmenování typů je založeno na barvách, které se vyskytují v přírodě v jednotlivých ročních obdobích.

Na podzim převažují barvy červené a hnědé díky krásně zbarveným stromům, zatímco v létě vše zaplaví jasné sluneční paprsky. A na čem je založena typologie, která pomůže určit, jaká barva vlasů je tou nejlepší volbou? Přece na původní barvě vlasů, očí a pleti.

Jarní typ

Do tohoto typu se řadí ty ženy a dívky, které mají světlou pleť, případně mohou mít broskvový odstín pleti a časté jsou i pihy. Oči bývají většinou zelené nebo modré a přirozená barva vlasů je teple blond nebo měděná.

Zde se nejvíce hodí různé odstíny přírodní barvy, zato zcela nevhodná je tmavá barva vlasů, ve které by žena působila nepřirozeně.

Letní typ

Pokud má žena bledou až růžovou pleť s blonďatou nebo světle hnědou kšticí, oči modré, čokoládové nebo zelené, pak patří mezi dívky letního typu, které si mohou dovolit různé odstíny blond barvy. Krásně bude barva vypadat i u kombinace světle hnědé a platinové.

Pokud má žena ale pleť opálenou, pak by se raději měla vyhnout zrzavým odstínům, ve které by pleť vypadala příliš staře. Barva vlasů totiž může i opticky klamat – může nejen měnit zbarvení pleti, ale třeba i ubírat na letech.

V létě jsou také praktické kratší účesy, jako například mikádo účesy pro jemné a řídké vlasy, nebo polodlouhé účesy.

Podzimní typ

Dívky a ženy tohoto typu se vyznačují narůžovělou pletí, případně olivově zbarvenou, očima barvy modré, zelené i hnědé a světle hnědými vlasy. Pokud se na tento popis hodí, pak je pro ně rozhodně vhodná rezavá barva vlasů.

Ta má řadu různých odstínů – možné je zkusit jemně načervenalou, zlatou nebo rudou, skvěle vypadá i tmavá blond. Vlasy rozzáří i červený melír. Čemu by se žena ale měla vyhnout, to je příliš tmavá barva vlasů spolu s modrou a fialovou, které sluší pouze zimnímu typu.

Zimní typ

Tento typ se vyznačuje světlou pletí, případně olivovým odstínem. Má tmavé oči i vlasy, na kterých se ale většinou velmi brzy objevují první šediny. Tomuto typu sluší tmavě hnědá nebo černá barva vlasů. Pro zářivý lesk se doporučují barvy v odstínu mahagonu nebo tmavé čokolády, případně můžeš vyzkoušet světlé proužky, které projasní tvůj obličej.

Nevhodná je příliš světlá barva vlasů, která by působila nepřirozeně a dodávala pleti nezdravý vzhled. Pokud by žena i přesto chtěla být blondýnou, pak by mohla na pleť použít samoopalovací krém nebo zajít do solárního studia, díky čemuž se vyhne nazelenalé pleti nebo vzhledu a la Sněhurka.

V zimě také není problém mít delší vlasy, jelikož to počasí dovoluje. Jaké mohou být tedy střihy dlouhých vlasů?

Tipy jak si nabarvit vlasy doma

Nabarvení vlasů svůj vzhled může kompletně změnit a dá vám nový pocit sebedůvěry. Ať už chcete změnit barvu na něco jiného nebo jen občas osvěžit svou současnou barvu, není vždy možné nebo vhodné navštívit kadeřníka. Proto vám přinášíme několik tipů, jak si vlasy můžete barvit pohodlně doma.

  • Vyberte si správnou barvu

Nejprve si pečlivě vyberte barvu, kterou chcete použít. Existuje mnoho různých možností, od trvalých barev po přírodní barviva. U trvalých barev si dejte pozor na to, aby byla pro vaše vlasy vhodná. Pokud máte silně poškozené vlasy, volte spíše šetrnější volbu, jako je semipermanentní barva. Přírodní barviva jsou dobrou volbou pro ty, kteří chtějí být jemnější k jejich vlasům a jejich barvě.

  • Připravte si vlasy

Před barvením je důležité připravit si vlasy. Vlasy by měly být suché a nedotčené stylingovými přípravky. Nezapomeňte také chránit kůži kolem vlasů, aby nedocházelo k zbarvení pokožky. Můžete použít ochranné krémy nebo speciální barvu zabraňující zbarvení.

  • Následujte návod k použití

Každý typ vlasů a každá barva může mít svůj vlastní návod k použití. Je důležité následovat instrukce a nevychýlit se z nich. V opačném případě může dojít k nepředvídatelným výsledkům.

  • Použijte ochranné rukavice

Při barvení vlasů je důležité chránit své ruce. Nalijte si barvu do misky a nanesete na vlasy pomocí hřebene nebo štětce. Nikdy nepoužívejte barvu přímo z tuby na vlasy.

  • Nijak nezrychlete proces vývoje

Někdy trvá proces vývoje barvy déle, než je uvedeno v návodu. Buďte trpěliví a nezrychlete ho žádným způsobem. Výsledkem by mohlo být nedostatečně zbarvené nebo přemírně zbarvené vlasy.

  • Důkladně opláchněte vlasy

Jakmile dojde ke konci procesu vývoje barvy, vlasy důkladně opláchněte teplou vodou. Pracujte pouze v případě, že voda je již téměř čistá.

  • Použijte kondicionér

Barva vlasů může být pro vlasy stresovým procesem. Použitím kondicionéru po barvení můžete pomoci zamezit poškození a taktéž hydratovat vaše vlasy.

  • Udržujte barvu

Abyste prodloužili životnost barvy svých vlasů, používejte produkty pro barvené vlasy a vyhýbejte se příliš častým mytím vlasů. Také se vyhněte příliš horkému fénování nebo používání žehličky na vlasy, což může vést k vyblednutí barvy.

Nabarvení vlasů není jednoduchý proces, ale s těmito tipy můžete mít úspěšný výsledek i v pohodlí vašeho domova. Nyní zbývá jen vybrat si barvu a začít experimentovat. Buďte odvážní a vychutnejte si novou barvu vlasů!