Kadeřnické řemeslo – tipy na účesy pro středně dlouhé vlasy a historie

Délka vlasů po ramena nabízí mnoho způsobů, jak se učesat pro kteroukoli příležitost. Základní účesy pro středně dlouhé vlasy hravě zvládne žena sama. U těch složitějších je dobré mít k ruce zdatného pomocníka. Při přípravě účesů pro středně dlouhé vlasy by neměla chybět žehlička na vlasy, fén, natáčky, tužidlo, gel a lak na vlasy.

Středně dlouhé vlasy jsou vhodné pro kreativní styling a moderní vizáž. Jaké jednoduché účesy pro středně dlouhé vlasy zvolit?

Běžné nošení

Účesy pro středně dlouhé vlasy ovládají často přísně rovné prameny nebo naopak ovčí kudrlinky. Pokud se týče střihů, tak jim stále kraluje snadno upravitelné mikádo ve všech možných variantách, tedy sestříhané, s ofinkou, bez ofinky, vyžehlené, kudrnaté.

Střih vlasů je totiž základem pro každý účes, pro středně dlouhé vlasy to platí dvojnásobně. Pro běžné nošení stačí středně dlouhé vlasy vyžehlit, či naopak zvlnit a ozdobit klidně jen čelenkou a jednoduchý účes je hotov. Při žehlení vlasů by žena měla použít speciální emulzi, která ochraňuje vlasy před ničením.

Diskotéka

Chystá se žena se na taneční party či na večírek? Celkovou image královny tanečního parketu vytváří nejen oblečení, ale také perfektní účes, který musí s oblečením ladit. Pro vzhled jako romantická princezna, stačí si nechat rozpuštěné vlasy, mírně zvlněné (nejlépe pomocí tzv. papilotů) a ozdobené sponkami.

Pokud chce naopak působit jako žena, může si vytvořit takový účes, který zvýrazní obličejové rysy a tvar hlavy. Další inspiraci pro středně dlouhé vlasy lze načerpat u hvězd showbusinessu.

Speciální příležitosti

Pro takové příležitosti je lepší se domluvit s kadeřnicí, která nejen poradí, ale má i více zkušeností s přípravou náročnějšího účesu. Pokud se přece jen rozhodne žena vytvořit si slavnostní účes sama, vyzkoušet by si ho nejprve měla několikrát nanečisto.

Vlasy může například učesat hladce dozadu, stočit do tzv. banánku a připnou k hlavě sponkami či vlásenkami. Obličej orámovat jednotlivými pramínky, které vytáhne po stranách. Nakonec účes ozdobit několika sponkami. Lze se inspirovat i dalšími jednoduchými účesy.

Historie kadeřnictví

Kadeřnictví je umělecké řemeslo, které má dlouhou historii a v současné době je nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí po celém světě. Kadeřníci a kadeřnice se starají o úpravu vlasů klientů, což může zahrnovat stříhání, barvení, melírování, trvalé ondulace a další úpravy.

Toto povolání se v průběhu času vyvíjelo a změnilo se v průběhu staletí. Historie kadeřnictví sahá až do starověkého Egypta, kde se krátké vlasy a plešatost považovaly za nedostatek krásy. Zatímco ženy nosily dlouhé vlasy, muži si je často holili.

V Egyptě byli kadeřníci nazýváni „mrkvaři„, protože uřezávali vlasové kořínky jako mrkev. V starém Římě bylo stříhání vlasů považováno za důležitý rituál, který byl prováděn při určitých příležitostech, jako byly svatby a pohřby. Římští muži obvykle nosili krátké vlasy, zatímco ženy měly vlasy dlouhé a upravené do složitých účesů.

V té době byli kadeřníci nazýváni „tonsoři“ a byli velmi váženými a prestižními členy společnosti. Během středověku se vlasy staly symbolem sociálního postavení a významu. Aristokratické ženy nosily složité účesy, během nichž měly vlasy nahoru nebo nazad, zatímco muži měli krátké vlasy a vousy.

