Aperol spritz – vznik, jak jej podávat, recepty

Aperol spritz

V oslnivé říši koktejlů je jen málo tak osvěžujících a ikonických koktejlů jako Aperol Spritz. Tento oblíbený nápoj se díky svému zářivě oranžovému odstínu, šumivému perlení a lákavé směsi chutí stal základem letních večírků a odpolední po celém světě.


Tento článek se zabývá proslulým nápojem Aperol Spritz, konkrétně:

 • jeho vznikem
 • k jakým příležitostem se Aperol Spritz hodí
 • v jakých sklenicích Aperol Spritz podávat
 • recepty na Aperol Spritz

Až příště bude mít někdo chuť na osvěžující koktejl, stačí pozvednout sklenku a vychutnat si šumivou harmonii chutí, která stále okouzluje náročné chuťové buňky po celém světě.

Jak vznikl Aperol Spritz?

Legenda praví, že vznik Aperol Spritzu sahá až do doby napoleonských válek. Vojáci si v okolí Benátek oblíbili místní víno, které však bylo příliš silné.

Proto jej vojáci začali ředit vodou, čímž vytvořili lehčí a přístupnější nápoj. Brzy se mu začalo říkat „spritz“, které v němčině znamená střik.

Letní alko drink Spritz se stal velmi oblíbeným.

Aperol Spritz na piknik i grilování

Aperol Spritz se stal oblíbeným koktejlem pro různé příležitosti a je součástí receptů na letní drinky. Tento lahodný nápoj nabízí osvěžující chuť a zářivý vzhled, díky čemuž je vhodný pro mnoho společenských akcí a setkání.

Jednou z nejvhodnějších příležitostí pro Aperol Spritz je neformální setkání pod širým nebem, například piknik nebo grilování.

Jeho lehký a bublinkový charakter dokonale doplňuje uvolněnou a pohodovou atmosféru těchto akcí. Zářivě oranžová barva Spritzu je navíc vizuálně přitažlivá a udává veselý tón této příležitosti.

Spritz patří mezi symboly léta.

Kromě toho je Aperol Spritz ideální volbou pro letní večírky a setkání u bazénu. Jeho citrusová chuť a šumivost z něj činí osvěžující a žízeň hasící nápoj, zejména pokud je podáván s ledem. Ať už se jedná o párty u bazénu nebo letní večírek, Aperol Spritz bude mezi hosty jistě hitem.

Nižší obsah alkoholu skvěle doplní pozdní snídani

Kromě toho je Aperol Spritz fantastickou volbou pro brunch (pozdní snídaně) nebo denní oslavu. Díky nižšímu obsahu alkoholu ve srovnání s jinými koktejly je vhodný pro denní pití, takže si hosté mohou užít den, aniž by se příliš opili.

Hořkosladká chuť tohoto nápoje doplňuje brunchová jídla a dobře se kombinuje s klasickými snídaňovými pokrmy, jako jsou vejce benedikt nebo avokádový toast. Navíc právě díky zmíněnému sníženému obsahu alkoholu tak příležitostné dopřání Spritzu nenaruší zdravý a vyvážený jídelníček.

Aperol Spritz dodá noblesu i formálním událostem, jako jsou koktejlové večírky nebo svatby. Zářivý vzhled a výrazná chuť z něj činí poutavý a nezapomenutelný doplněk každého koktejlového menu. Hosté ocení eleganci a noblesu, kterou Aperol Spritz při těchto výjimečných příležitostech přináší.

S Aperol Spritzem k pozdní snídani se nedá nic zkazit.

Aperol Spritz a občerstvení

Aperol Spritz se tradičně podává jako aperitiv před jídlem, povzbuzuje chuť k jídlu a připravuje chuťové buňky na nadcházející hostinu. Díky své lehké a bublinkové povaze je vynikající volbou pro kombinaci s řadou předkrmů a občerstvení.

Jednou z oblíbených kombinací je spojení Aperol Spritz s prkénkem z uzenin. Citrusové a hořké tóny nápoje působí jako dokonalý kontrast k bohaté chuti uzenin, jako je prosciutto, salám nebo mortadella. Šumivý nápoj navíc pomáhá pročistit chuťové buňky mezi jednotlivými sousty a umocňuje tak celkový zážitek z jídla.

Aperol Spritz se skvěle hodí k pokrmům z mořských plodů. Pikantní chuť se harmonicky snoubí se slanou a jemnou chutí čerstvých mořských plodů. Ať už se jedná o grilované krevety, ústřice nebo kalamáry, lehká hořkost koktejlu poskytuje osvěžující rovnováhu k bohatosti mořských plodů a vytváří úžasnou kombinaci.

Koktejl Aperol Spritz se hodí k zeleninovým salátům.

Aperol Spritz lze kombinovat s lehkými saláty. Jeho citrusová sladkost dokáže pozvednout chuť listové zeleně a příjemně ji ozvláštnit. Ať už se jedná o jednoduchý zelený salát s citrusovou zálivkou nebo letní míchaný salát s ovocem a ořechy, Aperol Spritz se skvěle hodí k chutím a texturám salátu.

A konečně, Aperol Spritz si lze vychutnat i s klasickými italskými pokrmy, jako je salát Caprese, Bruschetta nebo dokonce těstovinový předkrm.

Díky své perlivé a lehce nahořklé chuti je skvělou protiváhou bohatých a slaných chutí těchto pokrmů, což ještě více zvýrazní jedinečné vlastnosti jednotlivých ingrediencí.

