Endometrióza nebo syndrom polycystických ovarií – co mají společného?

Endometrióza a syndrom polycystických ovarií (PCOS) jsou dva závažné zdravotní problémy související s reprodukčním zdravím žen. I když se oba vyskytují v oblasti reprodukčních orgánů a mohou mít podobné příznaky, mají různé příčiny a jiné důsledky pro ženské tělo. Přesto existuje určité spojení mezi nimi, které stojí za to podrobněji prozkoumat. Co je endometrióza a PCOS? A jak můžou souviset s problémem otěhotnět?

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém se tkáň podobná sliznici vyskytuje mimo dělohu, nejčastěji v pánevní oblasti. Normálně se tento typ tkáně nachází pouze v dutině děložní. U pacientek s endometriózou se však může objevit například na vaječnících, vejcovodech, střevech, močovém měchýři.

Tato abnormalní tkáň může způsobit zánět, bolest a adheze, které mohou v konečném důsledku vést ke sterilitě a dalším vážným zdravotním problémům (mohou mít také vliv na mimoděložní těhotenství). Příznaky endometriózy se mohou lišit v závislosti na umístění a rozsahu nemoci.

Nejčastějšími příznaky jsou pravidelná silná menstruační bolest, bolest při pohlavním styku, bolest během močení a střevní pohyby a chronická bolest v pánevní oblasti.

Endometrióza může také být spojena s problémy ovulace, což může způsobit problémy s otěhotněním. I když není život ohrožující, endometrióza může zhoršit kvalitu života a ovlivnit každodenní aktivity.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Syndrom polycystických ovarií je dalším gynekologickým onemocněním, které postihuje až deset procent žen v reprodukčním věku.

Toto onemocnění je charakterizováno poruchou hormonální rovnováhy, která vede k tvorbě malých cyst vaječníků. Tyto cysty mohou zabránit ovulaci a mohou také způsobit poruchy menstruačního cyklu.

PCOS může také vést k problémům s kůží, vlasovým folikulům a může zvýšit riziko vzniku cukrovky nebo srdečních onemocnění.

Hlavní příznaky PCOS jsou poruchy menstruačního cyklu, nadměrný růst ochlupení v oblasti obličeje a těla (tzv. hirsutismus), problémy s akné a nadváha nebo obezita. Ženy s PCOS také častěji bojují s neplodností a mohou mít problémy s přirozeným početím.

Společné rysy endometriózy a PCOS

I když jsou endometrióza a PCOS odlišná onemocnění, existuje mezi nimi určité propojení.

Mnoho žen s endometriózou také trpí nadměrným růstem ochlupení a poruchami menstruačního cyklu, což může být příznakem PCOS. V podstatě jsou oba stavy způsobeny hormonálními nerovnováhami, což může vést ke zvýšené produkci mužských hormonů.

Navíc se předpokládá, že některé ženy s endometriózou mohou mít genetickou predispozici k PCOS.

Další spojení mezi endometriózou a PCOS se nachází v riziku pro vznik chronické bolesti. Obě onemocnění mohou způsobit bolest v pánevní oblasti a ovlivnit každodenní život pacientek. Navíc jsou oba stavy častěji diagnostikovány u žen v reprodukčním věku, kdy jsou hormonální změny nejvýraznější.

Léčba endometriózy a PCOS Léčba endometriózy a PCOS se může lišit v závislosti na individuálních případech a závažnosti onemocnění. Endometrióza se léčí obvykle hormonálními léky, bolest tlumícími prostředky nebo chirurgickým zákrokem k odstranění nadbytečné tkáně.

V případě PCOS se může použít hormonální léčba, modifikace životního stylu (např. zdravá strava a cvičení) nebo chirurgický zákrok k odstranění cyst vaječníků. V případě neplodnosti mohou být ženám doporučeny specifické léčebné postupy, například umělá inseminace nebo asistovaná reprodukce.

Endometrióza a syndrom polycystických ovarií jsou dva vážné zdravotní problémy ovlivňující reprodukční zdraví žen. I když mají různé příčiny a důsledky, existují určité spojení mezi nimi. Je důležité, aby ženy, které trpí příznaky jako bolest v pánevní oblasti, problémy s menstruací nebo neplodnost, vyhledaly lékařskou pomoc a vyšetření.

Včasná diagnóza a léčba mohou pomoci minimalizovat dopady těchto onemocnění na každodenní život a zlepšit celkové zdraví žen.

Co může způsobit problémy s otěhotněním?

V současné době čelí mnoho žen problémům s otěhotněním. Průměrný věk prvního porodu se v posledních letech zvyšuje, což může být jedním z důvodů. Dalšími faktory, které mohou ovlivnit schopnost otěhotnění, jsou změny životního stylu, environmentální faktory a zdravotní stav. Jedním z největších problémů je pozdní mateřství.

Počet žen, které se rozhodují mít dítě až po 35. roce věku, stále narůstá. Avšak právě v tomto věku klesá fertilní schopnost žen a tím se zvyšuje riziko problémů s otěhotněním. Ženské tělo totiž dosahuje vrcholu plodnosti kolem 25 let a od té doby se pomalu začíná snižovat produkce vajíček.

Navíc v tomto věku se zvyšuje pravděpodobnost rizikových těhotenství, jako je například dědičné choroby, genetické vady nebo stářím způsobené komplikace. Dalším důležitým faktorem je změna životního stylu, především v oblasti výživy a pohybu. Moderní ženy se často potýkají s nezdravým životním stylem, jako je přejídání se, nedostatek fyzické aktivity, nebo stres z práce.

Tyto faktory mohou negativně ovlivnit hormonální rovnováhu a schopnost otěhotnění. V posledních letech se také intenzivně diskutuje o dopadech prostředí na schopnost otěhotnění. Ženy jsou vystaveny mnoha chemikáliím v domácnosti, kosmetice, jídle a dokonce i v ovzduší. Časté používání pesticidů, plastových obalů i znečištěné ovzduší mohou mít vliv na plodnost žen a způsobit potíže s otěhotněním.

Dalším velkým problémem spojeným s otěhotněním je rostoucí počet případů neplodnosti. Podle Světové zdravotnické organizace trpí neplodností každá 6. až 10. žena na světě. Neplodnost může být způsobena různými faktory, jako jsou hormonální nerovnováha, zdravotní problémy, ale také stres a psychické problémy.

Je tedy důležité věnovat pozornost nejen péči o své zdraví, ale také o prevenci před neplodností. Ženy by měly dbát na svou životosprávu, navštěvovat pravidelné gynekologické prohlídky a v případě potřeby se poradit s odborníkem, pokud se snaží otěhotnět bezúspěšně.

Když už žena otěhotní, měla by o to víc věnovat pozornost potravinám, které konzumuje a celkovému životní u stylu. Ženy by tak měly dodržovat nejen pitný režim, například pít dostatek kopřivového čaje v těhotenství a konzumovat dostatek magnesia v těhotenství. Samozřejmostí jsou pravidelné prohlídky u lékaře a co nejvíce se šetřit.