Kadeřníci v té době byli často také chirurgové a zubní lékaři, protože se věřilo, že jejich zručnost a preciznost v úpravě vlasů se přenese i do jiných oborů.

V 16. a 17. století se ve Francii a Anglii staly oblíbenými složité a extravagantní účesy, které byly symbolem bohatství a moci. Kadeřníci v té době pracovali v luxusních salónech, kde se za úpravu vlasů platilo velké sumy peněz.

Během této doby se také objevilo první paruky, které byly nošeny nejen jako módní doplněk, ale také jako způsob zakrytí plešatosti.

Během průmyslové revoluce v 19. století se technologie a vynálezy již začaly ovlivňovat i kadeřnictví. Vyšší třídy si mohly dovolit vlastní střihy vlasů a účesy více navštěvovaly kadeřníky, zatímco nižší třídy používaly tradiční metody, jako byly holinky a nožníky. V té době také vznikly první kadeřnické školy, které vyučovaly jak stříhat vlasy, tak chemii vlasů a péči o ně.

V průběhu 20. století se kadeřnictví stalo běžnou součástí života. Salóny se staly místem, kam ženy a muži chodili pravidelně na úpravu vlasů a kde bylo možné najít různé produkty pro péči o vlasy.

V 60. letech se objevil tzv. „bob“ účes, který se stal módním fenoménem, a zavedl se také permanentní ondulace a barvení vlasů. V současné době jsou kadeřníci a kadeřnice vyhledáváni pro své schopnosti vytvořit účesy, které jsou nejen trendy, ale také upravené na míru pro každého klienta.

Díky pokroku v technologii jsou k dispozici i moderní přístroje, jako jsou fénování a keratinové vyhlazování, které umožňují ještě větší rozmanitost v úpravách vlasů. Kadeřnictví má tedy velmi bohatou historii, která od starověkého Egypta až po současnost procházela mnoha změnami a vývojem.

Zajímavosti o kadeřnickém řemeslu

Zajímavým faktem je, že slovo kadeřník pochází z latinského slova „capillarius„, což znamená osoba zabývající se úpravou vlasů. V průběhu staletí se kadeřnictví rozvíjelo a stávalo se důležitou součástí společenského života. Kadeřníci byli oblíbení nejen mezi ženami, ale i muži, a jejich služby byly vyhledávány zejména mezi šlechtou a bohatšími vrstvami společnosti.

V průběhu historie kadeřnictví prošlo mnoha změnami a vylepšeními. Nejdříve se využívaly jednoduché nože a nůžky, později se objevily první nůžky určené speciálně pro kadeřníky, a teprve v 19. století se vymyslely moderní kadeřnické nůžky, které jsou stále používané i dnes. Kromě toho se také využívaly různé roztoky a odvarů z bylin pro posílení a zkrášlení vlasů.

Zároveň se kadeřnictví stále rozvíjí a neustále přichází s novými technikami a trendy, aby dokázalo vyhovět požadavkům a přáním zákazníků. Dalším zajímavým aspektem kadeřnického řemesla je jeho význam v dějinách.

V antickém Řecku a Římě bylo kadeřnictví velmi vysoko ceněné a kadeřníci byli považováni za učitele umění krásy.

Ve středověku se kadeřnictví stalo součástí cechovního systému a kadeřníci byli povinni splňovat přísná pravidla pro své řemeslo.

V renesanci byli kadeřníci vyhledávaní zejména pro své dovednosti vytvářet složité účesy a paruky. Kadeřnictví také sehrálo významnou roli v sociálním životě a ekonomice mnoha zemí. V některých kulturách se například stříhání vlasů stávalo symbolickým rituálem přechodu do dospělosti nebo důležitou součástí svatebních obřadů.

V moderní době se také kadeřnictví stalo významným odvětvím podnikání a mnoho kadeřnických salonů zaměstnává velké množství lidí. Kadeřnické řemeslo má tedy své kouzlo a důležité místo v historii i současnosti.