Sklenice na Aperol Spritz

V posledních letech se objevily alternativy k tradičním sklenicím na víno, které vyhovují těm, kdo hledají jiné estetické nebo praktické řešení. Své místo si našly kratší sklenice, sklenice Highball nebo Collins, a dokonce i tumblery.

Tyto varianty sklenic na Aperol Spritz si získaly oblibu pro svou schopnost pojmout velké množství ledu, větší množství Spritzu a vytvořit neformálnější prostředí pro pití, které umožňuje pohodlné popíjení při míchání nebo tanci na akcích a v přeplněných barech.

Vysoké sklenice na Aperol Spritz získaly velkou oblibu.

Výběr skleněného nádobí nakonec závisí na osobních preferencích a příležitosti. Zatímco tradicionalisté mohou tvrdit, že sklenka na víno skvěle vystihuje ducha Aperol Spritzu, moderní varianty nabízejí jiný druh požitku.

Aperol Spritz – recept na klasický letní drink

Není nad klasický recept na Aperol Spritz! Nejlépe se připravuje po jednom, takže Aperol Spritz recept je napsán pro jeden koktejl a podle potřeby si jich připravit více.

Ingredience na Aperol Spritz

 • led
 • 85 ml (1 díl) Aperolu
 • 85 ml (1 díl) suchého Prosecca
 • 30 ml sodovky nebo neochucené perlivé vody
 • plátek pomeranče na ozdobu

Aperol Spritz – postup

 1. Do sklenice na víno se přidá led, aby byla téměř plná. Přilije se Aperol (dokud nenaplní asi třetinu sklenice).
 2. Poté se přilije stejné množství Prosecca. Nyní stačí nápoj dochutit trochou sodovky a přidat plátek pomeranče.

Pro méně hořký recept na Aperol Spritz se použije méně Aperolu a více Prosecca. Pro slabší nápoj naopak více sodovky a méně Aperolu a Prosecca.

Vyzkoušejte Aperol Spritz – příprava je rychlá a jednoduchá.

Recept na Aperol Spritz

Ačkoli lze s Aperolem a sodou kombinovat jakékoli šumivé víno, je třeba si uvědomit, že pro pravý Aperol Spritz je zapotřebí právě italské bublinkové víno.

Prosecco se vyrábí od sladkého až po suché, takže se pro recept na Aperol Spritz doporučuje takové, které odpovídá sladkosti dle osobních preferencí.

Ingredience na Aperol Spritz

 • 85 ml Prosecca
 • 55 ml Aperolu
 • 30 ml sodovky
 • ozdoba: plátek pomeranče

Postup na Aperol Spritz

 1. Do sklenice na víno naplněné ledem se přilije Prosecco, Aperol a sodovka. Zamíchá se.
 2. Na závěr se ozdobí plátkem pomeranče.

Aperol Spritz – recept na oblíbený nápoj

Léto by nebylo ono bez italského koktejlu Aperol Spritz. Recept zahrnuje pouze čtyři ingredience a je snadný na přípravu.

Ingredience na Aperol Spritz

 • led
 • 100 ml Aperolu
 • 150 ml Prosecca
 • soda na doplnění

Postup Aperol Spritzu

 1. Do dvou sklenic se přidá několik kostek ledu a do každé z nich 50 ml Aperolu.
 2. Následně se do obou sklenic rozdělí Prosecco a případně doplní sodovkou.
Aperol Spritz je oblíbený nejen na večírcích.

Koktejl Aperol Spritz

Úžasně osvěžující koktejl Aperol Spritz vyvolává nádherné vzpomínky na léto. Podává se ve sklenici na víno.

Ingredience na koktejl Aperol Spritz

 • 4 kostky ledu nebo podle potřeby
 • 55 ml Prosecca
 • 1 střik sodovky
 • 1 (42 ml) panák Aperolu (nebo jiného aperitivu s hořkým pomerančem)
 • 1 plátek pomeranče

Postup

 1. Sklenice na víno se naplní kostkami ledu; přilije se Prosecco a sodovka.
 2. Koktejl zbývá dolít Aperolem a ozdobit plátkem pomeranče.

Univerzální a lahodný koktejl Aperol Spritz je vhodný pro různé příležitosti. Do každé společenské události vnese styl, od neformálních venkovních setkání až po formální akce.

Jak se Aperol Spritz vyvíjel?

Postupem času se alko drink Spritz vyvíjel v odlišné regionální varianty, což vedlo ke vzniku dnešního Aperol Spritzu. Aperol, tajnou přísadu, která dodává nápoji jeho jedinečný charakter, představili v roce 1919 bratři Barbieriové z italské Padovy.

Tento vynikající aperitiv se vyrábí ze směsi hořkých a sladkých pomerančů, rebarbory a různých bylinek a koření, díky čemuž vzniká hořkosladký chuťový profil, který nápoj dokonale vyvažuje.

Díky lákavé kombinaci chutí a zářivému vzhledu se Aperol Spritz rychle stal oblíbeným nápojem nejen v Itálii. Aperol Spritz vystihuje podstatu la dolce vita – od neuspěchaného popíjení ve venkovních kavárnách při vychutnávání sladkých italských slunečních paprsků až po koktejl před večeří.

Ke slávě Aperol Spritz přispěla i všestrannost nápoje, jeho schopnost přizpůsobit se různým příležitostem a klimatickým podmínkám. Ať už je letní odpoledne nebo chladný zimní večer, Aperol Spritz bez námahy vyvolává pocit pospolitosti a radosti. Ideálním nápojem pro chladné zimní dny je grog z rumu.