Dárek pro roční dítě – co vybrat a proč

První narozeniny jsou významným okamžikem v životě malého dítěte. Proto je jim v rodinách obvykle věnována náležitá příprava, která obnáší kromě tradičního dortu s jednou svíčkou také vhodné dárky. Jakými uděláte batoleti největší radost?

Hledáte dárek pro roční dítě, ale nevíte co vybrat? Nebojte se, není to nic složitého! V tomto věku jsou děti velmi zvědavé a objevování světa pro ně znamená vzrušující záležitost. Proto je ideální volbou hračka, která podporuje jejich motoriku a smysly, jako jsou stavebnice, hrací koberce nebo hudební nástroje.

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na klasické plyšové hračky, které jim poskytnou bezpečný pocit a budou skvělým společníkem pro hry pro děti. Nebojte se být kreativní a vybrat dítěti něco jedinečného, co ho bude bavit a rozvíjet jeho představivost. S výběrem dárku pro roční dítě se můžete rozhodně bavit!

Dárky pro novorozence v černobílé kombinaci

Hračky pro nejmenší děti mají zejména rozvíjet jejich schopnosti. Víte, že kojenci a batolata přibližně do tří až šesti měsíců vidí jen desetinu toho, co vidíte vy? Většinou vnímají jen černou, bílou a šedou barvu, která je také nejvíce zaujme.

I z tohoto důvodu se hračky pro tak malé děti začaly v poslední době vyrábět právě v těchto barevných odstínech. Nejedná se tedy o nějakou módní vlnu či designovou záležitost, ale účel je ryze praktický.

I v černobílé kombinaci lze vytvořit zajímavé hračky, jež upoutají dětskou pozornost a udělají jim radost. Až budete tedy vybírat vhodné dárky pro novorozence, s klidem můžete vybrat některou hračku, jež nehýří barvami. Podpoříte tak dětské vnímání a rozvoj jeho smyslů.

Dárek pro roční dítě, které poznává svět

Pokud si nevíte rady, jak vybrat hezký dárek pro roční dítě, můžete vycházet z toho, co takové batole nejvíce zabaví. Jsou to zejména různé zvuky, které hračky vydávají. Možná se mu zavděčíte látkovou sovičkou, jež při dotyku šustí. Je lehká a skladná a dítě ji může mít s sebou v kočárku i v autosedačce a také ve své oblíbené postýlce.

Kontrastní kartičky podpoří rozvoj smyslů dítěte

Zajímavé jsou i edukační kartičky s kontrastními obrázky zvířátek v černé a bílé barvě. S jejich pomocí lze dítěti vyprávět pohádku, čímž se mu uděláte velkou radost. Vyprávění a pozornost maminky nebo tatínka mají totiž děti velmi rády. Užívají si společně strávené chvíle, která rozvíjí jejich schopnosti i utužuje rodinné pouto.

Praktické dárky

Roční dítě je věk plný objevování a hravosti. V tomto věku je důležité podpořit jeho rozvoj a zároveň mu dopřát radost z nových hraček. Pokud hledáte inspiraci pro dárek pro roční dítě, čtěte dál.

  • Hračky na manipulaci

Roční děti se rády učí a objevují nové věci. Hračky na manipulaci jsou pro ně ideální, protože je dělají šťastnými a zároveň rozvíjejí jejich jemnou motoriku a koordinaci pohybů. Mezi tyto hračky patří například skládací kytice, kostky nebo hadovka.

  • Houpací zvířátka

Houpání je pro roční děti velkou zábavou a je ideální aktivitou pro rozvoj rovnováhy a jemné motoriky. Proto můžete dítěti pořídit houpací zvířátko, jako jsou například koník, veverka nebo slon. Většina z těchto hraček má i zvuky a další interaktivní prvky, které dítěti zaručí spoustu zábavy. Houpací hračky mohou sloužit jako zábavné hry pro děti v místnosti, tak i v letních měsících na zahradu.

  • Kniha s velkými obrázky

Kniha s velkými a barevnými obrázky je pro roční děti velmi atraktivní a zároveň pomáhá rozvíjet jejich smysl pro jazyk a fantazii. Vyberte si knihu s oblíbenými pohádkovými postavami nebo se zaměřte na vzdělávací knihy, které dítěti pomohou naučit se například zvířata, barvy nebo tvary.

  • Interaktivní hračky

Interaktivní hračky jsou skvělým způsobem, jak zapojit dítě do hry a zároveň ho učit novým věcem. V nabídce je mnoho různých interaktivních hraček, jako jsou hudební nástroje, puzzle nebo hračky, které pomáhají dítěti učit se počítat.

  • Stavebnice

Stavebnice jsou skvělým nástrojem pro rozvoj kreativity a fantazie u ročních dětí. Existuje mnoho druhů stavebnic, jako jsou lega, dřevěné kostky nebo magnety, každá přináší své výhody pro rozvoj dítěte. Stavění vlastních věcí také napomáhá rozvoji ruční a oko-ruční koordinace.

  • Duplo

Duplo jsou větší verze stavebnic Lego určené pro roční děti. Tyto hračky jsou bezpečnější a jednodušší pro manipulaci než klasické Lego a jsou vhodné pro malé děti, které se učí stavět. Duplo jsou také skvělým nástrojem pro učení se barev a tvarů.

  • Chodítko nebo odrážedlo

Roční dítě začíná objevovat svět a jedním z nejdůležitějších milníků je naučit se chodit. Chodítko nebo odrážedlo jsou ideální pro podporu této dovednosti. Vyberte chodítko s hračkami přední části nebo odrážedlo s oblíbeným motivem, které vaše dítě bude motivováno používat.

  • Umělé hračky

Když roční dítě začíná objevovat svět kolem sebe, chtělo by si často hrát na dospělé. Proto jsou umělé hračky v této fázi velkým hitem. Můžete zvolit například kuchařský set, lékařský set nebo nákupní košík s falešným ovocem a zeleninou.

  • Plyšová zvířátka

Plyšová zvířátka jsou oblíbeným dárkem pro roční děti. Jsou měkká, příjemná na dotek a dítě se s nimi může při hře cítit v bezpečí. Doporučujeme vybrat jednodušší tvary a velikosti, aby je dítě mohlo dobře manipulovat.

  • Pískoviště

Pískoviště jsou skvělým místem pro rozvoj motorických dovedností u ročních dětí. Mohou tvořit různé tvary ve formě písku, přechovávat a překládat. Doporučujeme vybrat menší pískoviště s víčkem, které se dá jednoduše odstranit, aby se zabránilo přístupu nečistot.

Budete-li vybírat vhodný dárek pro roční dítě, myslete na to, že hlavním cílem by mělo být podpořit jeho rozvoj a zároveň mu dopřát zábavu. Věnujte pozornost věku a schopnostem dítěte a vyberte mu hračku, která bude pro něj nejvhodnější. Zároveň nezapomínejte, že děti mají největší radost z času stráveného s rodiči, takže je nikdy nepotěšujte jen hračkami, ale také společnými zážitky a aktivitami.